expectoratie abundenta | Forumul Medical ROmedic

expectoratie abundenta

07-02-2013
TIRURINA
Nu este medic/terapeut
TIRURINA
Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti ce sa cer medicului stomatolog sa verifice pentru a depista daca cauza unei expectoratii se datoreaza unor probleme stomatologice. De aproximativ 2 ani ma confrunt cu aceasta problema. Am fost la un medic orelist, mi-a spus ca am o deviatie de sept iar secretiile ajung in gura. Am urmat tratament cu sinupret, nazomer, etc, dar nu au dat nici un rezultat. Nu mai suport! Am inceput sa fac din cand in cand inhalatii cu musetel si ulei de eucalipt, spalaturi nazale cu apa sarata, ma simt mai bine pe moment dar imi revine aceasta problema cand le sistez. Am facut si 15 sedinte la o salina dar degeaba. Va rog sa-mi spuneti ce examene medicale trebuie sa fac pentru a gasi cauza si a urma un tratament adecvat si ce alimente ar trebui sa evit pentru a evita formarea de mucus in exces. Va multumesc.
5 comentarii
0
07-02-2013, ora 16:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. la stomatolog tratezi toate xariile si investighezi daca e cazul..radacina dintilor de sus, de sub sinus
2. faci o radiografie SAF.. sa vezi daca nu e o sinuzita
3. faci consult la gadtrologie
uneori secretiile din gat au legatura cu regimul alimentar si problemele digestive
0
08-03-2013, ora 13:14
TIRURINA
Nu este medic/terapeut
TIRURINA
Buna ziua,
Am facut radiografia SAF si acestea sunt rezultatele.
Deviatie de sept nazal, fose nazale opace, sinusuri maxilare opacitate de chenar ingrosare de mucoasa mai important pe parea dreapta si in special la nivelul resusului alveolar. Opacifierea celulelor etmoidale drepte. Sinuri frontale fin voalate neomogen. Ce reprezinta acesti parametri si ce tratament ar trebui sa urmez?
Va multumesc.
0
08-03-2013, ora 18:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt schimbari sinusale
continua investigatiile la stomatolog /radacina dintilor de sus de sub sinus/
dupa care te intorci la orl...si faci tratament pentru sinuzita
0
08-03-2013, ora 19:58
TIRURINA
Nu este medic/terapeut
TIRURINA
Multumesc pentru raspuns.
La stomatolog am fost pe 21 februarie. Am avut o lucrare pe partea stanga sus pe care am scos-o (pentru ca se misca; dintele de care era prinsa lucrarea s-a rupt, intre timp. Am extras si radacina care ramasese in gingie. Acum in partea stanga sus, am ramas doar cu maseaua de minte, o mare suprafata goala, apoi dintii care sunt sanatosi. In partea dreapta sus, dupa canin am lucrari pana in capat. Acum 3 ani am fost la stomatolog, si mi-am facut lucrarea la partea dreapta sus, incepand de la urmatorul dinte dupa canin inspre capat. Imediat dupa terminarea lucrarii am avut dureri foarte mari de gingie si cap. M-am dus iar la stomatolog, mi-a spus sa fac o radiografie apoi mi-a spus ca trebuie sa-mi faca o operatie (scopul acesteia nu l-am aflat dar a fost groaznic, "parca imi dadea o gaura cu o bormasina". Acum in februarie cand am scos lucrarea din stanga sus (pentru a extrage radacina), la indrumarea dvs am facut radiografii la toata partea de sus. Am aratat radiografiile stomatologului si a spus ca nu sunt probleme (si chiar dansul a observat operatia facuta de el spunandu-mi ca nu sunt probleme). Teoretic, acum daca stomatologul spune ca nu sunt probleme, ar trebui eliminata aceasta cauza. Exista alte investigatii mai amanuntite pentru a afla daca exista eventuale probleme ascunse legate de partea stomatologica? Ma confrunt cu aceasta problema de 2 ani, deja nu mai pot suporta zi de zi aceiasi problema (expectoratia). Durerile de cap mai dispar, mai iau cate un paracetamol si trece, le mai pun pe seama sezonului rece dar expectoratia ma dispera. Bine macar ca pot dormi noaptea.
In ceea ce priveste tratamentul pentru sinuzita - mai exista alt tratament in afara de sinupret, nazomer, parasinus, inhalatii, spalaturi nazale? La toti medicii O.R.L la care am fost, mi-au dat aproximativ acelasi tratament mentionat mai sus dar fara efect.
Va multumesc pentru timpul acordat.
0
08-03-2013, ora 22:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e bine sa vada radiografiile si dantura... un medic la Maxilo.Facial
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: