Exista cineva in Romania care a supravietuit sindromului Edwards?

30-06-2011
lau_mire
Nu este medic/terapeut
lau_mire
Buna ziua, ma numesc Mirela, am 39 de ani, sant insarcinata in 17 saptamani, in urma analizei de cvadruplu test mi-a iesit un grad de risc la trisomia18, am facut analiza de amniocenteza, dar am multe nelamuriri.as vrea sa stiu daca este posibil ca anliza sa iasa buna pot avea sperante ca bebele din burtica mea sa fie perfect sanatos?sau pot sa ma astept la urmari chiar si dupa 1, 2, 3, ani.?exista cineva in Romania care a supravietuit acestui sindrom Edwards?va multumesc pentru sinceritate.
8 comentarii
0
30-06-2011, ora 15:23
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Daca analiza pentru depistarea anomaliilor genetice este facuta corect si apare, intr-adevar, triplarea cromozomului 18, nu este dubiu ca fatul este afectat de acest sindrom.
Daca nu e facut testul corect, tot se vor vedea la ecografie malformatiile fatului, dar e recomandabil sa se stie cat mai devreme, , , , ,
Copiii nascuti cu Sindrom Edward sunt mult, mult mai afectati decat cei cu Sindromul Down si rar supravietuiesc un an si au retard mental foarte sever.
Deci, de facut testarea intr-un laborator serios. Ca nu m-am lamurit ce rezultat concret la amniocenteza.
Tin pumnii si sa fie BINE!
0
02-07-2011, ora 22:53
lau_mire
Nu este medic/terapeut
lau_mire
Multumesc pentru raspuns, rezultatul amniocentezei il asteptam inca, multumim pentru sinceritate.
0
02-07-2011, ora 23:01
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Tin pumnii sa fie bine!
Sinceritate, , , , e foarte dureros sa fii in situatia asta, dar este o situatie in care informarea trebuie facuta 100%, nu este un sindrom sau ceva care se poate ameliora in timp si este o mare trauma pentru parinti.
Dar una e "grad de risc" si alta rezultatul concret, deci poate va fi bine!
Multa putere!
0
18-07-2011, ora 13:56
lau_mire
Nu este medic/terapeut
lau_mire
AM PRIMIT REZULTATUL AMNIOCENTEZEI TOTUL ESTE IN REGULA, BEBE ESTE BINE, SE PARE CA A FOST O GRESEALA, MULTUMESC PENTRU INCURAJARI.
0
19-07-2011, ora 22:28
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
MA BUCUR DIN SUFLET!
Sa fiti sanatosi si fericiti!
Merci ca ai dat semn, chiar ma gandeam.
Numai Bine!
0
30-07-2011, ora 16:58
didimau
Nu este medic/terapeut
didimau
Buna ziua!Ma numesc Andreea, am 23 de ani, si sunt din Cluj.Am avut o fetita care s-a nascut cu sindromul Edward, din pacate nu a rezistat mai mult de o luna!As avea o intrebare:daca o sa fiu din nou insarcinata exista posibilitatea sa pot sa fac amniocenteza gratuit?Am auzit de la cineva ca daca am avut deja un copil cu acest sindrom a doua oara se face gratuit analiza!
0
30-07-2011, ora 17:42
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Andreea,

Imi pare rau pentru cele intamplate...din pacate nu stiu daca e gratuita a doua analiza. Ar tb sa stie ginecologul/medicul de familie.
Sanatate si numai Bine in viitor!
0
29-10-2011, ora 21:21
romina13
Nu este medic/terapeut
romina13
buna seara am 21 ani fetelor si sunt disperata am o relatie de 2 ani si ceva...sotul meu ma banuie ca l-as fi inselat, eu nu l-am inselat doar am vrut sa creada ca as fi facut asta ca sa-l pot schimba ca incepuse sa se comporte exagerat de urat cu mine. sunt insarcinata acum si imi reproseaza mereu ca nu este copilul lui, eu una m-am saturat as vrea sa fac cat mai repede sa-i demonstrez ca nu am gresit cu absolut nimic prin testul de amniocenteza se poate afla adn ul copilului?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Teste în timpul sarcinii (obligatorii, opționale, recomandate)
  • Analize și investigații în timpul sarcinii
  •