Examen secretie vaginala

10-06-2010
mika31
Nu este medic/terapeut
mika31
Va rog sa ma ajutati cu interpretarea acestui buletin de analize.
polimorfonucleare -rare
celule epiteliale -frecvente
lactobacilus spp.-frecvent
tricomonas vaginalis-absent
celule levurice-absent
coci gram aspect reniform in Diplo-absent
Vaginoza-absenta
va multumesc anticipat.
10 comentarii
0
12-06-2010, ora 15:30
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
E un rezultat foarte bun.nici macar nu ai nevoie de tratament.
0
12-06-2010, ora 21:01
mika31
Nu este medic/terapeut
mika31
:)Va multumesc frumos pentru raspuns.
0
01-07-2010, ora 22:03
emma29
Nu este medic/terapeut
emma29
Buna seara! as dori daca se poate o interpretare la aceste rezultate:
Secretie vaginala
1. frecvente epitelii
2. frecvente polinucleare
3. frecventa flora microbiana polimorfa
4. predomina bacilli gram neg.
5. ratre filamente miceliene
6. Trichomonas- absent
Cultura din col- flora normala
0
02-07-2010, ora 12:26
Dr. Radu Botezatu
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Radu Botezatu
Vaginita cu gram negativ. Tratament posibil 12 zile ovule cervugid 1 ovul / si intravaginal seara dupa spalatura intravaginala cu tantum rosa. tratamentul partenerului cu meclon 1-2 aplicatii / zi.
0
13-12-2010, ora 07:22
hermione71
Nu este medic/terapeut
hermione71
BUNA SEARA... AM EFECTUAT ANALIZA LA SECRETIA VAGINALA SI EA ESTE: - EPITELII -FRECVENTE,... BACILI GRAM POZITIVI, FRECVENTI, FORME MEDII SI SCURTE... SI, LA ALTE OBSERVATII - FRECVENTE CELULE SUPERFICIALE SI INTERMEDIARE ETALATE, RELATIV FRECVENTE POLIMORFONUCLEARE DEGRADATE, FRECVENTE LEVURI - SPORI SI FILAMENTE... VA ROG SA-MI SPUNETI CE INSEAMNA ACESTE DATE?...PS- AM MERS LA DOCTOR PENTRU CA AM AVUT O MICA MANCARIME PE LABIILE MICI SI O SECRETIE CA BRANZA, SI UN PIC DE USTURIME LA MICTIUNE.iASTA PENTRU CATEVA ZILE...AM FACUT IRIGATII CU CEAIURI:GALBENELE, PELIN, ETC., PLUS BICARBONAT DE SODIU, MASAJ VAGINAL CU UNGUENT GALBENELE, BAI SEZUT CU SARE DE MARE... SIMPTOMELE AU DISPARUT REPEDE, ORICUM, NU AU FOST PREA SUPARATOARE...DORESC SA VA INTREB, DACA INAINTE DE ACEASTA SITUATIE, AM FACUT SEX MAI MULT, CATEVA ZILE LA RAND, POATE INFLUENTA?..SI DEASEMENEA DACA MAI TREBUIE URMAT TRATAMENT MEDICAMENTOS DAT DE MEDIC INAINTE DE A VEDEA REZULTATUL ANALIZEI SECRETIEI VAGINALE???..SI CE INSEAMNA ACESTE DATE DIN ANALIZA??? ESTE CEVA CARE SA MA INGRIJOREZE? CE MA SFATUITI SA FAC IN CONTINUARE?.(.PENTRU C...A STIU CA SI ANTIBIOTICUL DA ACESTE REACTII, ORICUM LUASEM INAINTE SI 5 ZILE OXACILINA PENTRU O MASEA.). ASTEPT CU NERABDARE RASPUNSUL DUMNEAVOASTRA BINEVOITOR... VA MULTUMESC SI VA DORESC TOATE CELE BUNE...
0
14-12-2010, ora 06:28
hermione71
Nu este medic/terapeut
hermione71
Pe acest forum, raspunde cineva?.Mii de multumiri!
0
14-12-2010, ora 15:23
Dr. Radu Botezatu
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Radu Botezatu
Buna ziua,
Daca secretia a fost recoltata in mod corect (dupa repaus sexual, fara spalaturi intravaginale) se poate afirma ca este normala. Usturimile la urinat pot fi date de o infectie urinara care are ca factor favorizant contactul sexual repetat intr-o perioada scurta.
0
15-12-2010, ora 05:47
hermione71
Nu este medic/terapeut
hermione71
Mii de multumiri, domnule doctor!. Daca sunteti amabil, puteti sa-mi spuneti daca este ingrijorator vreun detaliu din analiza? si ce inseamna colpita micotica (asa mi-a dat diagnosticul doamna doctor inainte de a veni rezultatul), deci practic ochiometric...daca in momentul de fata nu mai am nici un simptom, este necesar sa mai iau tratamentul dat de medic?.acesta era diflucan 3 capsule, eu, si 3 capsule, sotul, una la 7 zile, ovule-macmiror complex -12 bucati, 1 pe zi, dupa care lomexim ovule- 3 bucati, 1 la 3 zile dupa terminarea macmirorului, tantum rosa-spalaturi 30 plicuri- 2 spalaturi pe zi, una dimineata, si alta seara, si unguent pimafucin- un tub eu, un tub sotul, va rog sa-mi spuneti, daca mai este necesar sa urmez acest tratament ?, dat fiind ca nu mai am nici un simptom, au trecut, oricum, in cateva zile. va multumesc... si astept sa ma incurajati, pentru ca doamna doctor m-a speriat...Tratamentul a fost naturist, inclusiv ACIDOPHILUS, capsule, luate, una pe zi si iaurturi activia, mancate, mai multe, in perioada aceea.PS-... am facut sex mai mult cateva zile, inainte sa mi se recolteze secretia vaginala, inclusiv, duminica, la pranz iar luni, dimineata, am mers la recoltat.nu m-am spalat in interiorul vaginului, oricum, nu folosesc prea des spalaturile intravaginale, ci doar cele externe...Va doresc toate cele bune, si SARBATORI FERICITE!
0
15-12-2010, ora 05:51
hermione71
Nu este medic/terapeut
hermione71
Revin, cu scuzele de rigoare, cat timp trebuie sa faci repaus sexual, inainte de prelevarea secretiei vaginale?..si ce indicatii mai sunt?..pe viitor o sa tin cont...oricum, nu prea am mers la doctor, pentru ca sunt sanatoasa...si papanicolau a iesit bun, acum m-a cam dat peste cap secretia asta, fiindca nu am mai avut niciodata simptome neplacute!...MULTUMESC!.
0
15-12-2010, ora 11:01
Dr. Radu Botezatu
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Radu Botezatu
Colpita micotica inseamna de obicei candida, iar tratamentul trebuie efectuat asa cum a fost prescris, am omis eu un detaliu din analiza dvs (frecvente levuri).
Repaus rexual 24-48 de ore inaintea recoltarii secretiei. Si la fel, fara spalatura.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •