Excrescenta pediculata, nedureroasa pe amigdala dreapta

19-10-2014
Lizzie26
Nu este medic/terapeut
Lizzie26
Buna ziua. Am observat ca am o excrescenta pediculata cam de 1 mm diamtreu si vreo 3 mm in lungime pe amigdala dreapta.Nu ma doare, si nu ma deranjeaza la inghitit. Ma gandesc, conform celor citite pe acest forum ca ar putea fi un papilom, care ar trebui cauterizat. Am vazut ca un cadru medical a spus ca daca nu deranjeaza, nu este neaparata nevoie de cauterizare imediata, dar daca acestia sunt practic 'negi'dati de HPV, nu exista riscul sa se inmulteasca?
Totodata, as dori sa stiu, daca se poate, cam la cat se ridica costul unei cauterizari laser pentru un papilom amigdalian. As dori, daca se poate, un raspuns de la o persoana avizata
2 comentarii
0
19-10-2014, ora 18:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da..papilomul trebuei scos cat mai rapid, pana a observa ca creste in volum
inerventia in clinica ORL..cu bilet de trimitere NU costa
in cab privat.. depinde de oras si clinica de la 200 lei..la 200 euro
0
22-10-2014, ora 11:42
Lizzie26
Nu este medic/terapeut
Lizzie26
Buna ziua d-nule doctor. Am fost la un control ORL si medicul mi-a spus foarte detasat ca e un papilom pe care il pot lasa asa daca nu ma deranjează. Ba chiar mi-a zis ca e posibil sa se desprinda sa il inghit. M-a sfătuit sa nu ma alarmez ca oricine poate sa il aiba.. Dar totuşi eu nu înţeleg cum as fi putut sa am.. Ca am înţeles ca se transmitr sexual si atat eu cat si partenerul meu am fost virgini, fara petting si orice alt contact cu altcineva. Nu este risc de malinizare? E posibil sa se transmită si altfel? Sau, exista si alte virusuri care dau papiloame? Si in final, e posibil sa stau asa cu el toata viaţa sau la un moment dat va creste oricum si va trebui sa il scot? Nu as vrea sa ma trezesc cu un cancer pt ca nu am fost investigata suficient...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.