excrescente si roseata pe arcadele palatoglosale

05-12-2013
B.M.Maria
Nu este medic/terapeut
B.M.Maria
Buna ziua,

Imi cer scuze de acum daca nu am scris in sectiunea care trebuie.
Speram sa ma ajutati si pe mine cu o problema pana reusesc sa ajung la medicul de familie.

Acum vreo saptamana si ceva am observat ca in interiorul gurii, pe arcadele palatoglosale (asa am descoperit ca se numesc, sper sa nu fi scris o prostie) adica pe arcadele din gura care duc spre omusor si care se situeaza chiar inainte de amigdale.am observat (pe ambele arcade) niste excrescente, umflaturi (care nu sunt deloc mici) si rosii (toata zona arcadelor e rosie de fapt). Pe ambele sunt cate 2 una langa alta care sunt maricele si alte bubite pe langa ele.

Nu ma dor deloc, nici nu ma irita, atata ca parca pe partea stanga (acolo sunt mai mari umflaturile acelea) parca ma deranjeaza cand inghit. Desi nu ma dor stiu ca arcadele respective au suprafata neteda si nu e normal sa fie nici un fel de bubite sau excrescente acolo, si m-am ingrijorat. O sa merg si la medic, sper sa ma primeasca medicul de familie cat mai curand insa pana atunci...daca stie cineva despre ce poate fi vorba. Va rog mult de tot sa ma ajutati.

Nu stiu ce altceva as putea sa va mai spun..e adevarat ca m-au deranjat amigdalele in ultima luna, dar o zi da, o zi ba, deci cand cum. Am luat pastile de gat, chiar si nurofen cand am simtit ca ma ia cu stari de oboseala (a fost intr-un singur weekend, acum vreo 3 saptamani aprox). Atunci m-am uitat in gat si le-am observat. pana atunci nu m-am uitat deci nu pot spune daca au aparut inainte.

Multumesc din suflet
2 comentarii
0
05-12-2013, ora 18:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este vorba de amigdalita cronica, in interioerul amigdalelor se gaseste un proces inflamator si pe pilierii anteriori se manifesta acel proces inflamator
NU trebuei sa accepti tratament de la med. de familie
numai un medic ORL poate sa.ti spuna corect ce ai de facut
0
06-12-2013, ora 10:34
B.M.Maria
Nu este medic/terapeut
B.M.Maria
Multumesc mult de raspuns domnule doctor. Am sa consult un medic ORL.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.