examen secretie vaginala

19-12-2008
cristinau
Nu este medic/terapeut
cristinau
Buna ziua, ma numesc Cristina, mi-am facut examenul de secretie vaginala si am rezultatul de mai jos si m-ar interesa daca ma poate ajuta cineva cu interpretarea lui.Multumesc!
secretie vaginala:
celule epiteliale poligonale frecvente
celule cu aspect de "clue cell " relativ frecvente
leucocite frecvente
trichomonas vaginalis absent
levuri frecvente
inmugurite prezente
hife, pseudohife prezente
flora microbiana:
flora microbiana frecventa
prezenti bacili si cocobacili gram variabili cu aspect microscopic sugestiv de vaginoza bacteriana.
15 comentarii
0
21-12-2008, ora 11:26
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Buna ziua,
Conform rezultatului aveti candidoza si vaginoza bacteriana... acei cocobacili sunt bacterii care pot fi prezente in mod normal in vagin, insa sub influenta unor factori sau unor dezechilibre hormonale se dezvolta excesiv determinand neplaceri... la fel se intampla si cu Candida care este un fung (ciuperca).
Mergeti la medicul curant sa va recomande un tratament!
Numai bine!
0
27-12-2008, ora 09:00
Alexira
Nu este medic/terapeut
Alexira
Buna ziua!
Am primit si eu acum cateva zile rezultatul analizelor mele si sincer nu am nici cea mai mica idee ce scrie aici.Va rog daca puteti sa-mi spuneti si mie ce am.Deocamdata medicul meu este in vacanta dar eu nu mai am rabdare pana vine el.Multumesc!
secretie vaginala:- celuritate abundenta cu celule epiteliale scuamoase superficiale si intermediare
leucocite absente
flora lactobaciliara abundenta
secretie vaginala-cultura :- flora nesemnificativa pentru antibiograma.
0
27-12-2008, ora 09:03
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Buna ziua,
Rezultatul este bun, nu aveti de ce sa va faceti griji; nu aveti reactie inflamatorie, iar flora lactobacilara este flora vaginala normala.
Sarbatori fericite!
0
27-12-2008, ora 09:17
Alexira
Nu este medic/terapeut
Alexira
Multumesc frumos!Chiar imi faceam griji.Nu am avut niciodata nici o boala venerica si ma duc la 6 luni la control ginecologic.Dar am o problema si nu stiu cum sa o rezolv.Si poate suna ciudat, de aceea m-am dus sa-mi fac niste analize si vad despre ce e vorba.Acum cateva saptamani prietenul meu mi-a spus ca am un gust amar(in timp ce faceam sex oral), lucru care persista.M-am tot gandit de la ce poate fi si nu stiu nici acum.M-am gandit ca de la antibiotice ca am fost racita.dar le-am terminat sapt trecuta...si nimic nu s-a schimbat.Am sa ma duc iar la control, poate trebuie sa-mi fac si alte anaize.
Sarbatori fericite!
0
11-04-2009, ora 19:26
ella_07
Nu este medic/terapeut
ella_07
-frecv.eriteli superficiale si intermediare...ce e asta???
-frevc.leucocite (PMN)...ce e asta???
-rara flora cocica.ce e asta???
-prezente levuri inmugurite.ce e asta???

si mi s-a dat: de ginecolog:
-gynofort = 1 ovul.
-diflazon 150 mg.1 capsula la 3 zile...= 2 caps.
0
05-05-2009, ora 10:12
pisi1859
Nu este medic/terapeut
pisi1859
Buna ziua,

Astazi am primit rezultatul la o recoltare de secretie vaginala si as dori sa ma ajutati cu interpretarea rezultatului. Sunt foarte speriata pt ca am facut si testul Papanicolau dar inca nu am primit rezultatele. La recoltare scrie ca am elule epiteliale superficiale; rare leucocitel; flora bacteriana polimorfa redusa. Acum 2 ani am facut o cauterizare pt ca aveam flora bacteriana abundenta. Mentionez ca acum 2 saptamani am aflat ca am stafilococ auriu, am tinut un tratament, insa doctorul mi-a spus ca inca am o rana pe col. E posibil sa am cancer? Imi puteti interpreta aceste rezultate?

Multumesc anticipat!
0
17-07-2009, ora 23:23
nety68
Nu este medic/terapeut
nety68
buna seara.rezultatul ex papa nicolau spune asa:frecv.celule epiteliale, abs.PMN si lactobacili, frecv. cocobacili si bacili G labili poliformi(gardnerela) moderat frecv. bacili Gsubtiri si incurbati(mobiluncus) aspect de vaginoza bacteriana Diagnostic citologic final:negativ pt leziuni interepiteliale, frecventa flora poliforma (cocobacili si bacili) anaerobi RECOMANDARI:tratat infectie cu anaerobi.Mentionez ca sunt la menopauza in urma unei histerectomi si anesectomi.CIT DE GRAV ESTE CE INSEAMNA TOATE ACESTEA CUM POT FI TRATATE SI DACA NU CARE SUNT REPERCURSIUNILE? MULTUMESC ANTICIPAT
0
26-05-2010, ora 16:54
mad22
Nu este medic/terapeut
mad22
buna ziua, d-na dr. I.F.
am fost prima data la ginecolocul, mi-am facut examenul de secretie vaginala si mi-a iesit rezultatul:
trichomonas vaginalis - negativ
levuri - micelii - negtaiv
anaerobi - negativ
frotie colorate: celule epiteliale +
leucocite - foarte multe
altii nu au scris nimic si cultura nimic
in plus, nu ma doare nimic burta sau zona genitala, deloc si in afara de usuturimea f rareori, dar nu asa de tare
si d-na doctorita mi-a recomandat sa fac tratamentul si se numeste cervugid, 12 ovule si 1 pe fiecare seara
deci dupa ce am vazut rezultate si nu e grav? va rog, sa-mi spuneti ca ma pot vindeca total? sau o sa dureaza mult timp pana ma vindec? va multumesc mult si sper sa primesc raspunsul dv.
0
01-06-2010, ora 00:16
kiti61
Nu este medic/terapeut
kiti61
buna seara mi am facut si eu cultura flora totala din secretia vaginala, (microscopie+cultura)si mi s a dat rsp FROTIU GRAM:RELATIV FRECVENTE CELULE EPITELIALE, FRECVENTE LEUCOCITE, FRECVENTI COCOBACILI, GRAM -LABILI, RELATIV FRECVENTI COCI GRAM-POZITIVI IZOLATI, IN DIPLO, RELATIV FRECVENTE CELULE CLUE.VA rog a ma ajuta sa inteleg ceva si daca este grav.am fost la doc si mi s a mai zis si ca am ambele ovare polichistice sincer imi este un pic teama deoarece am dureri mari in zona ovarelor iar durerea continua inspre nada fundului cu o apasare apoi inspre rinichi(jurul coloane)pe langa am si ciclul prelungit(7-12zile perioada in care imi cad si niste bucatele de cheaguri mai marisoare)si ma balonez.va rog dati mi n rsp la analize daca se poate.va multumesc
0
01-06-2010, ora 00:25
moni_monica
Nu este medic/terapeut
moni_monica
Buna ziua, as dori o interpretare la aceste rezultate:
1. levuri prezente
2. numeroase epitelii plate si rotunde
3. relativ frecvent leucocite
4. cocobacili (sper ca am inteles bine scrisul de mana al celor de la laborator)
5. flora microbiana gradul 2

Cred ca e Candida, dar in rest nu inteleg rezultatele.
Multumesc anticipat.
0
13-08-2010, ora 20:16
natusyc
Nu este medic/terapeut
natusyc
salut, am pus deja intrebarea care ma framint pe mine dar vad acum ca nu acolo unde trebuie. va rog saimi explicati si mie rezultatele analizelo, pentru ca am facut maio multe, ma cam ingrijoreaza scurgerile pe care le am de ceva luni. intii am folosit niste tablete intravaginale, mycogynax, asa cred ca se cheama. dar dupa fiecare menstruatie de vreo 4 luni cred, si dupa ce am contact sexual, incpind cu a doua zi imi aparre o scurgere galbuie, seroasa sau visscoasa cu miros puternic intepator si foarte neplacut pentru mine. asa deci am facut analize pentru chlamydya, micoplasma si gardnerrela si o un frotiu mai detaliat. deci la primele 3 mi-au iaesit negative, am inteles ca e de bine,. acum dupa ultima menstra aceeasi situatie, doar ca analiza la chlamydua am dat deofata dupa menstra, fara aavea contact sexual. de fapt am crezut ca si cealalta a, m dat-o dar cei de la lab, am fost cam neatenti si nu mi-au luat si frotiul celalt. deci rezulatatul l-am primit azi si este urmatorul:
recoltat din:uretra cervix
leucocite 10-15 30-35 pe alocuri 45-50
epiteliu 6-8 10-15
efect citopatic pozitiv, pozitiv
microflora abundenta cocica mucozitate abundenta, abundenta cocica mucozitate cocica
celule cheie nu s-a depistat, nu s-a depistat
aminotest negativ, negativ
celule cu semne morfologice ale trihomonadelor nu s-a depistt, nu s-a depistat
diplococi gramnegativi nu s-a depistat, nu s-a depistat
va rog mult sa imi spuneti ce inseamna aceste rezultate, fiidca doctorita e in vacanta iar eu nu amai am rabdare, ma mai si deranjeaza aceste simptome.mentione ca sunt singurele, adica mincarimi, dureri nu am si sotul in genere nu are nici un disconfort. si am si sterilet de 3 ani.
mersi anticipat
0
18-03-2011, ora 15:29
laurastoenescu
Nu este medic/terapeut
laurastoenescu
Buna ziua,

Rog si eu foarte mult interpretarea analizelor secretiei vaginale:

- trichomonas f rar
- fungi absenti
-flora vaginala grad V
-frecvente leucocite

Ca-i trichomonas am inteles, dar despre gradul 5 al florei vaginale ce-mi puteti spune?
Multumesc frumos si astept cat mai curand un raspuns de la cineva care stie.
Sanatate.
0
26-03-2011, ora 22:37
laurastoenescu
Nu este medic/terapeut
laurastoenescu
Buna seara, ( numa' buna nu-i pt mine )

Mi-au venit si rezultatele Paps-ului ( le mai astept doar pe cele ale biopsiei)...si evident, asa cum se astepta si dna dr..este Pap IV...cu leziune suspecta de grad inalt... nici nu mai pot spune prea multe, decat ca la varsta mea sa am un diagnostic asa de dur, nu poate decat sa ma dispere.

Multumesc pentru alte raspunsuri..si multa sanatate!
0
13-10-2011, ora 16:40
florinutza93
Nu este medic/terapeut
florinutza93
buna ziua.mi-am facut papanicolaul +secretia vaginala si mia iesit:flora cocica abundenta, cocobacili, doderlein.nush ce inseamna nici una dintre ele.va rog ajutati-ma cu un sfat.multumiri
0
20-11-2011, ora 20:42
florinutza93
Nu este medic/terapeut
florinutza93
ce inseamna flora cocica abundenta, cocobacili, doderlein?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •