Examen de spermocultura cu E. coli (+)

15-06-2010
traianus
Nu este medic/terapeut
traianus
de un an de zile am depistat in urma unui examen de spermocultura o infectie cu E. coli. De atunci, in conformitate cu antibiograma, am urmat diferite tratamente, la care germenul era sensibil, recomandate de medicul urolog (primul cu ciprofloxacina, apoi de 2 ori am facut gentamicina injectabil si ultima data am urmat un tratament cu amoxicilina+ac. clavulanic si ofloxacina). am facut din nou spermocultura dar infectia este inca prezenta. Acum este sensilila la amikacina, ciprofloxacin, gentamicina, imipenem, nitrofurantoin si tobramicina.
Este o infectie de care cu greu se scapa? care credeti ca sunt toti pasii de urmat pt vindecare?
Pe langa tratamentul clasic cu antibiotice sa optez pt alta metoda de tratament?!
Si/sau ce alte investigatii sa mai fac.
Este riscant sa se transmita infectia si al partenera? (mentionez ac folosesc tot timpul prezervativ)

Va multumesc anticipat si astept sfaturile dumneavoastra!
3 comentarii
0
09-07-2010, ora 20:17
zurlitz
Nu este medic/terapeut
zurlitz
E coli vine din intestin, el acolo traieste. In cazul barbatilor poate aparea in momentul actului sexuala, daca iti atingi penisul de anusul partenerei din greseala sau nu te poti infecta cu diverse bacterii.
In unele cazuri dispare mai greu, trebuie tratament indelungat si daca reapare facut tratament cu alt tip de antibiotic decat cel luat anterior.
E bine sa-ti faci si o urocultura si coprocultura sa vezi daca e prezent si in urina.
Si eu am asa ceva mi-amd escoperit de curand si medicul mi-a recomandat deocamdata un tratament naturist pe baza de tinctura de propolis, cate 30 de picaturi pe o bucatica de paine, luat pe stomacul gol fara sa mananc si sa beau 30 de min - 1 ora. Propolisul este antibiotic natural care da rezultate foarte bune in astfel de infectii. Eu folosesc si ovule, este si crema pe baza de propolis cu care te poti da, dar doar daca nu esti alergic la propolis.
Nu se transmite sexual. Se ia doar daca nu ai grija de igiena, in cazul fetelor daca se sterg dinspre spate spre fata, iar in cazul baietilor daca vin in contact cu anusul partenerei.
0
16-07-2010, ora 16:39
traianul
Nu este medic/terapeut
traianul
latiffa, din cate stiu eu propolisul este f util in cazul micozelor(ciupercilor) gen Candida. Pai si tu ai scapat de infectia cu E. Coli cu propolis?
Mersi oricum
0
20-03-2018, ora 21:10
ip7915
Nu este medic/terapeut
ip7915
Am avut si eu infectie dubla cu ecoli si cu streptococ acum cativa ani si m-am vindecat folosind naturiste. In cazul meu tratamentul a fost in felul urmator: 1. Cordyceps (eu am folosit de la firma T.) - am luat una sau doua pastile dimineata si doua pastile seara 2. O cana de ceai de ghimpe sau combinatie de ghimpe si pufulita dimineata si o cana seara. ( am respectat cam 70% acest lucru pentru ca uneori am uitat sa iau). 3. Selezinc ACE. ( am luat cred 30% ). Am luat acest tratament naturist, si nu stiu care componenta a ajutat mai mult. Eu m-am vindecat de 2 ori folosind aceasta cura. Iar dupa o alta cura, dupa aproximativ 6 luni de la cura, sotia a ramas insarcinata si avem un copil perfect sanatos.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.