Examen PEV si RMN rog un raspuns de interpretare

25-06-2014
bogdanivan2311
Nu este medic/terapeut
bogdanivan2311
Buna ziua, ma numesc Ivanescu Bogdan am 31 ani i si in urma cu 12 zile mi-a scazut vederea foarte mult la ochiul stang nu vad panoul cu litere decat la 1 m in fata lui si doar primele 2 randuri si brusc si in urma rezultatului de la RMN adica:
-fara leziuni endocraniene recent constituite, fara restrictii de difuzie encefalice, fara leziuni demielinizante encefalice sau in maduva spinala cervicala;
-fara anomalii de semnal sau morfologie la nivelul orbitelor si a nervilor optici;
-acumulare lichidiana decliva in sinusul sfenoidal; ingrosarea mucoasei celulelor etmoidale;

-modificari disco-vertebrale degenerative cervicale etajate remarcandu-se: stenoze foraminale drepte prin uncartroze C4-C5 si C5-C6 precum si foraminal stanga C7-T1 (prin hernie discala C7 posterolaterala stanga 3mm) si T1-T2(prin HDT1 posterolaterala si foraminala stanga milimetrica)
1 comentarii
0
26-06-2014, ora 10:43
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Rezultatul PEV? Faceti urgent un consult oftalmologic, este necesara insitituirea de urgenta a unui tratament; as vrea sa stiu cum este polul anterior, fundul de ochi, un camp vizual computerizat si pentru culori, OCT nervi optici si macule, tensiunea intraoculara. Simptomatologia ar sugera o neuropatie optica acuta( retrobulbara?) sau maculopatie acuta. Faceti si investigatii sangvine: hemoleucograma, trombocite, VSH, proteina C reactiva, fibrinogen, glicemie, TGO, TGP, uree, creatinina, acid uric, colesterol, proteinograma, coagulograma, examen sumar urina. Consultati si un medic neurochirurg pentru modificarile coloanei cervicale.Astept rezultatul investigatiilor de mai sus pentru sugestii privind alte investigatii, diagosticul si tratamentul. Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.