excludere din grup

22-05-2014
tina_co
Nu este medic/terapeut
tina_co
Ma simt ca un nimic. Cel mai groaznic e faptul ca sunt exclusa din grupul clasei. Pe ce motiv? Ca sunt prima pe clasa...Si mie chiar imi pasa de notele mele. As vrea ca in urmatorul an sa iau o bursa. Am planuri sa fac ceva cu educatia mea.
Problema mea e ca nu ma pot integra prea bine in clasa mea. Am cateva persoane cu care vorbesc in pauza, insa ceea ce ma framanta este faptul ca nu ma inteleg asa de bine cu toti.Invat pentru ca vreau sa fac ceva cu viata mea, nu imi doresc sa fiu vanzatoare la KFC. Lucru pe care adolescentii de varsta mea nu il fac. Tigari, bautura, chiulit, relatii si cam atat. Nu zic ca nu o fac si eu uneori (din an in paste, dar o fac), dar prioritatea mea in momentul de fata e sa fiu buna la macar un lucru.
Ar trebui sa ma conformez situatiei si sa devin un, , adolescent normal' ? :)))
Sau ce ar trebui sa fac? De multe ori m-am gandit la posibilitatea sinuciderii. Dar imi e prea frica sa o fac. Mi-ar fi frica ca nu cumva sa nu reusesc sa o fac.
Parintii mei imi spun sa continui in ceea ce fac, dar nu stiu cat de bine este. Situatia mea chiar e nasoala.
Vreau un sfat. Orice m-ar putea ajuta.
4 comentarii
0
22-05-2014, ora 22:13
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Continua asa...invata, urmeaza ti visul de a face ceva frumos cu viata ta...lasa i in pace, tu esti un adolescent frumos, asa ar trebui sa fie toti..viata este scurta, nu traiesti frumos, fumand, band, chiulind..
Asculta sfatul parintilor, ei sunt singurii care ti vor binele si te iubesc neconditionat.
Mult noroc in viata..
0
23-05-2014, ora 19:20
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
@tina: esti un adolescent frumos, cum a spus si Vasi! E f greu sa te adaptezi la cerintele grupului, mai ales la varsta adolescentei(nu ne-ai zis cati ani ai)insa tu spui ca vrei sa te intelegi bine cu toti - ori asa ceva e chiar imposibil! Nici eu nu ma inteleg bine cu toata lumea, desi sunt psiholog (unii chiar au asteptari nerealiste de la mine, asa cum si eu am uneori de la ei - pana la urma sunt si eu om si perfectiunea nu exista!)
Inteleg ca traiesti stari de tensiune si nu mai ai raspunsuri la intrebari: sa stii ca multe intrebari vor ramane de-a lungul vietii fara raspuns, dar asta nu ne face mai slabi sau altcumva, ci ne arata ca suntem oameni, care pot face lucrurile bine, sau care pot gresi, insa asta e normal. Si daca ne-am raporta in permanenta la parerea altora despre noi...ne-am imbolnavi cu totii! E importanta parerea celorlalti, insa e si mai importanta parerea noastra despre noi insine. Iar daca din tot grupul ai un singur om care te place asa cum esti si te intelege... e excelent! Daca nu e nici unul, nu-i nici asta asa grav: poate ca valorile tale sunt cu mult mai pretioase decat ale lor si nu e ok sa ti le schimbi tu doar pt a te integra. Poate te-ar ajuta sa separi putin valorile tale care se refera la o evolutie in plan educational de valorile lor in acelasi plan. Ideea e ca va puteti intelege daca rezonati macar pe un plan, cum ar fi timpul liber: poti sa iesi si tu cu ei cateva ore, atat cat iti permite timpul, fara a fi nevoie neaparat sa fumezi, ori sa faci ce fac ei si nu se incadreaza in valorile tale morale. Asa sunt adolescentii, mai rautaciosi, pt ca isi exerseaza capacitatea de a deveni autonomi, incearca sa se rupa de rigorile impuse pana la aceasta varsta de parinti sau profesori si probabil ca tu faci fata un pic mai greu acestor mici rautati. Este doar o perioada din viata ta, iar sa poti fi tu linistita si sa te adaptezi, ai nevoie doar sa iti cresti putin stima de sine, sa te iubesti mai mult, pt ca ceea ce iti spun colegii tai ca vad la tine e doar una din laturile pe care le pot ei vedea si ataca, insa tu esti un intreg cu multe fatzete, ca noi toti si multe calitati.
Spui ca te-ai gandit la sinucidere si odata cu aceasta varsta stiu ca trairile sunt mult mai intense decat la orice alta varsta, de aceea iti spun ca la un moment dat vei intelege ca ai prea multe de oferit celor dragi si in primul rand tie ca sa faci acest gest. Si daca privim un pic realist: chiar crezi ca merita cineva sa te superi pe el atat de tare incat sa termini cu viata, ratand sansa de a te bucura de toate lucrurile minunate din jurul nostru? Cui ii faci tu de fapt acel rau?
Fiecare om vine pe lume cu un rost, deci si tu ai rostul tau aici, chiar daca in acest moment s-ar putea sa nu-l vezi, dar el exista cu siguranta, altfel nu te-ai fi nascut.
Daca doresti sa te descarci, sa intelegi ce se intampla cu tine si ce poti face pt ca tu sa te iubesti mai mult, te invit sa-mi scrii pe mail (apesi pe numele meu si link-ul te duce la datele mele de contact)
Un gand bun pt tine!
Cu drag,
Psih. Cristina Stoian
0
11-06-2014, ora 15:38
Psiholog Camelia Ioanas
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Camelia Ioanas
Draga Tina,
Imi pari o persoana foarte hotarita si competitiva, calitati excelente si destul de rare in ziua de azi printre adolescenti, cum bine ai observat chiar tu. Probabil ai fi foarte potrivita in societatea americana, unde competitia este incurajata si promovata.
Dezadaptarea de care vorbesti poate avea citeva cauze si iti poti pune urmatoarele intrebari:
- cumva le atragi atentia celor din jurul tau ca tu esti cea mai buna, prima din clasa, etc? Ce s-ar intimpla daca nu ai mai vorbi cu ei despre asta, ci despre ultimul film vazut sau despre ultima rochita cumparata de la firma X?
- Cum te porti cu colegii tai? Ce simti pentru cei din jurul tau? Cum te raportezi la cei care nu sint atit de buni ca tine? Ai incurajat vreodata pe cineva sa citeasca mai mult sau ai recurs mai degraba la zeflemea?
- Cum anume procedezi chiar tu pentru a fi atit de buna, cea mai buna? Ce calitati ai tu? Ce ar trebui ceilalti sa vada la tine, ce ai dori sa spuna ceilalti despre tine?
- Ai vreo persoana in jurul tau, un coleg sau o colega despre care poti spune ca este foarte popular/a? Si daca da, ce calitati are persoana respectiva la care ai putea lucra, din care ai putea prelua si tu?
Ma gindesc ca poti ramine in continuare cea mai buna din clasa si poti fi mai departe preocupata de viitorul tau (si bravo tie!) si in acelasi timp poti dezvolta anumite abilitati sociale care iti vor folosi mai departe in viata, nu doar pentru a te face placuta in grupul tau.
Sper sa iti foloseasca acest demers interogativ :)
Cu drag,
Camelia Ioanas
PS: apeleaza cu incredere la psihologul din scoala ta, in general psihologii sint persoane cool si te pot ajuta.
0
19-06-2014, ora 11:00
Psiholog Stefan Liviu
Psihologie, Ploieşti
Psiholog Stefan Liviu
Viata este un dar ce ne-a fost dat. Suntem creati si am venit pe aceasta lume cu un scop, fiecare dintre noi avem cate un scop. Bineinteles ca acest scop nu ne este destainuit. In viata ne confruntam la orice pas cu diferite situatii, la unele gasim rezolvare usor, la altele mai greu, dar unora nu le gasim. In momentul in care sarcina devine mai grea nu trebuie sa ne simtim infranti, sa ne inchidem in propria carapace, sa ne izolam, pentru ca putem deveni prin gandurile care ne apasa, propriul nostru dusman. Putem cere ajutorul celor apropiati sau celor in masura sa ne sfatuiasca. Personal, cred ca cei ca tina_co ar gasi sprijin la un psiholog. Ce trebuie sa faca? Sa-l caute, si sigur il v-a gasi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul