Exista tratament fara operatie?

08-12-2007
bdbm
Nu este medic/terapeut
bdbm
am fost diagnosticata cu hiperparatiroidism pth 198, 8 exista tratament fara operatie?
8 comentarii
0
16-12-2007, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Tratamentul este paratiroidectomie(deci chirurgical), nu exista decit tratament simptomatic non-chirurgical(combaterea calculilor renali si a demineralizarilor osoase). Pana cand cauza nu e inlaturata(paratiroidele care secreta hormoni in exces), boala nu se poate vindeca.
0
18-12-2007, ora 00:00
bdbm
Nu este medic/terapeut
bdbm
multumesc pt raspuns dr markuss1 cit de grea e operatia, ce cicatrice ramine si unde se opereaza eu fiind din baia mare
0
18-12-2007, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Trebuie sa va adresati unuia din medicii care fac tomografie(De ex Dna Dr Puscas) pt a localiza in preoperator leziunea(adenomul paratiroidian-cel mai probabil), apoi unui chirurg din Baia Mare(din intimplare, suntem din acelasi judet-eu sunt din Sighet, ...dar chiar nu stiu pe cine sa va recomand in Baia Mare, nu ii cunosc pe chirurgi). Ce cicatrice ramine- asta trebuie sa il intrebati pe chirurgul cu care veti colabora(eu sunt internist). Gradul de dificultate al operatiei poate fi apreciat doar dupa tomografie, cand se va sti exact ce leziune este si unde anume.
0
18-12-2007, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Consultati-va si cu Dna Dr Cosma(endocrinologa) sau cu Dr Popa Stefan(endocrinologul de la Jersey), ca sa va recomande un chirurg bun.
0
20-12-2007, ora 00:00
bdbm
Nu este medic/terapeut
bdbm
Doamna dr Cosma ma trimis la Cluj unde am refacut investigatiile mai putin scintigrafia urmind sa o fac dupa data de 14 01 08 dar mai am o intrebare: pot avea dureri abdominale gen apentic cu precadere in partea dreapta?{am facut anul acesta 5 ecografii cu exceptia colecistului cutat restul e ecografic normal}
0
26-12-2007, ora 00:00
bdbm
Nu este medic/terapeut
bdbm
E CINEVA OPERAT DE PARATIROIDA
0
26-12-2007, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Durerile abdominale apendiculare nu par a avea legatura cu afectiunea endocrinologica. Nu am de unde sa stiu daca durerile sunt apendiculare sau e altceva, asta se poate determina doar in urma unui consult clinic.
0
29-12-2007, ora 00:00
bdbm
Nu este medic/terapeut
bdbm
Cred ca sunt o pacienta foarte stresanta dar cind starea de sanatate nu e buna ai vrea sa stii totul.Dr.markuss multumiri pt amabilitatea de a raspunde.Starea mea de sanatate nu sa inbunatatit dureri abdominale am incepind din spate pe sub abdomen uneori slabiciuni in picioare, ex de urina cu microcristale de oxalat de calciu temperatura corpului sub brat 36, 5 in anus 37, 1 leucocite 6, 6.Sa spun ca am 41 ani si pana anul acesta nu am suferit de vreo boala de care sa stiu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Hiperparatiroidismul

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: