exista ceva proteze ce se pot pune la genunchi?

09-01-2010
livia-roxana
Nu este medic/terapeut
livia-roxana
buna seara domnule doctor, nu stiu daca ati primit mesajul meu pe care vi l-am trimis, in legatura cu ce patisem eu la picior, dar in fine, daca l-ati primit imi puteti spune daca e vreo sansa ca piciorul meu sa fie aproape macar de normalul care ar trebui, mentionez, caci:(asta in cazul in care nu a-ti primit mesajul meu, sau nu am stiut eu sa il trimit)
din cauza unei banale operatii de apendicita, la care anestezistul a gresit locul anesteziei care se face in coloana, mi-a provocat o semipareza temporara, ziceau ei si mai mult, am simtit aproape tot in timpul operatiei, dupa ce aceasta operatie s-a terminat, dupa o perioada de timp cand acea semipareza de pe partea stanga, incepea sa se retraga, doctorii m-au externat spunandu-mi ca va fi bine si peste un timp imi voi simti iarasi piciorul stang in totalitate, dupa ce am stat si acasa o vreme in repaus la pat, simtindu-ma mai bine, am iesit la joaca cu fratii mei, si dintr-o data, cazand m-am trezit cu o fractura de femur, care ma durea dar nu cum ar durea ea pe viu, piciorul inca mai era amortit, in fine. am ajuns la urgenta la spital, apoi m-au si operat facandu-mi o a doua anestezie, apoi o incizie in sold si una la genunchi, si au bagat o tija dinspre sold, spre genunchi, aici ei au gresit cumva: ori tija a fost prea mare, ori ei neatenti, nu stiu exact, dar dupa ce mi-au dat drumul acasa, stand in pat dupa cateva zile a inceput, sa mi se accentueze o pata neagra deasupra genunchiului, am fost iarasi la dansii si m-au operat iar, scotand de acolo ceva resturi, din soaptele lor auzeam ca mi-a fost rupt cartilajul de crestere, si sfaramata o parte din rotula. dupa un timp a inceput iarasi sa reapara acea negreala, si ducandu-ma la ei din nou, au decis sa imi amputeze piciorul. tatal meu auzind acestea, a facut cum afacut si m-a dus la o matusa de a mea in baia mare, unde m-a dus si m-a internat acolo, iar doctorii de acolo, mi-au salvat piciorul, spunandu-mi ca nu voi mai putea sa merg ca si inainte, si de atunci pana acum tot asa chinui cu el, e mai scurt, fiindca el nu a mai crescut ca si celalalt; ma supara si soldul, am dureri mari uneori, si nu il pot indoi decat un sfert de cat ar fi normal, oare am vreo sansa stimate domn, sa mai pot merge vreodata ca si inainte? exista ceva proteze ce se pot pune la genunchi? va rog din suflet sa imi dati un sfat, ceva, ca sa ma pot vindeca, va multumesc de timpul acordat, cu stima, roxana.
5 comentarii
0
10-01-2010, ora 10:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Pentru a ne putea face o imagine minimala in ceea ce va priveste, ne intereseaza mai ales:
- varsta, greutate, inaltime;
- starea actuala: diferenta de lungime intre membre, mobilitatea in flexie-extensie a genunchiului, mobilitatea si functionalitatea soldului
- starea functionala: cat puteti merge, cum urcati scarile etc
La ce proteza va referiti, pentru genunchi sau pentru sold?? Aceste proteze sunt indicate in situatii foarte bine determinate, avand in vedere durata lor de functionare strict limitata in timp, mai ales la tineri. Reprezinta solutii utile, uneori miraculoase, dar nu la tineri...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
10-01-2010, ora 12:40
livia-roxana
Nu este medic/terapeut
livia-roxana
in primul rand va multumesc pentru raspunsul rapid, acum as dori sa atasez niste poze cu piciorul meu, sa
vedeti si dvs cam cum arata:
http://i50.tinypic.com/15zm7f8.jpg
http://i46.tinypic.com/30mp9c5.jpg
varsta mea este de 24 ani, am 55 kg, si 1, 65m inaltime, diferenta dintre membre este de 5cm, iar mobilitatea care o am la picior e de 45 grade, mai mult nu pot sa il indoi, iar in privinta soldului, acesta ma doare cand urc scari, ceva, plan inclinat, sau cand merg mult pe jos, incepe sa ma doara, pe deasupra, ma mai dor si tendoanele, sau ce e sub genunchi, sunt prea intinse zic eu, nu stiu care e cauza, si laba piciorului e putin deformata din cauza mersului pe care il fac pe o parte din ea, ca si cum as merge pe varful sau, ca sa mai recuperez din distanta, si sa nu ma misc tare mult din sold. in privinta protezei, ma refeream doar la cea pentru genunchi, am vazut mai demult un reportaj la protv in premiera cu acel transplant de proteza de genunchi din titaniu, ceva de genul asta, facut la spitalul Colentina, din Bucuresti, in fine, pe deasupra fata de acestea, imi trebuie cumva si aceasta diferenta recuperata cumva, am lipsa si din osul acela subtire de crestere, si de aceea el nu a mai crescut, cred, astept oricum parerea dvs, si sfaturile ce mi le puteti da, ca sa pot face ceva pentru piciorul meu, va multumesc inca o data pentru tot.
cu stima si respect, Roxana Isac
0
10-01-2010, ora 13:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Desi fotografiile nu sunt foarte relevante, va voi preciza punctual opinia mea:
- un studiu atent clinic si radiografic va putea cuantifica starea actuala a membrului pelvin;
- nu cred ca la varsta D-voastra se pune problema unei proteze de genunchi; la un tanar aceasta nu rezista 10 ani, precum la un varstnic, ci mult mai putin. Dupa cativa ani se pune problema reviziei (inlocuirii) acesteia cu o proteza mai mare, printr-o operatia mai mare si mai riscanta, si cu o durata de viata mult mai mica. In final, veti ajunge la circa 40 de ani fara nici o solutie decat blocarea articulatiei (artrodeza).
- trebuie incercate solutii alternative, respectiv osteotomii (taierea osului in vederea reaxarii lui) sau alungiri osoase, reconstructii articulare etc, lasand solutia protezarii pentru varsta de 59 ani sau chiar mai tarziu.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
12-01-2010, ora 15:20
livia-roxana
Nu este medic/terapeut
livia-roxana
va multumesc inca o data pentru raspuns.Mai multi doctori mi-au spus ca de preferat ar fi scoaterea rotulei care un sfert din ea [partea de jos interior]este macinata dar si distrusa din cauza neatentiei doctorului care ma operat inpingand atela pt femur prea mult in rotula, astfel sami imobilizeze piciorul pt a merge drept cu el fara nici o indoire sau altceva.Va spun sincer ca am refuzat acest lucru deoaece mai bine ma descurc cu el asa chiar daca are o indoire de aproape 45.Sunt dureri intradevar mai ales la efort solicitat, se mai umfla un pic mai mult decat este dar totusi pot urca scarile cred ca mult mai usor decat daca ar fi blocata rotula.Ultimul diagnosti pus de doctor a fosr osteocondrom.In cazul acesta si cu un astfel de diagnostic solutia ar fi aceeasi de scoatere a rotulei?
VA multumesc.
0
12-01-2010, ora 21:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Situatia necesita un consult clinic atent si studiul intregului dosar radiologic, lucru absolut imposibil pe internet.
Va sfatuiesc sa gasiti un ortoped cu experienta pentru un al doilea aviz.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •