Examen de urina

25-04-2010
savu_n79
Nu este medic/terapeut
savu_n79
buna ziua.in urma cu o saptamana miam facut analiza la urina si mia iesit urmatoarele:
densitate 1.015; ph 5; leucocite neg.; nitriti pos; proteine neg.; glucoza norm.; corpi cetonici neg.;
urobilinogen norm.;bilirubina neg.; eritrocite 50.

sediment urinar:relativ frecvente epitelii plate, rare leucocite, relativ frecvente hematii palide si proaspete, numeroase levuri, rar acid uric, prezenta flora microbiana.

urocultura: rezultat-sau dezvoltat peste 100.000g/mlescherichai coli.

va rog sa-mi spuneti ce antibiotic trebuie sa iau.va multumesc.
7 comentarii
0
25-04-2010, ora 17:26
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
Sotul meu are o infectie urinara cu E.Coli, a urmat pana acum 2 tratamente cu antibiotic(10 zlie augmentin si dupa o luna de pauza a mai luat 10 zile zinat )Cu toate acestea infectia a recidivat si acum i s-a recomandat un tratament injectabil ce consta in Fortum de 1 g de 2 ori pe zi la 12 ore timp de 10 zile si gentamicina 80 de 2 ori pe zi la 12 ore timp de 7 zile.Aceste antibiotice sunt si pe antibiograma facuta odata cu urocultura.Multa sanatate.
0
26-04-2010, ora 11:44
Dr. Oancea Mihaela
Nefrologie, Bacau
Dr. Oancea Mihaela
pt savu-n79:
e evident ca aveti o infectie urinara care trebuie tratata cu un antibiotic conform antibiogramei; in sumar apar si levuri deci as recomanda si un tratament antimicotic local daca sunteti de sex feminin.
pt ylla
tratamentul cu zece zile de antibiotic pe lunga se adreseaza infectiilor recidivante, complicate, care apar pe un teren tarat sau sunt sustinute de un factor local ce nu poate fi inlaturat.
Multa sanatate
0
28-04-2010, ora 12:46
savu_n79
Nu este medic/terapeut
savu_n79
d-na doctor va multumesc pentru raspuns.am fost cu rezultatul analizei la medicul meu ginecolog si mia dat CIPROFLOXACINA 1 la 12 ore si mia spus sa fac in fiecare seara bai de sezut in care sa pun cate o lingura de bicarbonat-asta cat timp iau acest antibiotic.Dumneavoastra ce tratament antimicotic ma sfatuiti sa iau?
Va multumesc.aM UITAT SA VA SPUN CA SUNT DE SEX FEMININ.
0
03-05-2010, ora 21:06
Dr. Oancea Mihaela
Nefrologie, Bacau
Dr. Oancea Mihaela
buna seara
este vorba de un tratament local cu Macmiror 1-2 ovule/zi 5 -7 zile
multa sanatate
0
04-05-2010, ora 08:40
savu_n79
Nu este medic/terapeut
savu_n79
va multumesc mult.
0
12-05-2010, ora 21:25
CarmenDobre
Nu este medic/terapeut
CarmenDobre
am facut analizele pentru urina, mi-au iesit leucocitele 500 si hematiile 250, restul sunt bune. ce rezulta si ce tratament pot face? va multumesc pentru ajutorul pe care o sa mi-l dati.
0
13-05-2010, ora 09:11
Dr. Oancea Mihaela
Nefrologie, Bacau
Dr. Oancea Mihaela
trebuie sa efectuati si o urocultura si sa urmati un tratament antibiotic conform antibiogramei. evident ar trebui sa efectuati si un control ginecologic ( daca nu l-ati facut deja ).
multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum poți preveni infecțiile urinare?
  • Ce indicii ne oferă culoarea urinei
  •