Examen RMN

07-04-2017
monica197
Nu este medic/terapeut
monica197
Multiple plaje de hipersemnal T2 si Flair interesand substanta alba din centrul oval stang coborand spre zona jonctionala TPO in jurul raspantiei ventriculare stangi spre spleniusul callos si spre capsulele din nuclaii bazali de partea stanga, semnal neomogen hiperintens T2 si Flair pe intreg corpul callos extinsa spre zona periventriculara laterala dreapta.
Focar lacunar sechelar cu glioza periferica lenticular dreapta 6mm diametru.
Fara leziuni focale de fosa posterioara.
Fara colectii fluidice extracerebrale.
3 comentarii
1
09-04-2017, ora 07:56
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Buna ziua. Am vazut ca mi-ati trimis si mesaj dar prefer sa va raspund aici. Este foarte greu de tras o concluzie in fata acestui rezultat RMN atat timp cat nu am nici o informatie clinica si nici nu pot sa vad imaginile. Ma refer la varsta, simptome, istoric, antecedente, boli asociate. De asemenea examenul clinic este foarte important. Ati fost la un neurolog? Ce vi s-a gasit? Ce vi s-a spus? Singurul lucru pe care pot sa il spun este ca apare o mica sechela a unui accident vascular de mici dimensiuni (lacunar) pe partea dreapta si sunt niste leziuni ale substantei albe pe partea stg ale caror cauze trebuie investigate. Va astept cu detalii si intrebari concrete. Sanatate!
0
10-04-2017, ora 23:03
monica197
Nu este medic/terapeut
monica197
Buna seara, tatal meu in varsta de 58 de ani, acum 7 ani a suferit un accident vascular. El se enerveaza din orice si are mereu stari de ameteli, probleme cu tensiunea, amortirea mainilor.A fost operat la cap, atunci. Se poate deplasa si este pensionat pe caz de boala de gradul 2.
1
10-04-2017, ora 23:04
monica197
Nu este medic/terapeut
monica197
Va multumesc frumos ! Sanatate multa si dumneavoastra !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Facebook lucrează pentru a accelera scanarea RMN
  • RMN-urile pot deveni mai sigure, după o nouă descoperire a cercetătorilor
  • Cercetătorii au dezvoltat o nouă metodă RMN
  • Rezonanța magnetică face celulele canceroase luminoase și mai ușor de detectat
  •