Exista un handicap al varstei de 40 de ani? | Forumul Medical ROmedic

Exista un handicap al varstei de 40 de ani?

15-06-2010
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Balzac, recunoscut ca fiind un vesnic indragostit a scris un roman dedicat femeii la 30 ani. Despre femeia la 40 de ani, din cate stiu eu, niciun romancier celebru nu a scris ceva care sa poate fi considerat de referinta. Am insa motivele intemeiate sa cred ca decada care incepe cu 40 in viata unei femei este cea cu adevarat spectaculoasa.
de Otilia Ignat

Stiu femei care la 40 de ani sunt bunici, si din pacate se comporta ca atare, stiu insa si femei care la aceeasi varsta au copii de 2-3 ani, sau altele care au ca obiectiv imediat sa devina mame. Poate ca suna prea teoretic, dar cred cu tarie ca 40 de ani insemna in primul rand o stare de spirit, care se reflecta in exterior, in ceea ce esti, in felul cum arati, urmare a ceea ce simti.

Cum te simti la 40 de ani

In loc de argumente am sa va spun ca, nu eu, ci criticii si cei foarte specializati pe domeniu, admit ca de ceva vreme incoace filmul american, productiile hollywoodiene promoveaza diva de 40 de ani. Femeile mature fiind considerate acum cele mai sexy si cele mai de succes aparitii feminine pe marele ecran, in productiile cu mare priza la public. De exemplu: Halle Barry are 41 de ani, Julia Roberts are 40, Nicole Kidman tot 40, Catherine Zeta-Jones are 38, ca sa nu mai vorbim despre Jessica Lange care are deja 57 de ani, despre Melanie Griffith care a implinit 49, si despre Michelle Pfeiffer la deja 50 de ani.

Nu vreau sa fac o comparatie, pentru ca nu acesta este scopul meu, intre divele de mai sus si oricare dintre noi care implineste sau a implinit 40, sau 40 si ceva de ani, vreau doar sa va ofer un argument ca viata poate deveni din ce in ce mai interesanta odata cu cresterea numarului anilor. Merg pe principiul ca daca ele, cele de mai sus, se simt bine la varsta lor, de ce nu ne-am simti bine si noi, in pielea noastra.

Nu vreau sa continui acest material, povestindu-va despre diete, pre sau post menopauza (care, ne place sau nu, este asociata varstei de 40 de ani), nu vreau sa vorbesc despre kilograme in plus, despre osteoporoza, sau probleme cardiovasculare (ultimile doua aspecte, cel putin din punct de vedere statistic, incep sa bata la usa odata cu aniversarea a 40 de ani), nu vreau sa vorbesc despre ochelari si despre probleme articulare, despre riscurile de a dezvolta afectiuni de natura maligna la san sau la aparatul genital, nu, nu vreau sa vorbesc despre toate acestea, pentru ca subiectele sunt cunoscute oricarei femei care citeste un ziar si se uita la televizor.

Vreau sa va provoc si sa va ganditi la lipsa de inhibitii, la beneficiile partenerilor stabili, la bucuriile (si dificultatile de altfel inerente) vietii de familie, la fascinata lume a maternitatii (indiferent daca pruncul abia merge sau daca dati piept, impreuna cu el, cu primele emotii ale examenelor de capacitate sau bacalaureat). Vreau sa va rog, ca in preajma, sau dupa aniversarea de 40 de ani sa va ganditi la cat sunteti de multumite de cariera voastra, la timpul pe care ti-l poti dedica tie insati, la pasiuni, si la fascinata lume interioara a femeii la 40 de ani, trecuta deja prin toate aventurile, implinita, puternica si frumoasa.

Voi, cele de 40 de ani, cum va simtiti?
46 comentarii 12 ÃŽnainte ›
0
15-06-2010, ora 13:14
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
-OBSERVATIE: apare dupa primul alineat numele: Otilia Ignat care nu apartine contextului in nici un fel.
- Imi cer scuze !! textul a fost preluat si prelucrat la o ora f. tarzie - nu din lipsa de somn, ci pt. ca nu am avut timp pe parcursul zilei !
0
23-06-2010, ora 11:40
pesimist
Nu este medic/terapeut
pesimist
ma simt minunat la 40 si, nu am nici o criza legata de virsta, ma simt, , in pielea mea""!incep sa, , adun roadele", sa inteleg altfel tot ce e in jurul meu, sa caut si sa incerc sa daruiesc mai multa iubire celor din jur ptr, ca ma linisteste si simt ca primesc si eu la rindul meu iubire si reusesc sa trec putin mai usor peste infinitele greutati ale vietii, sa le consider trepte spre maturizare si acceptare a ceea ce sunt si ce pot sa fac.VA citesc de putin timp si pe sarite, datorita obligatiilor dar v a multumesc ca existati.
0
24-06-2010, ora 01:29
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Draga Pesimist,

dupa cum vad, comentariul dvs. e mai mult o provocare. In primul rand ca nu va identificati cu ceea ce afirmati. Imi dati voie ? De ce "pesimist" / -a? Imi pare sincer rau - de fapt trebuia sa incep cu un "multumesc". Sincer, va multumesc, daca e asa cum spuneti - sunt rare astfel de aprecieri - dar nu ma pot si bucura, din pacate...
Daca mi-ati permite sa va ajut in vreun fel, m-as bucura mai mult decat pt. vreun compliment.

Am deschis acest subiect pt. a avea ocazia sa scap de anumite idei suparatoare. Ele exista din copilarie in mintea mea, nu stiu cum, - poate ca au o natura premonitorie- dar mi-amintesc perfect ce stare disperata ma lua, pe la 6-7 ani, la gandul ca intr-o zi va trebui s-o iau " la vale".

Totusi, cele mai multe -daca nu in totalitate - ideile strict omenesti, chiar si actiunile lor, nu fac decat sa umbreasca frumusetea in sine, asa cum exista ea in forma pura / sau ar trebui sa existe.

Si am sa va spun de ce...
0
25-06-2010, ora 21:36
pesimist
Nu este medic/terapeut
pesimist
si eu pe la 9 -10 ani consideram ca pers. trecute de 45 ani sunt batrine.minte de copil, ce vrei?si ajungind eu pe la 40 m-am trezit simtimdu-ma aproape ca de 30 dar cu un bagaj de cunostiinte mai incarcat, sa inteleg si alte sensuri ale lucrurilor si de aceea zic ca-mi place.nu vreau sa ma cramponez de tineretea fizica, nu-i acord o importanta mare[de fapt intre 15 si 25 ani mi se dadea dupa aspectul fizic cu cel putin 10 ani mai mult, mi se spunea ca par sora mamei, acum mi se da cu 10 ani mai putin-dar sincer nu-i simt).acum zic ca pers, de 40-50 sunt mature(depinde si de pers.)imi place tot timpul sa acumulez si sa invat ceva nou, probabil de aici mi s-a schibat si felul de a percepe anumite lucruri plus incercarile viretii carora le caut un inteles si care m-au invatat multe, si,.depinde daca vrei sa vezi in profuzime lucrurile, daca vrei sa stii ca ai o menire in viata ta!cam asa gindesc eu-pesimist-a, am fost intotdeauna pina acum fiindca nu intelegeam multe dar nu mi-am gasit liber alt, , pseudonim""pt.forum
0
27-06-2010, ora 21:44
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Buna,

Ac
0
27-06-2010, ora 22:03
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Imi cer scuze ! pur si simplu am pierdut tot mesajul - asa ca, nu stiu ce mi-a mai ramas de spus.

Multumesc draga " pesimist- a" pt raspuns. Chiar imi pare rau ca "te cheama" asa - N-ai putea sa cauti altceva? Sunt posibilitati cu duiumul...poti sa scrii anumite cuvinte mai pozitive si daca sunt folosite sa le dublezi, triplezi anumite litere.

Nu ca vreau eu neaparat, dar, intr-un fel, nu pot sa-mi fac o imagine pozitiva - Printre altele, Numele Lui Dumnezeu este si acesta: " DA si AMIN"...Am aflat si eu mai tarziu... Ma bucur sa aud ca ati fost pesimista doar in trecut -... cum de nu mai sunteti ? exista o reteta?

Va doresc sa fiti optimista in continuare, atat cat va incape, si as avea si eu nevoie de o doza, stiu ca e molipsitor...

In ce priveste varsta - aveti dreptate... Hotaratoare e starea de spirit...

S-aveti o sapatamana buna !
0
29-06-2010, ora 23:07
pesimist
Nu este medic/terapeut
pesimist
luati de valul vietii, uitam si nu ne mai gasim timp sa ne bucuram de lucrurile marunte;un suris al celor din preajma, o pata de culoare, un tril de pasare, un copil ce vrea sa prinda porumbei, o pereche in virsta care se tine de mana, etc.Suntem tot incruntati sa facem, sa realizam.Ce?Nu putem in 24 de ore sa gasim si pentru sufletul nostru 5 minute?Toate se invatadeci, sa ne fortam sa facem si asta!Sa daruim tututor si in special celor dragi un multumesc sau un te iubesc si vei vedea ca mai tirziu se va intoarce si te v-a face sa te simti mai bine.sA incercam!
0
01-07-2010, ora 19:16
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Hm !

"NU SUNT VREMILE SUB OM, CI OMUL SUB VREMI. " - Uneori poti ocoli sau minimaliza o greutate/ un inconvenient al vietii, alteori iei valul in plin - te poate darama !

Ce-ar fi daca am avea intotdeauna cunoasterea raului ce urmeaza in urma unor compromisuri pe care ni le asumam? Nu vi s-a intamplat sa luati si partea altora ? Poate nu.
Daca nu facem si asta - nu suntem egoisti? de fapt, nu te obliga nimeni - asa vin lucrurile...de aceea, uneori, nu inteleg...
0
02-07-2010, ora 12:24
pesimist
Nu este medic/terapeut
pesimist
da, intotdeauna e greu sa faci o alegere:nu stii pe cine poti rani, pe tine insuti, sau pe altii!citeodata sunt bune alegerile de moment(impulsive) iar altadata orisicat ai cantarii lucrurile poate iesi prost!Chestia e pe cit posibil sa incercam sa invatam, sa analizam, sa retinem partea buna si sa incercam sa mergem mai departe.E foarte greu dar viata e o lupta continuua depinde si ce teluri iti propui, depinde de alegeri.Succese!
0
03-07-2010, ora 12:16
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
esti inteleapta, pesimist. ai un suflet frumos...deduc...nu stiu, daca nu ar trebui sa ma cheme pe mine asa ca pe tine? mi-e dor de viata...atata tot. nu am cine stie ce teluri...

sa mergi inainte...constrans? sa scoti grumazul dintr-un jug incarnat... si muribund (?) fiind...sau sunt doar soapte, false, Care dintre ele?

era o piesa a Marcelei Saftiuc pe care o asculta Doina - o ruda - cand aveam vreo 13 ani. Acum - dupa zeci de ani - mi-am amintit-o pt ca abia acum inteleg /si traiesc cuvintele acelea...

"Rece sufla vant /In albia secata / soarele a strans / ce noi le-am smuls din piatra.../ Si nu lasa Maicuta / Sa pierim pe cale / Noi ce suntem fiii / lacrimilor tale..." Am reprodus - poate am si gresit. voi cauta piesa, poate mai exista. Se cheama " Fii lacrimilor tale" - este vorba despre Maica Domnului si niste fii...
0
05-07-2010, ora 17:41
pesimist
Nu este medic/terapeut
pesimist
este o priceasna, cauta la muzica religioasa.Citeodata grabiti nu avem timp de analizari si atunci mergem"fortati.dar chiar si 5 minute trebuie sa gasim pentru sufletul nostru fiindca daca ne parasim treburile"urgente", tot noi ne intoarcem sa le terminam si citeodata o pauza iti face bine.Sa incercam sa ne incarcam pozitiv cu mici bucurii, sa incercam sa daruim macar un zimbet sau chiar si o lacrima(daca e sincera).Atitea sunt "pe capul"nostru dar trebuie sa le gasim o logica si o prioritate.Nimeni nu e perfect dar timpul asta zboara prea iute, sa oprim o secunda si pentru sufletul nostru.Pe mine credinta mea(a sufetului meu) ma ajuta mult si-mi da putere.Altfel demult as fi abandonat si as fi terminat devreme si prost, depinde si de cei cu care interactionezi.Sa incercam sa vedem mai mult latura buna sa sa incercam sa daruim iubire.Stii ce frumos e cind primeste inapoi un te iubesc"!Iti doresc sa ai parte de putina iubire sincera!
0
08-07-2010, ora 00:46
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
pesimist, multumesc pentru mesaj.Nu pot acum sa raspund pt ca e tarziu. daca vrei sa reiei prima fraza: nu inteleg cuvantul "priceasna" - si sensul intregii fraze. Multumesc.
0
08-07-2010, ora 16:04
pesimist
Nu este medic/terapeut
pesimist
priceasna=cintec bisericesc ortodox, cred ca e de origine anonima, o sa incerc sa-l caut(citeva interprete de muzica populara cinta aceste pricesne-ex.Valeria Peter Predescu, s.a).Mai sunt si eu obosita si imi scade puterea de concentrare si fac greseli.Scuza-ma!De obicei suntem grabiti.Ne preseaza treburile zilnice.Dar noi le consideram urgente si ne stabilim prioritatile.Si aici de multe ori gresim si uitam "de baza", uitamde iubire, uitam sa ne ocupam si de noi, de sufletul nostru.Si gresit ne raportam la judecata si criteriile altora, a asa zisei societati.Nu mai pot continua acum, o sa revin.
0
11-07-2010, ora 00:47
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Da, e cumplit cu urgentele astea- lucruri de nimic, care ne umplu existenta si timpul ni-l mananca... Nici nu vreau sa ma mai gandesc la astfel de aspecte. Nu vreau sa stiu cat e ceasul, nu vreau sa stiu cati ani am... Ce e mai rau este a suntem vinovati de aceste urgente ! In ce ma priveste, mi-ar fi trebuit vreo cateva maini si picioare in plus, poate si un creier, ca sa fi putut acoperi "nevoile si neamul"!

Multumesc, pesimist ca vorbesti cu mine, mai in soapta asa, ...poate-mi spui si alte informatii despre tine, Intotdeauna mi-a placut prezenta oamenilor si tocmai de asta nu am avut parte... m-am trezit picatura cu picatura jefuita de toate...foarte aiurea ! Stii ca daca nu folosesti ceea ce ai primit /ceea ce ai, -auzeam la radio asta- acea energie pozitiva in prima faza se poate intoarce impotriva ta intr-o forma negativ /agresiva? Noapte buna !
0
13-07-2010, ora 00:19
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Buna, pesimist-a, Ce faci? poate ai plecat in concediu?
Am trecut pe-aici si am recitit ultimul meu mesaj. Legat de ce spuneam despre bioenergie, mi s-a parut foarte important ceea ce doar" din zbor " am prins de la o emisiune. Apoi, acelasi lucru l-am citit intr0o carte de literatura ortodoxa in care se repeta ideea cu recomandarea de a face multa miscare -sub forma de munca, sport...activitati fizice in orice caz, care ajuta la eliminarea acumularilor negative.

Si nu intamplator si din alta sursa - de asta data la Tv- la o alta emisiune, s-a repetat ideea cu sportul; persoana respectiva trecuse printr-un episod dramatic al vietii- de asta data fiind vorba de o acumulare de stres negativ - care, la fel, trebuia eliminat. mai scrie-mi, daca vrei.
noapte buna !
0
14-07-2010, ora 16:23
pesimist
Nu este medic/terapeut
pesimist
am avut o saptamana cam proasta, ceva probleme de sanatate legate banuiesc de o pacatoasa de nevralgie intercostala, care efectiv 2 zilr nu m-a lasat nici sa respir de aceea nu am putut nici scrie.Acum e ceva mai bine dar probabil mi-ar trebui niste investigatii dar nu-mi permit acum.Azi m-am lovit iar desistem si pur si simplu am cedat putin si m-am racorit plingind.E groaznic dar iarasi trebuie sa ma ridic si sa continuu pentru ca doua pers.depind efectiv de mine!Nu mai am dreptul la cocediu decit in fata tv.si a calculatorui.Dar vezi tu, mesajul tau mi-a ajutat si acum mi-e mai bine.Deci avem nevoie multa si de comunicare dar gasim greu timpil necesar dar si mai greu pers.cu care sa empatizezi.Dar gata cu "butoiul cu melancolie"!Mai ascult seara muzica de relaxare-imi place mult gh.iovu-care ma goleste de rautate e echivalentul unei bai cu apa cu sare, care deasemeni m-a invatat cineva ca purifica.Daca suntem cu mintea deschisa invatam in continuare multe lucruri folositoare si gasim raspunsul la multe intrebari.Noi cei din masa ne descurcam dar de ce altii nu o pot face?ma refer la Madalina de care am auzit azi-dimineata si nu-mi explic cum o mama se poate pierde int-un asemenea hal?Pacat de copilul ei !caruia ii doresc tot binele din lume si sa nu fie traumatizatde ce a facut mama!Pe curind!Si iti multumesc!
0
15-07-2010, ora 21:46
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Draga pesimist-a, multumesc ca ti-ai facut timp si mi-ai scris. Totusi, sa stii, exista un prag dureros al varstei...draga mea. Ferice de cei tari- sau altfel, care trec cu usurinta prin viata. Si pe mine afecteaza ceea ce vad ca se intampla - cu unii inca tineri dealtfel. madalina era o fata dulce, vibra ca o vioara atat de frumos melodioasa...ata de cuminte...Doamne, nu e bine sa fii cuminte...nu e bine sa fii constiincios, responsabil, nu e bine sa fii binecrescut...S-au intors valorile, oameni buni...daca se formeaza avalansa raului.ne ducem la vale cu totii.
Oh, schimba de dragul meu, nick-ul acesta ! Pune ceva optimist, daca nu cer prea mult. Am avut o incercare f f urata. Vreau sa uit de tristete, ...

peste tot este greu, dar aici in Romania oamenii mor cu zile. Din tinerete, mi-am dorit sa ies din groapa aceasta- dar...nu am avut cum... stii ca si dalida, tot la varsta de 40 de ani... a facut o prostie si a decedat? Vara trecuta a fost Michael jackson, ...madalina avea 42 de ani. Arata ca un copil... era ca un copil. Nu i s-a oferit tandrete... nu cat a meritat, cat avea nevoie sufletul ei frumos...

Doamne, de ce e atat de greu sa ne iubim intre noi?
Multa sanatate iti doresc pesimist-a - esti un om minunat ! multumesc pt mesaje.
Dumnezeu sa fie cu tine ! imbratisari tandre.
0
16-07-2010, ora 22:14
pesimist
Nu este medic/terapeut
pesimist
astazi desi am crezut ca am plecat cu stingul am reusit sa realizez, sa-mi indeplinesc un obiectiv care era presant si a carui finalizare credeam ca v-a fi mai dificila.Multumesc bunului D-zeu ptr.reusita.vezi cind crezi ca te scufunzi DD ne intinde un deget!Si eu am avut ginduri proaste de citeva ori dar probabil{sigur}cineva acolo sus ne iubeste simi-au fost deturnate; ori am avut o discutie intimplatoare prin care mi s-a transmis un mesaj, mi s-au deschis ochii asupra consecintelor sau mi s-au aratat citeva motive ptr.care viata merita sa fie traita.Si de atunci incerc sa vad numai partea frumoasa si chiar si in nefericire sa intrevad o luminita Trebuie numai sa avem ochii deschisi.E greu, dar nu si imposibil.Probabil si datorita zodiei{capricorn} sunt tenace dar tot datorita ei imi realizez f.greu dorintele.Plusuri si minusuri.De aceea hai sa iubim pe toti si pe toate!Te imbratisez si toate cele bune!
0
16-07-2010, ora 22:21
pesimist
Nu este medic/terapeut
pesimist
m-am grabit si am uitat sa recunosc dupa aceasta tragedie ca pentru unii este o criza urita la 40 ani.De ce ii sperie?De ce nu sunt pregatiti ptr.ea?De ce nu si-o pot asuma?Sunt oare prea egoisti sau nu stiu sa se iubeasca pe ei insusi?Multe intrebari, ne mai da cineva raspuns?
0
17-07-2010, ora 02:00
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Multumesc, draga pesimist ca ai trecut pe aici. mi-e greu sa vorbesc acum pe acest subiect.
astazi la mine in casa nu s-a deschis tv. de fapt eu nu-l deschid niciodata. - dar o inteleg pe fata asta atat de bine !...pe madalina; Cum sa nu se fi iubit...a fost foarte disperata, biata de ea.., cred ca a fost f. f. dezamagita de unele lucruri importante pt viata ei...Am auzit putin un interviu, , in tot ce facea punea mult suflet...dar.cred ca nu s-a creat un echilibru intre ceea ce daruia si ceea ce primea.Pt ca la urma urmei, in toate trebuie sa fie un echilibru - schimbul trebuie sa fie echitabil...avea si sensibilitate, muzica e o arta = si anii treceau si probabil nu era implinita cum simtea, cariera, ...daca a fost in stare sa ia atat de multa "otrava" - e clar...Doamne, Dumnezeule, dar sa nu fie si mai multa durere dincolo...
ai grija de inima ta pesimist-a, Imbratisari calde.
0
20-07-2010, ora 15:14
pesimist
Nu este medic/terapeut
pesimist
lumea s-a sucit, s-a schimbat, fiecare avem formata propria scara de valori dar nu mai stim cum sa o facem safunctioneze!Si cel mai des intilnim acum si ne sunt promovate non-valorile;de unde sa stim ce sa mai facem?ma gindesc ca fetele cuminti cu un dezv, simt al familiei ne-am obisnuit sa daruim tot din noi, uitind de noi Si dragutiiV nostrii egoisti profita la max.Vezi cum o calitate e si un defect/Cel putin in familia mea si mai tirziu in anturaj, nu aveam drept de exprimare:tot timpul mi se inchidea gura cu, , esti mai mica(taci sau trebuie sa faci).Si mi-a luat extrem de mult sa recuperez, saincerc sa invat sa-mi exprim si punctul meu de vedere.si mai am de recuperat, de luptat!N-am primit aproape niciodata nimic in schimb!Am fost ca un obiect folosit si apoi aruncat dar, fiindca am apucat si acest dar, am inceput sa ma revolt si sa incep schimbarea!Si sper, si incerc sa nu mai ratacesc!Dumnezeu ne-a daruit atitea si ne cere atit de putin!Acum invat sa-i fac voia numai sa mi se descopere!Iti doresc numai bine!
0
20-07-2010, ora 23:36
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Buna, nu stiu ce sa spun referitor la altii. Ce pot afirma este doar la pers I. Personal, asa am fost de cand ma stiu. Neajunsul meu este ca nu am avut poate destula vigoare fizica, mai intai, sa fi putut trece mai voiniceste prin toate. M-am bagat pt altii aproape si in foc - nu exagerez- mi-am dat ultima picatura fara sa ma gandesc ca am si eu nevoie... de epuizare, ajunsesem pe malul gropii. Apoi, am intrat la "odihna totala" - vreo 10 ani. Rad, bineinteles. Cand tot greul apasa doar pe unul - sa mai fie si putin fragil, e clar ca ceva cedeaza... Dar, multumim Lui ca ne-a mai daruit o zi in care sa putem vedea lumina si sa ne bucuram.
Chiar daca vremea este atat de schimbatoare, ...totusi, din toate, sa retinem ce ne poate ajuta.Multa sanatate iti doresc. XX.
0
27-07-2010, ora 00:32
pesimist
Nu este medic/terapeut
pesimist
vremea ne mai racoreste putin, ne da un ragaz de odihna.Ma simt obosita!De ce unii avem parte in viata noastra numai de ploi si furtuni?Ca sa invatam sa ne bucuram de cea mai mica raza de soare?E o vorba populara:greu la deal cu boii mici!Dar cine ne pune sa mergem la deal?E predestinat?Vezi ti-am spus ca e f.greu sa ma vindec de pesimism!Sunt enorm de obosita si mereu de, , planton, , nu are cine sa ma inlocuiasca!Mi s-au cam descarcat bateriile!in aceste situatii pretuim ce am avut si nu am stiut sa pastram.Dar nu intotdeauna depinde numai de noi si daca avem un moment de slabiciune, cedam ptr.ceilalti!Iti doresc sa realizezi ce ti-ai propus si sa ai parte de bucurii!Pa!
0
29-07-2010, ora 15:20
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Buna, am 43 de ani si sunt in floarea vietii!
Nici in tineretea mea nu am fost asa de fericita!
Maturitatea si responsabilitatea pe care aceasta varsta ne-o ofera, pe mine m-a ajutat sa aflu cine sunt, ce am facut, ce as fi vrut sa fac, ce n-am facut si credeti-ma ca fac destule lucruri sa recuperez timpul pierdut din cauza inocentei si a lipsei de personalitate.
Nu vreau sa mai am 30 de ani sau 20, ma simt bine cu varsta mea si am destule satisfactii, din toate punctele de vedere!
Asa ca, intr-adevar, aceasta decada care incepe cu varsta de 40, este foarte spectaculoasa!
Va salut doamnelor si e bine ca ati deschis acest subiect!
Aliss
0
30-07-2010, ora 13:40
pesimist
Nu este medic/terapeut
pesimist
Buna, Aliss!Ma bucur ca ni te-ai alaturat si ne impartasesti din experienta ta.Cred, din ceea ce ai scris ca ajuns la o maturitate a gindirii in care, , nimicurile, , au un loc secundar.Ce importanta mare poate avea aspectul fizic sau opiniile celorlalti vizavi de aspectul tau sau de faptele tale?De ce sa ationam in functie de parerile celorlalti?Sa culegem intotdeauna tot ce e bun, frumos si necesar noua din ceea ce ne inconjoara dar sa incercam sa daruim si altora!Iti doresc numai bine si sa ne mai cauti!
0
02-08-2010, ora 11:45
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Buna fetelor, sa stiti ca la varsta mea arat mai bine ca in tinerete, cu exceptia unor riduri pe care le tin cat pot in frau, bineinteles asta include si un tratament ici, colo.
Sunt coapta la minte, m-am mai implinit la corp si toate hainele imi vin perfect. Culeg tot ce se poate si ce e frumos, ce imi e necesar si ma simt bine in pielea mea.
Cand eram tanara, eram slaba, prapadita, hainele stateau ca pe gard, vai de lume, degeaba aveam fata frumoasa si fara un rid pe ea si haine de firma si frumoase. Cand vad pozele de atunci ma apuca rasul, dar asta e viata. Nu credeam pe atunci ca eu dupa varsta de 40 de ani voi fi asa o femeie. Nu ma laud dar chiar arat bine.
Daruiesc in jurul meu optimism, incredere si voie buna, sunt o fire vesela, vorbesc "porcos" in limitele bunului simt si cu foarte mult umor!
Sunt c-am aglomerata dar in putinul timp pe care il am, o sa va mai scriu!
Va salut si va doresc multa sanatate!
Aliss
0
02-08-2010, ora 21:38
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Bine ai venit printre noi, Ali39. Intotdeauna mi-a placut sa fiu optimista - totusi, uneori se mai abat si valuri peste corabia noastra... ma bucur de tineretea dvs - si teoretic impartasesc aceeasi convingere. Practic, inca mai am cate ceva de pus la punct.

Insa aveti perfecta dreptate. sunt destule femei care nu-si arata deloc varsta la cei 40 de ani - ba chiar am auzit despre o mare cantareata - regina rock n rollului, Tina Turner - ca aprox la aceasta varsta a gasit puterea de incepe un alt capitol al vietii ei, foarte triste pana atunci.

Adevarul este ca cel ami bun prieten al nostru este propria noastra gandire despre noi. Daca aveti vreo reteta eficienta pt aceasta varsta - v-as ruga cu respect sa o impartasiti cu noi ( pt pastrarea tenului, cearcanele din jurul ochilor... etc).
Va doresc o saptamana frumoasa si numai bine !
0
03-08-2010, ora 14:29
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
http://www.youtube.com/watch?v=FDkiE_rTCSsfeature=related

Dragelor mele, pt ca e vacanta - am pus o piesa ritmata si tonica mai sus. Va mai puteti lua si altele tot la fel ("animals dancing and singing" etc);
Doresc sa va bucurati cu adevarat in fiecare zi ! Doamne ajuta ! pup.
0
06-08-2010, ora 19:56
pesimist
Nu este medic/terapeut
pesimist
Emanuelle imi place noul tau avatar, iti arata o alta stare de spirit!Daca as putea sa o imprumut ar fi minunat, dar eu sunt intr-o pasa mai putin buna momentan.Incerc sa fiu pozitiva dar cred ca la mine s-a adunat ceva oboseala si l-a mine concediu nu exista(sau mai bine zis poate fi doar de ordinul minutelor).Plus ca mereu dau din lac in put si invers.Oricit de optimist ai vrea sa fii, te mai simti si neputincios!Mai da-ti-mi si mie nitel de optimism!Va pup!
0
06-08-2010, ora 23:38
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
multumesc pesimist. avatarul e avatar - totusi - Schimbarile mici determina transformari mari - am vrut sa punctez ideea doar... dar cred ca stii, femeia trebuie mereu sa se ocupe de innoire; fie si cat de putin, schimbarea pieptanaturii/coafurii, a parfumului, sau o haina colorata mai viu - aceste mici amnunte ne pot uneori scoate din indispozitie.

va inteleg, si stiu ce inseamna sa treci prin fel de fel de stari / oboseala mai ales...totusi, daca inca sunteti sanatoasa - si ma refer la moral- NU dati voie tristetii sau descurajarii sa intre in gandurile dvs. E foarte periculos !!

Voi spune tuturor prin ce necaz cumplit am trecut eu - aproape ca nu stiu cum...dar fara sa-mi dau seama uitasem incet incet sa mai fiu optimista, sa ma mai bucur... va rog mult, cred ca e f greu sa te bucuri cand esti inconjurat de necazuri, totusi, nu adaugam nimic la rezolvarea lor, daca avem o stare negativa - dimpotriva, .

Aveti flori de geam? au inflorit? sarutati-le, mangaiati-le, sau permiteti-va o placere fata de cineva pe care-l iubiti: un copil, un sarac, un animal...

Stiu ca nu e greu sa vorbesti, totusi, sunt o persoana care nu e straina de suferinta...cunosc gustul...de aceea...inteleg.. Cereti putere, de la Dumnezeu si credeti si veti simti ca nu va va lasa nesprijinita.
Numai bine va doresc.
Adaugă un comentariu / răspuns
46 comentarii 12 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul