examen copro parazitologic

07-03-2007
ana iordache
Nu este medic/terapeut
ana iordache
astazi am facut un ex. medical la institutul de medicina legala mina minovici cu urmatorul rezultat:glicemie 89, creatinina 0, 8 tgo 24 tgp 29 vgt 23 hiv neg. vdrl neg. ag hbs neg. hb 13, 2 ht 39, 4 L 7600.
pe langa rezultatul de clinic sanatos in momentul ex, mi s-a cerut efectuarea ex. copro-parazitologic la 3 luni.ce probleme am si cum pot fi combatute?
9 comentarii
0
08-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Lucrati in alimentatie publica?
0
08-03-2007, ora 00:00
ana iordache
Nu este medic/terapeut
ana iordache
momentan nu dar analizele sunt facute pentru a onora un contract de munca in strainatate, multumesc
0
08-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca este un examen de rutina si nu s-a cerut examenul coproparazitologic ca urmare a descoperirii unor modificari ale celorlalte analize!
0
08-03-2007, ora 00:00
ana iordache
Nu este medic/terapeut
ana iordache
ce poate fi in neregula in organism, de mi se cer aceste analize?
0
08-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Puteti fi purtatoarea unor paraziti intestinali, precum tenia, limbricii, etc.
0
08-03-2007, ora 00:00
ana iordache
Nu este medic/terapeut
ana iordache
Va multumesc pentru raspuns.
Spuneti-mi care este cauza prezentei parazitilor intestinali si care ar fi tratamentul.
0
08-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Aceasta intrebare imi depaseste competenta profesionala! Voi incerca sa va raspund, totusi, din cunostintele acumulate in timpul facultatii.
Parazitii intestinali pot patrunde in organism in principal pe cale digestiva (fructe, zarzavaturi, legume, etc. insuficient de bine spalate). De obicei se inghit pe aceasta cale ouale parazitilor, care ulterior se dezvolta in tubul nostru digestiv. De acolo, o noua generatie de oua ajunge, prin intermediul fecalelor, in mediul inconjurator, unde pot contamina apa sau solul, ajungand din nou pe diverse fructe, legume sau zarzavaturi. Evident ca acest mecanism nu este valabil pentru toate speciile de paraziti, insa in general cam asa se petrec lucrurile.
In privinta tratamentului chiar nu ma pot aventura sa va recomand ceva, deoarece in anii care au trecut de cand am terminat eu facultatea s-au schimbat multe in aceasta privinta. Oricum, tratamentul este diferit, in functie de specia de paraziti depistata.
0
20-03-2007, ora 00:00
elablondina
Nu este medic/terapeut
elablondina
de un an de zile, am candida la analizele de coprocultura. nu imi trece nici cu nistatina. ce as mai putea sa fac?
0
21-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nici nu o sa va treaca! Candida albicans este o levura care traieste in mod normal in intestinul gros! Toata lumea o are!
Nu stiu din ce motiv repetati dvs. examenul coprologic, insa s-ar putea ca nu candida sa fie vinovata de necazurile dvs.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.