Exista riscul de leucemie, la un copil de 3 ani cu L=19000 | Forumul Medical ROmedic

Exista riscul de leucemie, la un copil de 3 ani cu L=19000

07-02-2008
elenaolimpia
Nu este medic/terapeut
elenaolimpia
Sunt f ingrijorata. Fetita mea de 3 ani are leucocite 19000, cu o stare generala f buna, se dezvolta normal pt varsta ei. Acum nu locuim in Romania, i-au mai luat ceva analize dupa aceea, dar au trecut 3 sapt de atunci si nu avem nici un rezultat.
Stiu ca, cu doar o singura valoare nu se poate pune un diagnostic. Sunt disperata. Daca ar putea cineva sa-mi spuna daca la valoarea asta ar putea fii leucemie. Fetita este intr-adevar palita si are cearcane.
Multumesc mult pentru intelegere!
6 comentarii
0
07-02-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Copiii mici au in general un numar mai mare de leucocite. Nu au fost insa stabilite cu certitudine valorile de referinta pentru acestia.
Sunt insa unele laboratoare in lume unde limita superioara a leucocitelor pentru copiii pana la 6 ani este considerata a fi 19000.
Poate fi vorba doar de o infectie, dar bineinteles trebuie exclus si diagnosticul de leucemie... pentru ca asa cum ati spus si dvs, cu o singura investigatie nu se pune un diagnostic. Nu stiu ce anume vi s-a sugerat, daca s-a studiat un frotiu de sange sau dvs. v-ati gandit la leucemie fara a discuta cu medicul...
Cel mai bine este sa nu intrati in panica inainte de aflarea rezultatelor pentru ca este o mare posibilitate sa fie vorba doar de o infectie.
Multa sanatate si va doresc sa primiti rezultate favorabile!
0
07-02-2008, ora 00:00
elenaolimpia
Nu este medic/terapeut
elenaolimpia
Va multumesc frumos pentru raspuns.Astept rezultatele cu nerabdare, insa cei de aici nu dau nici un semn.Cu siguranta ca aici, in Norvegia, limita superioara a depasit-o, tocmai pentru asta ne-au chemat sa repetam analizele, dar inca nici un medic nu a vorbit cu noi.Astept deja de 3 saptamani, am incercat de cateva ori sa luam legatura cu spitalul dar nu am reusit decat sa vorbim cu secretara care ne spune ca trebuie sa asteptam linistiti rezultatele.In sufletul meu sper sa fie o parazitoza sau o infectie urinara, ca ate semne nu a avut.Aparent starea ei de sanatate era f buna, analizele au fost unele de rutina.Inca odata va multumesc.
0
13-02-2008, ora 00:00
elenaolimpia
Nu este medic/terapeut
elenaolimpia
Am primit in sfarsit rezultatele, si m-am linistit, leucocitele au scazut la 16000 si se pare ca aici valorile nornale sunt pana la 15000.Pentru medicul care ne-a dat rezultatele a vazut ca suntem speriati, a cerut si parerea unui hematilog, care a indicat un frotiu, rezultatele o sa le avem poate intr-o luna, dar cred ca e bine avand in vedere ca limita normala e usor marita.Poate fetita a avut o infectie urinara de care nu mi-am dat seama, si intre timp a fost racita si a primit antibiotic care probabil a rezolvat si infectia urinara.
0
13-02-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Ma bucur ca vestile sunt mai bune. E interesant cat de mult dureaza la dvs. obtinrea unui rezultat care in mod normal ar putea fi eliberat in aceeasi zi in care s-a recoltat proba. Probabil au alt sistem...
Va doresc multa sanatate!
0
13-02-2008, ora 00:00
elenaolimpia
Nu este medic/terapeut
elenaolimpia
Sincer nici eu nu inteleg acest sistem, am trait un cosmar, asteptand aceste rezultate.Va multumesc frumos pentru intelegere.
0
22-09-2009, ora 23:18
zapgab
Nu este medic/terapeut
zapgab
buna seara. as dorii sa stiu si eu, daca ptr o femeie de 26 de ani, leucocitele cu o valoare de 19000, inseamna o posibila leucemie, sau poate fi numai din cauza ca are anemie si din cauza ca se extenueaza in ceea ce face.. va multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tehnologie de editare genetică, folosită pentru tratarea leucemiei avansate, rezistente la tratamentele obiÈ™nuite
  • Terapia STAb-T - un nou tratament pentru leucemia limfoblastică acută T (LAL-T)
  • Un program celular activ doar în timpul dezvoltării fetale previne leucemia
  •