expectoratie cu sange dimineata, tuse persistenta, sputa in exces

08-02-2013
Akella
Nu este medic/terapeut
Akella
...tusesc si expectorez cu sange dimineata de asemenea simt o gadilare in gat.Cand dorm am acel simptom ca imi suiera respiratia.(Wheezing parca)Mentionez ca numai cand dorm si asta numai daca am nasul infundat si respir pe gura. Acum trei luni m-am lasat de fumat deoarece tuseam si acum tusesc mai tare decat atunci cand fumam.In urma cu trei saptamani am vazut ca sputa continea sange, foarte putin dar m-a facut sa ma duc la doctor unde am facut o radiografie la plamani si am dat proba de sputa.Rezultatul a fost ca nu sunt bolnav de TBC si mi s-a prescris un tratament cu Ciprinol si Erdomed.Trebuie sa mentionez ca respir normal si nu am dispnee (senzatia de lipsa de aer ), tensiunea se incadreaza intre 10.8 si 13.8 deci normala, ritmul cardiac 80-90 batai pe minut deci normal, temperatura corpului 36, 5 asadar normala, nu ma simt obosit, nu transpir, nu am dureri in piept, totusi tusea persista si expectorez abundent.Sange expectorez doar dimineata si foarte putin.Mai trebuie sa mentionez ca nu am probleme cu stomacul.Maine termin tratamentul si vad ca nu este nici o schimbare.Va rog sa imi dati niste sfaturi.Oare mi-am imbolnavit plamanii sau tusea e o reactie a plamanilor la faptul ca m-am lasat de fumat.Totusi sunt 3 luni de atunci si tusesc mai tare decat atunci cand fumam.Mentionez ca am 45 ani si am fumat de la varsta de 20.Trebuie sa mai mentionez ca acum 3 ani m-am imbolnavit de TBC.Daca credeti ca aceasta este boala saraciei va inselati pentru ca nu sunt un om sarac ci o persoana de conditie medie si nici nu stiu de unde am luat-o deoarece nu am avut pe nimeni in familie, prieteni sau cunoscuti bolnavi de TBC.Doctorita mi-a spus ca poti sa iei boala si in autobuz numai ca eu merg cu masina personala deci poti iei boala de oriunde.Asadar am facut tratament 2 luni in spital plus 7 acasa si m-am vindecat pentru ca este o boala vindecabila.In acest timp nu am consumat bauturi alcoolice nu am mai fumat si nici nu am mai tusit.In urma cu un an si jumatate m-am apucat din nou de fumat si dupa cateva luni am inceput sa tusesc ce a urmat am descris mai sus.Va rog sa-mi dati niste sfaturi.Va multumesc anticipat!
2 comentarii
0
10-02-2013, ora 15:52
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Medicul la care ai fost este pneumolog ? Ex. sputei a fost efectuat de laboratorul unei policlinici/ spital de pneumologie/ TBC ? Sau intr-un laborator autonom, privat ?
0
15-02-2013, ora 09:27
Akella
Nu este medic/terapeut
Akella
Da !!!! medicul este pneumolog si radiografia si examenul sputei le-am facut la un spital TBC de stat.Acum nu mai expectorez sange deloc numai ca tusesc in continuare si simt ca am ceva in gat in permanenta ca un par.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.