exista reumatism care sa influenteze aparitia nevritei optice?

12-02-2010
gabriela-22
Nu este medic/terapeut
gabriela-22
buna ziua.ar putea cineva sa-mi raspunda daca exista vreun tip anume de reumatism care sa influenteze aparitia nevritei optice?bolile reumatismale pot modifica analizele facute pentru ficat?exista un anumit tip de analize dupa care ne-am da seama ce fel de reumatism este?va multumesc pt timpul acordat.
4 comentarii
0
14-02-2010, ora 10:27
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Doar un reumatism inflamator, o artrita infectioasa ce poate agrava o nevrita optica ; sau e posibil ca acelasi focar infectios care produce o nevrita optica sa produca si o artrita inflamatorie [ de ex. o endocardita, septicemie, o meningita etc.].Doar bolile reumatismale nu pot influenta testele hepatice. Examenele de laborator, ex. radiologic, alte explorari imagistice corelate cu expresia clinica a bolii vor diferentia multiplele tipuri de reumatism.
0
13-03-2010, ora 19:42
alina_nicolae1983
Nu este medic/terapeut
alina_nicolae1983
rezultat analize
HB 12, 7 gr-dl
PCT 0, 37%
VSH 20mm 1h
CK 248 U-l
urina densitate 1030
proteina c reactiva 3, 22 mg-l
factor reumatologic 9, 38 UI-ml
multumesc!
0
04-08-2011, ora 18:08
elisabeta11
Nu este medic/terapeut
elisabeta11
buna ziua! am o problema ffff mare. Am 25 ani, de la 15 ani am reumatism articular, cand stau mult in picioare sau cand nu dorm suficient, am dureri fffff mari de genunchi, atat de mari incat abia mai pot sta in picioare :( pe la 17 ani mi-au fost prescrise injectii cu moldamin pe care le-am facut timp de 1 an, cate una pe saptamana.fara rezultat!!! un al medic de la sp militar din tm, mi-a spus ca puteam avea problem la inima deoarece erau prea puternice injectiile ptr mine.in fine... Intrebarea mea e daca exista vre-un tratament care sa ma scape de boala asta, de durerile astea groaznice care nu-mi dau voie sa am o viata normala. tratament medicamentos sau naturist. va rog din suflet daca imi poate raspunde un doctor din acest domeniu... va rog!!!! nu pot merge la un consult deoarecxe nu-mi permit. va multumesc!!!
0
04-08-2011, ora 18:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din pacate nu am inteles singurele elemente esentiale: greutate/inaltime, status ocupational si sporturi practicate, antecedente traumatice si de alta natura etc.
Reumatismul articular acut post-streptococic, cel care necesita tratament penicilinic de tip Moldamin, afecteaza articulatiile doar pasager, in schimb afectarea principala este cea a inimii.
La ora actuala suferinta D-voastra nu are nici o legatura cu reumatismul acut post-streptococic din copilarie, ci are cu totul si cu totul alte cauze.
Este total exclus orice tratament medicamentos sau naturist pana la stabilirea unui diagnostic, de catre un ortoped sau de catre un reumatolog.
Pe termen scurt, evitarea eforturilor fizice si mai ales a celor sportive va ameliora suferinta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: