Excrescenta Baker.. se impune interventie chirurgicala?

20-07-2007
acmilan1ro
Nu este medic/terapeut
acmilan1ro
Buna

Am o excrescenta in spatele genunchiului si mi s-a pus diagnosticul de excrescenta Baker. As dori sa stiu mai mult despre acest diagnostic si mai ales daca se impune interventie chirurgicala sau daca se poate trata naturist. E de marimea unei jumatati de ou si a inceput sa doara putin la efort.
Va multumesc
3 comentarii
0
21-07-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Chistul Baker sau chistul popliteal este o umflatura cauzata de acumularea lichidului din articulatia genunchiului in spatele acesteia cand lichidul in exces e comprimat intre oasele articulatiei genunchiului sub presiunea greutatii corporale.
Astfel lichidul poate fi prins si separat de articulatie formand un sac cu lichid situat posterior, numit chist Baker.
Poate fi cauzat de diverse afectiuni sau probleme la nivelul genunchiului cum sunt osteoartrita, ruptura de menisc, artrita reumatoida etc.
Clinic poate fi asimptomatic sau se poate manifesta prin dureri la nivelul articulatiei genunchiului la extensia sau flexia gambei.
Daca va deranjeaza, puteti apela la medicul ortoped care va face o punctie pentru extragerea lichidului si apoi injecteaza o substanta care sa lipeasca foitele sacului de lichid pentru a nu se mai forma (ex. Diprophos). Dupa cum vedeti, nu e o procedura complicata. Sanatate!
0
23-07-2007, ora 00:00
acmilan1ro
Nu este medic/terapeut
acmilan1ro
D-na Dr. I.F.
Va multumesc mult pt raspuns. Intre timp am fost si la medicul ortoped insa el este de parere ca aceasta practica de punctie e extrem de periculoasa datorita arterei si terminatiior nervoase din zona respectiva. Eu unul ma incapatanez sa fac deocamdata interventia chirurgicala si as vrea sa incerc si alte metode chiar naturiste daca exista insa as aprecia parerea dumneavoastra si asupra parerii medicului ortoped scuzati repetitia. Va multumesc anticipat si va doresc multa sanatate.
Gabriel K
0
24-07-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Am studiat mai multe articole si va voi prezenta un rezumat la ceea ce am citit.
De multe ori, chistul Baker nu necesita tratament (cazurile in care este asimptomatic) si se tine sub observatie.
In general tratamentul chirurgical este instituit daca s-au epuizat celelalte metode (tratamentul unei eventuale artrite a genunchiului cu antiinflamatoare, punctia cu extragerea lichidului si injectare de cortizon pentru a diminua producerea de fluid – aceasta din urma fiind mai dificila daca lichidul are consistenta jeleului).
Daca tratamentul conservator da gres sau daca sunt asociate rupturi de menisc sau alte probleme ale articulatiei genunchiului atunci chirurgia poate deveni cea mai buna optiune de tratament.
Interventia chirurgicala poate viza fie corectarea cauzei (ruptura de menisc, etc), fie excizia chistului.
Pentru ca nu sunt de specialitate nu stiu cat de mult va pot ajuta parerile mele. De aceea am incercat sa va expun parerile celor avizati.
In plus va pot povesti despre bunica mea care la 82 de ani a facut o punctie pentru un astfel de chist urmata de injectare de Diprophos care a ajutat-o (dureaza 3 minute), fara a mi se propune interventie chirurgicala. Dezavantajul este ca acest lichid se poate reface. La ea a inceput sa se refaca acum, dupa 3 ani, dar nu o deranjeaza ca inainte.
Daca sunteti cunoscator al limbii engleze puteti da search pe Google pentru Baker cyst si va veti putea informa mai bine.
Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: