exista oare sarcina..?rog un medic sa rasp.

11-02-2011
kristinasz
Nu este medic/terapeut
kristinasz
de 2 ani si jumatate folosesc Logest, si pana luna aceasta nu am patit sa nu imi vina menstruatia la timp, de regula terminam folia lunea si in decursul zilei de vineri aparea sagerarea.astazi, ca niciodata pana acum, nu a aparut inca.
eu de regula fac sport [handbal] dar luna aceasta si trecuta nu am facut din cauza ca nu am avut timpul necesar pentru a ajunge la antrenamente. sa fie oare din cauza ca organismul meu s-a obisnuit cu efort si de aceea sa intarzie, sau sa fie alta cauza..? sex cu prietenul meu am facut ultima data acum vreo saptamana si jumatate, daca bine imi aduc aminte..
in cazul in care nu apare pana cand trebuie sa incep alta folie, ce fac.? un test de sarcina, un control ginecologic sau incep folia in mod normal..?
va multumesc anticipat si astept cat mai curand un raspuns.
3 comentarii
0
12-02-2011, ora 12:06
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Incepeti folia in mod normal. Pauza de 7 zile nu depinde de venirea sau nevenirea menstruatiei.
2. O sarcina este extrem de improbabila, dar nu este cu totul exclusa, deocamdata. Faceti un test de sarcina peste o saptamana.
0
12-02-2011, ora 20:11
kristinasz
Nu este medic/terapeut
kristinasz
va multumesc pentru raspuns..
0
13-02-2011, ora 13:23
anda_mariana182
Nu este medic/terapeut
anda_mariana182
Am si eu o intrbare..
daca folosesc anticonceptionale. mai precis Nuvaring, apar simtomele de sarcina normala.. ?
adica eu in mod normal inainte sa imi vina CM aveam tot felul de dureri si de sani si de spate si si stari de greata si acum, cand am icneput sa folosessc nuvaring, adica luna asta nu am mai avut nici o durere, doar niste crampe..

oare ma reglat hormonal si de aceea au disparut durerile sau hormonii interactioneaza intre ei si nu mai am acele simtome. mie umpic firca sa nu fi ramas insarcinata pentru ca lam introdus doar in ziua 7..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •