Exista posibilitatea sa fiu ?

18-11-2010
Flavia89
Nu este medic/terapeut
Flavia89
Buna.
De ceva vreme ma streseaza o chestie, care probabil este o prostie. Sigur cel mai simplu mod de a afla raspunsul este sa merg la medic sau sa fac un test de sarcina dar sincer nu stiu daca este cazul inca.
In urma cu vreo 3 saptamani am avut un moment mai "intim " cu prietenul meu, nu am facut sex ci petting, doar ne-am mangaiat, nu a introdus penisul in vagin si nici nu a ejaculat. Doar ca se spune ca atunci cand excitatia este mare, in lichidul acela pot exista spermatozoizi.
Ciclul am avut, a venit mai repede cu 5 zile ( din cauza unei raceli la ovare cred ca a venit mai repede )si a fost normal ca si durata si cantitate. Simptome de sarcina nu pot spune sigur daca am sau nu am...ca unele stari ce le am acum le aveam de mult (dureri de spate, somnolenta, cateodata rau din cauza alimentatiei neadecvate).
Deci intrebarea mea ar fi : exista riscul sa fi ramas insarcinata ?!
Cunosc riscurile sexului neprotejat si nu as face asta, nici nu am facut asa ceva iar cand am sa ma hotarasc sa fac acest pas cu prietenul meu voi avea grija sa ne protejam. Nu e timpul si nici momentul pentru o sarcina acum.
Probabil pare o prostie ca ma gandesc la asta cand de fapt nu as avea motive dar totusi.
11 comentarii
0
19-11-2010, ora 03:18
psiholog
Nu este medic/terapeut
psiholog
nu pare o prostie, , , o neliniste exista in tine.motivul pt care te intrebi nu este rational de aceea tu consideri asta o prostie.si mai cred ca ti-ai dori de fapt sa fi ramas insarcinata..cati ani aveti?
0
19-11-2010, ora 06:26
Flavia89
Nu este medic/terapeut
Flavia89
Aha.
Nu, chiar nu imi doresc in acest moment un copil, am 22 de ani, inca sunt studenta si am planuri de viitor. Mai incolo este timp si de bebe.
0
19-11-2010, ora 15:46
anaoprea
Nu este medic/terapeut
anaoprea
cu o problema asemanatoare ma confrunt si eu.numai k eu am 18 ani.nici eu n am facut sex.deloc.doar k ne-am jucat.el nu a ejaculat.dar a bagat degetele si mi-e frik din cauza acelui lichid preejaculator sa nu cumva sa fiu insarcinata.ptr mn chiar ar fi o nenoerocire.mai ales k sunt in ultimul an de liceu.cand am facut asta eram intr-una din perioadele fertile.ieri trebuia sa-mi vina menstruatia.si nu a venit.sa ma alarmez????
ast raspuns.multumesc din suflet..ana
0
19-11-2010, ora 16:26
Flavia89
Nu este medic/terapeut
Flavia89
Hmmmm.nush ce sa spun in privinta ta. Mai asteapta putin, si daca nu vine, peste cateva zile fa un test de sarcina. Mie mi-a venit menstruatia, si nu a "fost introdus nimic" deci nu imi fac atatea griji doar ca nah. mai am ganduri "necurate" uneori.
Oricum, pe viitor sunt de evitat asemenea situatii.Chiar mi-am facut o programare la medicul meu ginecolog pentru a lua niste anticonceptionale, in modul acesta exclud posibilitatea de a ramane insarcinata "din joaca". Iti recomand acelasi lucru ;)
0
19-11-2010, ora 18:42
psiholog
Nu este medic/terapeut
psiholog
alarmati-va daca ciclul intarzie mai mult de doua saptamani
0
20-11-2010, ora 12:08
Flavia89
Nu este medic/terapeut
Flavia89
Am facut un test de sarcina oricum.a iesit negativ.
0
26-11-2010, ora 14:44
Flavia89
Nu este medic/terapeut
Flavia89
Hmmmm.desi menstruatia a venit iar testul a iesit negativ tot am temeri, nu stiu ce e cu mine, deja ma macina gandurile astea :-s
Credeti ca e necesar sa imi fac si o programare la ginecolog pt un test de sarcina sau ecografie ?
0
26-11-2010, ora 18:52
psiholog
Nu este medic/terapeut
psiholog
scuze flavia dar trebuie sa te duci sa vb cu cineva, cu un psiholog, nu cu un ginecolog...e ceva f adanc acolo
0
26-11-2010, ora 18:56
psiholog
Nu este medic/terapeut
psiholog
ce inseamna pt tine a fi insarcinata?e f greu pe net sa discutam problemute atat de intime
0
26-11-2010, ora 21:34
Flavia89
Nu este medic/terapeut
Flavia89
Da, stiu cum se ramane insarcinata si in unele momente ma gandesc logic ca e imposibil sa fie asa, dar tot vad postari ale altor persoane si apoi cad pe ganduri.
Un mare defect al meu este faptul ca tind mereu sa ma stresez in ultimul hal pentru orice chestie, cat de mica ar fi. Imi place mereu sa stiu totul, sa am sub control orice situatie ce ma priveste :-s.
0
27-11-2010, ora 02:02
psiholog
Nu este medic/terapeut
psiholog
de aceea nu-mi place netul..nu se intelege...te-am intrebat ce inseamna pt tine acest lucru?nu daca stii cum se ramane.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •