exista cineva care sa vindecat de mastoidita?

25-01-2010
bolnavdela4ani
Nu este medic/terapeut
bolnavdela4ani
am fost operat la 8 ani de mastoidita si mi sa refacut putin timpanul. acum la 20 de ani mi sa facut o evidare totala a mastoiditei diagnosticul meu fiind: Otomastoidita croonica osteitica polipoasa, reincalzita urechea stanga, restanta dupa antrotomie-operat.se praactica evidare petromastoidiana totala modificata urechea stanga (CO24) in data de 11.01.2010
La bucuresti mi sa zis ca dupa ce ma vindec din operatie nu voi mai ajunge la operatie de mastoida si nu voi mai avea probleme.la braila mi sa zis ca ma voi vindeca dar tot trebuie sa nu dau apa la ureche ca boala va reincepe. acum nici eu nu stiu ce sa mai cred va trebuie sa ma mai feresc de apa dupa vindecare? exista cineva care sa vindecat de mastoidita?daca nu ma vindec am auzit de dopuri de silicon.sunt bune pt a impiedica patrunderea apei in ureche ca tare mult as vrea sa innot.
multumesc aniticipat
6 comentarii
0
28-01-2010, ora 13:53
bolnavdela4ani
Nu este medic/terapeut
bolnavdela4ani
inca astept un raspuns...va multumesc anticipat
0
31-01-2010, ora 13:09
bolnavdela4ani
Nu este medic/terapeut
bolnavdela4ani
chiar nu exista nimeni care a trecut prin asa ceva? sau sa stie cineva daca se poate vindeca? va rog mult astept un raspuns urgent
0
17-04-2012, ora 12:51
bratu ionut
Nu este medic/terapeut
bratu ionut
Ma numesc ionut, am 29 ani si acum 4 ani am fost operat de mastoida la ambele urechi.Ma descurc cu auzul pot comunica cu cei din jur aud cam 50% soapta o aud dar nu o inteleg, probleme nu au mai fost ma protejez destul de mult.Intrebarea mea este, exista vre-o operatie pentru a-mi reface timpanul nu ca-sa aud mai bine ci pentru a a-mi proteja urechea de curent, apa?ASTEPT UN RASPUNS VA MULTUMESC!!!!
0
14-08-2013, ora 01:46
cristinel99
Nu este medic/terapeut
cristinel99
eu sunt operat de 4 ani de otomastoidita stanaga si folosesc dopuri de silicon si casca de inot de 2 ani in care merg la mare si strand si nu intra apa.dar trebuie sa gasesti unele bune, sau foloseste vata cu ulei si casca...dar dopurile sunt bune pt innot
0
14-08-2013, ora 01:48
cristinel99
Nu este medic/terapeut
cristinel99
si iti trebuiesc dopuri de urechi dupa forma urechii nu cele care intra doar inauntru
0
05-02-2015, ora 20:22
july2009mm
Nu este medic/terapeut
july2009mm
Sunt operata de otoscleroza la urechea dreapta din 2004 si inca aud bine, la urechea stanga m-am operat tot de otoscleroza anul trecut in martie si nu a reusit, dimpotriva, mi s-a spus ca am facut o mica hemoragie, apoi otita si culmea am iesit clinic vindecata, dar tot nu aud nimic. cu ea.
Din curiozitate, acum 10 zile am facut un RMN la urechi, la o clinica privata din Pitesti.
Rezultatul transmis probabil de catre un medic din Bucuresti, este urmatorul:
Mastoidita bilaterala cronica, cu fluid ce mansoneaza canalele semicirculare stangi si zona de degenerare grasoasa osoasa si fibrilara musculara in muschiul pterigoid medial stang. Dedublare de sept pelucid.
In traducere libera, pt mine care nu stiu medicina, ce inseamna acest diagnostic? cum se repara? e grav? si sa cred asa ceva? mentionez ca nu ma doare nimic.doar ametesc si vuiesc urechile si aud slab cu urechea operata din 2004,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.