exista tratament homeopatic pentru afectiunile gingiei?

10-02-2010
deeadami
Nu este medic/terapeut
deeadami
m-as bucura tare daca ar exista si ar da rezultate, nu-mi plac antibioticele si medicamentele ;
imi sangereaza gingia, de ma doare, chiar mi-i s-a deplasat un dinte si nu vreau sa-l pierd;
18 comentarii
0
10-02-2010, ora 17:01
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Exista tratament, insa este dificil de gasit remediul. Trebuie sa dai de un medic bun.

Incearca aceste lucruri care functioneaza si le poti face singura:

Boli de dinţi
Paradontoză, gingivita, pierderea dinţilor, dinţi stricati
Praf de oase de somon

Hildegard "şi când îţi putrezeşte gingia şi dinţii se slăbesc şi se rup atunci fă praf oasele de la somon, adaugă ceva sare prăjită şi pune des praful ăsta seara pe dinţi şi el îţi va face să curgă saliva şi îţi curăţă carnea din jurul dinţilor"

Două vârfuri de cuţit de praf de oase de somon se amestecă cu un pic de sare care a fost prăjită un pic înainte şi cu o periuţă de dinţi sau cu degetul se aplică pe gingii înainte de culcare.

Sângerari la gingie, paradontoză, gingivita
Cenuşă de lemn de viţă de vie

« când îţi putrezeşte carnea din jurul dinţilor şi dinţii sunt slabi atunci pune cenuşă caldă de lemn de viţă de vie în vin (din ramurile tăiate primăvara). Cu vinul ăsta spală-ţi dinţii şi gingia şi fă asta des şi dinţii se vor face puternici şi carnea sănătoasă. Şi la dinţii sănătoşi ajută apa aceasta. Îi face frumoşi"



10g de cenuşă de viţă de vie se pune în 1 litru de vin.

Primăvara, când se taie viţa de vie se adună crengile taiate, se usucă la soare şi se ard pe o folie de aluminiu sau pe o tablă sau în soba ca să se facă cenuşă. Cenuşa se pulverizează într-un mojar ca să facă praf. Să nu fie folosit alt lemn pentru a da foc şi nici să nu se amestece cenuşa aceasta cu cenuşa altui lemn. Vinul cu cenuşa se pune într-o sticla care să se poată închide bine şi cu acest vin se spală pe dinţi şi se clăteşte bine gura înainte de culcare şi după mese. După clătirea cu acest vin să nu se mai clătească gura cu apă, pentru ca substanţele active să rămână în gură.

Dinţi şi gingie slabă
Spalat cu apă rece

Se clătesc dinţii cât mai des cu apă rece după masă. Aceasta întăreşte şi curăţă dinţii şi gingiile. Căci cariile după cum scrie Hildegard se nasc datorită sucurilor rele care se scurg în venele dintr-e creier şi nervii dinţilor. Prin clătirea cu apă rece aceste sucuri pot fi eliminate.

Gingivită, paradontoză, gingii bolnave, dureri de dinţi
Vin de salată verde cu asmătui

" se ia ceva salată verde şi ceva mai mult asmătui care se freacă şi zdrobeşte un pic după care se umezeşte cu vin. Terciul de plante să se pună în gură şi se ţină în gură ceva timp (10-20 minute). Prin aceasta sucurile rele din gingie vor fi eliminate"
0
10-02-2010, ora 17:37
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bună seara,

Puteţi folosi Hofident Q10, este foarte eficient (nu este un produs homeopat, este fitoterapeut). Produsul se diluează în proporţie de 30-50 picături la 50 ml apă călduţă, iar cu soluţia obţinută se clăteşte gura după fiecare masă (timp de minim 30 de secunde, dar gentil). Nu se înghite. Nu se consuma alimente şi băuturi timp de 30 de minute după utilizare.

Toate cele bune şi însănătoşire grabnică;)
În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
11-02-2010, ora 03:05
madalina.hent
Nu este medic/terapeut
madalina.hent
Poate ca informatia este tarzie insa eu va pot recomanda cateva variante vindecatoare:
Guna- throat spray =remediu homeopatic complex (aconitum, arnica, belladona, echinacea, hamamelis, hepar sulfur, hypericum, millefolium, symphytum) cu efect rapid.
sau
Apa de gura Mira (plantextakt) + Millefolium 9ch 3 granule x 4/zi si Arnica 9ch 3garnule x 4/zi. si gargara cu apa si bicarbonat si de baut ceai de scortisoara cu efect antibacterian si antiviral.

Eu v- as recomanda un consult la stomatolog sa vedeti cum stati cu depunerile de tartru care sunt de multe ori cauza acestor gingivite.
0
11-02-2010, ora 09:04
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Guna-throat spray este pt. toate si nimic si numai pentru gingi nu...
0
15-02-2010, ora 10:54
o zi buna
Nu este medic/terapeut
o zi buna
Din descrierile dumneavoastra este f posibila existenta unei paradontopatii. Gasiti un stomatolog bun. Preventiv, spalatul pe dinti, temeinic, dupa fiecare masa, este de baza.
0
16-02-2010, ora 11:05
deeadami
Nu este medic/terapeut
deeadami
da, si eu as vrea sa gasesc un stomatolog bun; unul caruia ii place meseria lui si o face cu drag si responsabilitate; stomatologul meu vechi imi spunea ca nu are ce sa-mi faca ?!?! imi trata celelalte afectiuni/probleme fara sa-l deranjeze gingiile mele sangerande; pe cuvant; a plecat din tara si am ajuns la un alt stomatolog, care imi dadea cu apa de gura pe gingii si-mi lua 40 lei in 15 min.; stiu asta de la asistenta;
deci, vreau si eu un stomatolog bun care sa-mi trateze gingiile
0
17-02-2010, ora 21:57
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Deeadami, unde locuiţi? Vă voi recomanda eu un stomatolog foarte bun, dacă-mi veţi permite, bineînţeles.
Toate cele bune!
0
18-02-2010, ora 09:48
deeadami
Nu este medic/terapeut
deeadami
sigur, locuiesc in Bucuresti, sector 3;
va rog, astept sa-mi recomandati un stomatolog bun.
multumesc foarte frumos
0
18-02-2010, ora 20:08
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Perfect!
Stomatologul are cabinetul în Bucureşti, norocul dvs.

MENZEL HELMUT
Şoseaua Pantelimon, nr. 148, bl. 100,
Sc. 1, et. 1, ap. 2 (lângă Banca BCR filială din Iancului)
Telefon mobil: 0723.683.309
Telefon fix: 021.6531113

Este un stomatolog neamţ, deosebit de competent şi extrem de amabil (vorbeşte bine în limba română). Cabinetul este foarte dotat şi curat, iar preţurile sunt mai mult decât accesibile. Sunaţi la cabinetul dânsului şi programaţi-vă (s-ar putea să aveţi nevoie de o recomandare; dacă vă este cerută, vă rog să-i comunicaţi că, v-a recomandat un fost pacient de-al dânsului, care îi este profund recunoscător (Nicuşor din Brăneşti)). Are foarte mulţi pacienţi şi de multe ori este nevoit să-i consulte doar pe cei care vin cu recomandare.


Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Cu mult respect şi simpatie,
Mr. Nick;)
0
19-02-2010, ora 10:15
deeadami
Nu este medic/terapeut
deeadami
Va multumesc foarte mult. Mi-am notat toate datele si-l il voi contacta pentru o programare negresit, pentru ca aceasta problema de sanatate e prioritara;
inca o data multumesc mult si numai bine
0
20-02-2010, ora 01:32
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hy!

Cu multă plăcere, însănătoşire grabnică. Şi eu am căutat mult timp un stomatolog. L-am găsit într-un moment mai mult decât critic, într-un moment în care infecţia dentară era pe punctul de a se extinde în zona cerebrală, ceea ce mi-ar fi putut produce deces. A apărut pe neaşteptate, dar la momentul oportun, Slavă Domnului.
Nu trebuie neapărat să precizaţi numele meu, că nu am niciun interes material (vreau doar să fac o faptă bună), dar dacă vă va fi cerut, nu ezitaţi să-i precizaţi de recomandare. Un astfel de stomatolog se naşte foarte rar (întruneşte toate calităţile necesare, inclusiv cele comportamentale. Îl recomand pentru că merită, nu din alte motive). Păcat că nu-şi face publicitate în mass-media. Eu i-aş face cu următoarea deviză: Stomatologul Menzel, cel care are abilităţi să facă ce nu fac ceilalţi; cel care repară ce strică ceilalţi; cel care are bunul simţ să-şi decline competenţa, când se simte neputincios în faţa unui caz şi, cel mai important, nu ia bani fără a garanta rezultatele aşteptate.

Toate cele bune şi multe binecuvântări în viaţă.

În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
22-02-2010, ora 16:34
deeadami
Nu este medic/terapeut
deeadami
Multumesc la fel, sa dea Dumnezeu!
Mi-ati fost de foarte mult ajutor, si eu cred in fapte bune, unii oameni nu inteleg asta, poate si din cauza vietii grele, pe care suntem nevoiti s-o traim; uitam sa mai fim oameni.

Va tin la curent!
Multa sanatate si dvs.
0
24-02-2010, ora 00:05
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Mulţumesc mult pentru cuvintele fumoase, toate cele bune :)
Cu respect,
Mr. Nick;)
0
02-03-2010, ora 11:27
deeadami
Nu este medic/terapeut
deeadami
a, ce dragut! e fetita? sa va traiasca, sa creasca mare si frumoasa si mai ales sanatoasa!!
nu am ajuns la stomatolog, rusine mie, dar nu am avut de ales, baietelul meu - 5 ani - a facut o viroza puternica, cu otita, care se indrepta spre pneumonie, am stat non-stop langa el; dar trebuie sa ajung, neaparat si eu intai la stomatolog;
frumusic/a foc, scumpic mic
0
02-03-2010, ora 13:05
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
:))))))))))))))) Nepoţelul meu, Rareş-Iulian (are 1 an)...deci, nu este fetiţă :)))) Mulţumesc pentru urările frumoase şi sincere. Să vă trăiască prinţişorul şi să vă inunde viaţa numai cu fericire şi iubire; să fiţi binecuvântaţi.
Consultaţi stomatologul când puteţi (şi mai ales, ce stomatolog doriţi) dar nu amânaţi mult timp.
Toate cele bune şi multe împliniri pe toate planurile.

Cu respect,
Mr. Nick;)
0
22-05-2012, ora 10:50
deeadami
Nu este medic/terapeut
deeadami
Buna tuturor.

Am revenit cu noutati.

La stomatologul neamt recomandat am ajuns, dar n-am fost pe aceeasi lungime de unde. Tocmai isi achizitionase un aparat de reparat dintii fara nerv si degeaba ii spuneam eu ca eu am probleme cu gingia, el mi-a vorbit o ora despre aparat si ce poata el sa faca.
Intre timp am invatat ca stomatologul nu este si paradontolog. Paradontologia este alta latura a medicinii.

Am cautat paradontolog de mi s-a acrit.

Intr-un final am gasit un paradontolog care crede cu tarie ca paradontoza poate fi tratata. Cu gutierele lui, garanteaza vindecarea. Costa foarte mult si am si o urma de indoiala.

A mai mers cineva la dansul? E vorba de gutierele pe care trebuie sa le porti toata viata, noaptea.
E o inventie noua, brevetata.

Cu stima.
0
22-05-2012, ora 13:59
o zi buna
Nu este medic/terapeut
o zi buna
Va sfatuiesc sa cautati variante in care raportul cost-beneficiu sa fie satisfacator.
Asa cum scriam anterior, pt paradontopatii, cel mai important este masajul constant al gingiilor (cel putin zilnic) - aceasta se poate realiza cu periuta sau chiar cu degetul - posibil ca gutierele sa aiba si ele un efect similar (primele variante sunt clar mai putin costisitoare).
0
18-08-2016, ora 08:01
taranika
Nu este medic/terapeut
taranika
NICK, faci o treaba minunata cu sfaturile tale.Dupa un tratamenta dentar si efectuarea implantilor dentari, am devenit alergic la antibiotice.mi/a fost administrat un soc de antibiotic in urma caruia am devenit alergic.Acum dupa 4 ani de la efectuarea implantilor dentari, gingiile au inceput sa sangereze.Igiena dentara nu este o cauza.Exact cum spuneai infectiile dentare pot fi fatale, mai ales pentru o persoana ce nu mai poate lua antibiotic.Probabil ca voi incerca tratamentul cu ulei de oregan salbatic, despre care am inteles ca este foarte bun.

Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum protejăm gingiile și ne ferim de gingivită
  • Pierderea fermității gingivale crește probabilitatea de inflamație gingivală
  •