eu vreau sa fiu tratata nu ea.. Mama are schizofrenie paranoida

30-01-2010
gallusfuria
Nu este medic/terapeut
gallusfuria
Buna ziua, pe scurt este vorba de mama mea care a fost diagnosticata la spit. Balaceanca de psihiatrie cu schizofrenie paranoida in urma cu 12 ani.
De atunci au urmat numeroase si dese internari la diverse spitale si prescriptii medicale printre care si un tratament cu clozapin la spit. din Buzau care a nenorocit-o din punct de vedere medical, nici nu vreau sa insir, nu doresc sa fiu obositoare.
Problema mea este ca ma confrunt cu un om care nu vrea sa fie ajutat.
Sincer observand-o indeaproape si studiindu-i comportamentul nu cred ca acesta ar fi diagnosticul corect al sau.
Cred mai degraba ca toti cei care se interneaza la spit. Domnita Balasa(fost Balaceanca) sunt diagnosticati cu schizofrenie paranoida.
Tin sa spun ca mare parte din boala ei este prefacatorie.Un bolnav de schizofrenie nu se sperie la amenintari si atunci brusc sa-si revina si recunoaste ca tot ce a zis pana atunci au fost aberatii. Doctorul psihiatru de care apartinem zonal ii pusese diagnosticul pe vremuri ca fiind psihoza discordanta sau asa ceva. era foarte de mult cand eu eram f mica.
Am avut mult timp sa o observ si nu am aruncat-o in vreun azil ptr ca nu m-ar lasa inima.
Cum sa fac sa nu ma mai scoata din pepeni toate aberatiile ei?Ptr ca in urma lor eu ma cert cu ea in ultimul hal si nici asta nu-i face bine. Nu ma pot controla. Mereu analizez postcerturi comportamentul meu si ma gandesc mereu cum ar fi trebuit sa ma comport sa evit cearta.
O buna bucata de vreme vorbeste cu mine realist si la subiect si e draguta si buna si de la un moment dat deviaza in aberatii. Dar daca incep sa o amenint ca o duc la spital sau mai stiu eu ce incepe sa isi dea seama exact ce anume a zis aiurea.Mama mea a fost o foarte buna profesoara de engleza dar mereu venea acasa obsedata de colegii ei care o vorbesc care o controleaza pe directoare.etc. Un fel de manie a persecutiei.Nu pentru ea vreau un sfat eu vreau sa o tin acasa sa nu o mai duc la spital unde am luat-o mereu cu cate ceva rupt.(mana, picior, fractura sold...)vreau sa o injrijesc eu si sa pot sa fiu calma sa-i ofer confortul de acasa.
Cum sa fac? Ce metoda sa aplic sa nu ma mai enerveze?Asta e singura mea problema sa pot sa o las cu nebunelile ei asa cum e... sa nu mai incerc mereu si degeaba sa o aduc cu capul pe pamant pentru ca se pare ca nu vrea asta are un oarecare simt de autoprotejare impotriva suferintei incat nu vede realitatea asa cum este rea si cruda.O sa va dau exemple daca o sa mi le cereti.
Cu stima, Dimitriu Laura
5 comentarii
0
30-01-2010, ora 23:37
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Atat pe tine cat si pe mama ta te poate ajuta un remediu homeopat prescis de un medic homeopat cu experienta.
Nu-i de mirare ca mama ta nu a fost vindecata dupa atata timp, caci cu medicamente chimice vindecarea este imposibila si o iluzie. Multi inca cred in aceasta iluzie. Insa problema ei devine automat si cauza nervozitatii tale si deci ar fi mai intelept sa apelezi la homeopatie intai pt. ea caci atunci ai elimina si cauza problemelor tale.
Invers inseamna a trata numai simptomele...asa cum face medicina clasica si e lucrul mai complicat si mai putin sigur de succes. Insa si pt, starea ta exista remedii f.. eficiente si mai ales fara efecte secundare ca cele alopate.
Homeopatia aplicata corect poate vindeca problema mamei sau macar ameliora substantia comporatmentul ei. Este si singura solutie pe care o stiu de fapt. Daca esti interesata si imi spui in ce oras locuiesti iti pot recomanda un homeopat bun.
0
01-02-2010, ora 05:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Lasa remediile domnule Scarface mai ales in boli asa de grave ca i-ar ma ia durerea de cap cand va citesc.

Domnisoara Laura, incercati sa ii schimbati mamei dumneavoastra tratamentul pina dati peste cel care i se potriveste cel mai bine. Trebuie sa aveti rabdare insa pentru asta. Atat dumneavoastra, cat si mama dumneavoastra. Nu neaparat schimbat medicul, dar tratamentul despre care care spuneti ca ii face atata rau, da. Si asyta cat mai curand posibil pentru a nu suferi in mod inutil nici una, nici alta. Mama mea a ingrijit timp de 20 de ani o doamna cu schizofrenie paranoida si doamna a fost chiar foarte cuminte si a raspuns foarte bine la tratament. Aveti incredere ca veti reusi.

Multa pace in suflet si ajutor de la Cel de Sus va doresc.
Clara
0
01-02-2010, ora 16:01
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
draga mea, a fi schizofren nu e sinonim cu a fi dus total, sa nu stii ce e cu tine.
eu am aceasta boala si stiu ce spun ca am citit mult despre ea.
ai numai momente de scapare.
Eu sunt foarte lucida, cu toate astea am avut doua fenomene psihotice, unul fiind halucinatii auditive.
mama ta are delir de persecutie si e foarte posibil ca atunic cand o sperii ca o duci la spital sa isi revina pe moment.
Nu cred deloc ca se preface.
aceasta boala este froarte grea, imbraca multe forme si pronosticul despre vindecare este uneori rezervat.
stiu ca iti este greu, si tie si mamei. eu am aceasta boala de 17 ani, de la 16 ani. E greu, eu nu prea pot sa ma ingrijesc, sunt pesnionata medical, dar imi duc si eu viata, ca am acest drept.
sfatul meu este sa fii foarte blanda cu mama ta, de obicei schizofrenii nu realizeaza ca sunt bolnavi, cred cu tarie in ideile lor delirante( eu sunt o exceptie spre exemplu).
De aceea, nu incerca sa "ii scoti din cap" ideile dumneaiei ca ar fi practic imposibil. Cand se vaita ca este persecutata solutia este sa ii distragi atentia in alta parte. stiu ca este greu, si eu am avut un tata tot cu acest diagnostic si care a decedat ca fuma mult.
Iti doresc multa rabdare, mult curaj, multa dragoste pt mama ta si Doamne ajuta!
0
01-02-2010, ora 16:07
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
inca ceva: este bine sa nu stea fara tratament, chiar daca ti se pare ca nu ar ajuta-o.
Sper ca nu te-am speriat, poate avea ani intregi care sa fie buni.
Sanatate multa!
0
02-02-2010, ora 21:22
maman
Nu este medic/terapeut
maman
Buna seara,
si eu am citit mult despre homeopatie.Cert este ca fiecare organism reactioneaza intr-un mod foarte diferit.Intr-adevar daca gasesti un homeopat care sa -ti gaseasca remediul potrivit ai sanse sa ameliorezi situatia.Remediul se da in paralel cu medicatia alopata care se scade treptat.
ideea e aceiasi : sa poti functiona ca persoana.E mult mai bine decat cu medicatia alopata care are f.f.multe efecte adverse si mai ales cand trebuie luata toata viata.
Nimeni dar absolut nimeni nu-ti garanteaza ca daca iei medicatia clasica nu mai faci recaderi, totul e pe dibuite.Pentru ca in bolile psihice nu se poate masura nimic, nu exista vreo analiza definitorie, totul e pe povesti, experienta medicului, si reactia organismului la medicatie.
Eu, sincer cred ca nu trebuie inlaturata nici o varianta de medicatie:alopata, alternativa, etc.
Trebuie incercat tot, pentru ca asta nu e viata sa stai inchis in casa si sa astepti nu se stie ce.?
Noi cei din jurul lor trebuie sa fim foarte rabdatori, intelegatori, nu trebuie contrazisi si doar abatuti de la ideile lor delirante.
Multa sanatate tuturor si cautati medici profesionisti psihiatri sau homeopati, trebuie incercat in permanenta, si daca ii gasiti spuneti si altora care au nevoie de ei.
Multa sanatate tuturor !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul