exista alternative?

18-06-2013
cazanca
Nu este medic/terapeut
cazanca
Bine v-am gasit! As dori si eu un raspuns in legatura cu depistarea la o ecografie a unui chist

pe unul din rinichi cu dimensiunea de 5 /6 cm. Nu am nici o simtoma. durere sau altceva. Se poate trata cu medicamente sau trebuie neaparat operat.? Va doresc numai bine!
3 comentarii
0
24-06-2013, ora 16:27
Dr. Alexe Raluca Maria
Medicina interna, Ploiesti, Prahova
Dr. Alexe Raluca Maria
in principiu nu aveti ce sa ii faceti; nici macar operatie nu se indica, decat in anumite situatii (de ex daca se infecteaza, daca comprima cai urinare sau are alte simptomesau complicatii); trebuie monitorizat ecografic si cu analize de urina si sange la 3 luni initial, apoi, daca e stationar, la 6 luni.
0
25-06-2013, ora 16:36
cazanca
Nu este medic/terapeut
cazanca
Pentru doamna doctor Raluca Alexe
va multumesc din inima si va doresc numai bine!
0
06-12-2013, ora 09:39
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Cel mai indicat este sa mergi la un control amanuntit pt. ca eu am avut tumori de aceasta dimensiune sau mai mici si mai mari, si pot sa-ti zic ca nu am avut dureri si nici simptome care sa ma alarmeze.
Nu este de gluma pt. ca aceste chisturi cand faci efort se umplu de sange si apasa pe vena cava care duce sangele de la inima in tot organismul, si cand este comprimata inima nu mai are suficient debit de sange si atunci poti avea probleme mari.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.