Excrescenta dureroasa sub unghia degetului inelar

16-10-2014
carmishor
Nu este medic/terapeut
carmishor
Am de mai multi ani o excrescenta sub unghia inelarului stang.

Nu se mai mareste in volum, e asa de foarte mult timp.

Nu supureaza, nu a fost niciodata plina cu lichid sau altceva. A crescut cat un bob de orez mai marisor si s-a oprit insa a devenit din ce in ce mai dureroasa la atingere sau la frig. Daca ma lovesc din greseala, imi amorteste tot bratul, pana la umar si ma doare cumplit cateva ore.

Trebuie sa mentionez ca in afara de excrescenta vizibila se mai intinde sub unghie o dunga violet, pana pe la jumatatea unghiei, fix pe mijlocul degetului. Se vede doar daca te uiti cu multa atentie si este dureroasa unghia exact pana la jumatate, unde se termina si dunga aceea violet.

Mai multi doctori si-au dat cu parerea, diacnosticele au fost mereu altele (neg, tumoare benigna, chist, papilom) si din acest motiv mi-a fost frica sa merg si sa trec prin diverse proceduri propuse (scoaterea unghiei si chiuretaj, laser, electrocauterizare sau zapada carbonica), fiecare medic avea alta parere si alta tehnica de 'eliminare' a problemei.

Am incercat sa ma tratez acasa cu: rostopasca, imunostimulatoare, clotrimazol crema, baneocin crema. Nu a trecut cu nimic, nu s-a imbunatatit nimic.

Am facut poze si se pot vedea in link-ul de mai jos:

https://www.dropbox.com/sh/xswnb8tiakv29uj/AAA0UNcNORwy4Dz4QQvOaNc0a?dl=0
2 comentarii
0
16-10-2014, ora 18:20
eli47
Nu este medic/terapeut
eli47
Nu stiu cat avem o problema de sanatate similara, dar istoricul durerilor mele este acesta: in urma cu vreo 22 de ani am inceput sa am la baza unghiei policelui (degetul mare) de la mana stanga o durere care initial aparea in moment ce atingeam acea zona, deci mecanic - probabil simteam durerea o data pe luna, neavand nici un alt simptom sau modificare unghiala; cu timpul durerile au inceput sa se accentueze, sa se inteteasca, sa apara o zona usor modificata coloristic (usor mai rosiatica si incadrata de 2 dungi albicioase), care incepea de la baza unghiei si care in timp s-a intins spre varful ei, astfel ca de vreo 6 ani exista si o despicatura a unghiei corespunzator acestei zone spre varf; mai mult durerile care sunt puternice sunt declansate si de fiecare data cand corpul meu simte rece (poate sa fie vara lui cuptor, dar daca intru in mare sau piscina e dezastru, ceea ce ma face sa le evit), va dati seama ce este iarna cand cu 2 perechi de manusi nu mi se alina durerea si sufar pana corpul isi regleaza temperatura si nu mai simte frigul (oricum merg infofolita)
Din nefericire nu am un diagnostic, dar dermatologic nu am nici o afectiune, ortopedic pe radiografie nu e nimic, am facut si o capilaroscopie, iar la reumatologie mi s-a spus ca nu se stie vreo afectiune cu specific care sa atinga baza unghiei si numai la o mana; nici neurologul nu mi-a spus nimic concret, astept sa fac un RMN (nu stiu daca am sansa ca macar sa stiu ce am)si mi-a dat asa pt. dureri neuroleptice Gabaran si complexul de vitamine B (milgamma).
0
16-10-2014, ora 19:56
carmishor
Nu este medic/terapeut
carmishor
Seamana situatiile insa nu sunt sigura ca avem aceeasi afectiune, la mine unghia in sine nu este afectata, doar tesutul de sub ea este dureros si ca un chist. Aveti cum sa incarcati cateva poze sa compar?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Unghiile și părul continuă să crească după moarte
  •