explicatii administrare nistatina si glicerina boroxata

42 comentarii 1 2
0
14-04-2011, ora 17:55
daneid
Nu este medic/terapeut
daneid
@melgrosu- Imi pare rau sa va contrazic, dar respectivele tratamente nu le-am incercat "dupa ureche" cum spuneti. Am facut si analize, am fost si la diferiti doctori care mi-au dat tratamente. Dar fara succes! De asta am si cerut un nou sfat, si cum domnul e doctor, trebuia sa imi spuna cateva sfaturi/ idei despre tratarea acestei ciuperci. Dar am primit doar un raspuns evaziv..nimic altceva.


Sanatate!
0
17-04-2011, ora 09:22
melgrosu
Nu este medic/terapeut
melgrosu
@daneid Daca spuneti ca ati mers la doctor si analize, acel doctor nu v-a spus ca nu trebuie neaparat sa "luati" candida de undeva, ci ca se poate sa si "faceti" boala? Am postat commentul meu anterior deoarece pareati scandalizat de ceea ce spunea doctorul de pe acest site. Daca mai doriti un sfat si pe acest site, spuneti, va rog, toate detaliile daca aveti si analize si tratamente, etc...pentru a putea primi un sfat potrivit pentru dumneavoastra. Daca nu spuneti toate aspectele, si raspunsul doctorului va fi in functie de datele pe care le oferiti.

Sanatate multa!
0
17-04-2011, ora 09:28
melgrosu
Nu este medic/terapeut
melgrosu
@ daneid De exemplu, ce rezultat ati obtinut la antifungigrama? De cate ori ati incercat tratamentul, de cate ori ati mers la medic sa ii spuneti ca nu merge tratametul, ce a schimbat doctorul in tratamentul dvs, mai aveti si in alta parte a organismului candidoza, etc...
0
17-04-2011, ora 17:47
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Si mie mi-au dat Candidoza ca nu aveam de unde sa o iau, mi-au dat Candida in gura si pe penis sau am facut-o de la intoxicatia cu substante toxice, adika am fost otravit intentionat timp de peste 1 an de zile si mi-am dat peste cap tot organismul si am facut Candida in gura si am mici bubite pe penis, Candida nu apare la un om sanatos niciodata nu mai dk ai fost intoxicat, dk ai luat antibiotice la greu si mai mult femeile fac asa ceva ca sunt mai sensibile si ca iua anticonceptionale si toate prostiile de medicamente dar ca barbat sa faci asa ceva e greu mai ales in gura si trece foarte greu, trebuie sa tii regim, sa consumi probiotice, vitamina C, sa nu mananci paine si produse de panificatie, dulciuri, alcool, sa nu fumezi, asta e boala a dracu de tot care se face din cauza unui sistem imunitar slabit din cauza unor cauze si a stresului foarte puternic si de lunga durata.

PS : Si io ma lupt cu aceasta boala si vad ca nu pot sa scap de ea si o sa fac tot felul de tratamente sa vad dk dau rezultat dar pana acum nu am ajuns la niciuin rezultat, o am de 5-6 luni, poate trece intr-un an.

Sanatate !!!!!
1
17-04-2011, ora 19:49
daneid
Nu este medic/terapeut
daneid
@melgrosu : Respectivul doctor mi-a dat nistatina pastile, diflucan, am facut gargara cu ceai si bicarbonat, preparate din glicerina boraxata si nistatin, Astea mi-au fost date in functie de ce mi-a iesit la analize, ptr ca acolo imi arata ca este rezistenta ciuperca respectiva la anumite medicamente, iar ;la astea era mai sensibila. Ba da, mi-a zis ca pot sa "fac" aceasta boala de la stres ( asta e mai mult probabil), antibiotice ( nu am luat niciodata), numai ca eu am afirmat acest lucru, ca as fi luat-o de la cineva, mai exact de la prietenul meu, ptr ca el consuma f multe antibiotice.

Doar ce am terminat un nou tratament, diflucan (1 la 7 zile) si badijonare cu glicerina boraxata, si o sa ma duc iar la control sa vad daca e in regula.


@Spartacus: trebuie sa te tii neaparat de tratament, chiar daca vezi ca trece putin. Important e sa nu ii dai timp sa "respire" ptr k va reveni cu forte proaspete. Si e adevarat, e nevoie de un regim care trebuie respectat.
Eu una ma confrunt din noiembrie 2009 cu aceasta ciuperca...si nu mai suport !!!
Succes mult!
0
19-04-2011, ora 12:28
melgrosu
Nu este medic/terapeut
melgrosu
@daneid Ok, spuneti-ne cum au iesit rezultatele de data asta, poate ati scapat de ciuperca. Poate ar fi trebuit sa faca si partenerul tratament.
0
25-04-2011, ora 17:31
daneid
Nu este medic/terapeut
daneid
@melgrosu: Nu am mai reusit sa fac nicio analiza, de 2 zile mi-a aparut iar pe limba :(. Cand am crezut ca imi trecuse... a revenit :(

Am mai citit pe net, ca tratament, se pot folosi si Detoxicolon sau Colonhelp, sau probiotice capsule - Jarro Dophilus EPS- de la Secom. De asemenea si Formula Candida de la firma Organika sau chiar cu violeta de gentiana.

Am zis sa incerc si cu astea.
Dvs ce credeti?
0
26-04-2011, ora 12:51
melgrosu
Nu este medic/terapeut
melgrosu
@daneid Detoxicolon si Colonhelp pot fi, in cel mai bun caz, adjuvante, dar nu pe asta trebuie sa puneti accent pt ca acestea sunt detoxifiante ale organismului si singure nu rezolva problema. Trebuie sa "atacati" ciuperca cu ceva la care ea este sensibila. N-ar fi rau sa refaceti analiza inainte sa luati vreun tratament. Eventual si partenerul sa faca analiza si tratament. Probioticele sunt bune, dar urmati pasii mai bine: 1) refaceti analiza cu antifungigrama; 2) tratament cu substanta care "iese" la antifungigrama+adjuvante de genul probioticelor si stimulatoare ale imunitatii, gargara cu ce va spune doctorul; 3) o perioada n-ar fi rau sa renuntati la dulciuri, paine, bere...
Mergeti la un doctor bun pentru consult si tratament, asta este important. Nu "incercati" cum ati zis mai sus, pt ca inrautatiti situatia si prelungiti viata ciupercii pt ca nu "ii dati la cap" asa cum trebuie si va deveni rezistentra la orice incercati.
0
28-04-2011, ora 12:00
daneid
Nu este medic/terapeut
daneid
@melogrosu. Atunci o sa va urmez sfatul, o sa fac o analiza, o sa vad la ce mai este sensibila si o sa urmez tratamentul. Dulciuri nu am mai consumat de cateva zile bune, bere nu prea consum, deci automat o pot exclude.

O sa va comunic cand voi avea analizele.
Multumesc.

Sanatate!
0
04-06-2011, ora 18:29
daneid
Nu este medic/terapeut
daneid
Am uitat sa revin cu un raspuns. Dar cum nu m-am grabit, asta inseamna ca nu e un raspuns pozitiv. Am facut 2 analize, la doua laboratoare diferite, interval de 1 sapt. La unul din ele analiza a iesit negativa, iar la ccelalalt analiza a iesit pozitiva.

Care sa o mai cred? Pe a doua bineinteles, dat fiind faptul ca pata de pe limba tot nu mi-a disparut. Am fost iar la dermatolog, si mi-a dat diflucan de 150 mg ( 4 pastile), cate 1 la 3zile, si apoi cate 1 la 7 zile. Plus sa badijonez limba cu solutie preparat.
Am inceput sa iau si probiotice si echinacea. Doctorul mi-a spus ca e ok.
Mi-am facut programare si la un doctor homeopat. Am citit ca foarte multi s-au vindecat si cu produse homeopate, asa ca o sa incerc si eu. O sa incerc de toate numai sa imi treaca.

Sanatate.
0
18-10-2012, ora 08:51
AlexandraAls
Nu este medic/terapeut
AlexandraAls
Buna ziua tuturor! Observand ca aceasta discutie a avut loc in urma cu cel putin un an, in speranta de a-mi raspunde cineva in primul rand sunt curioasa daca i-a trecut cuiva Candida?!(celor care spuneati ca sperati ca o sa va treaca. In al doilea rand am si eu o problema(daca nu mai multe, ca si altii aflati pe acest forum), de vreo 2 ani imi apar regulat afte in gura, extrem de dureroase, ce dureaza aprox. 2 saptamani! In momentul de fata iar mi-a aparut exact pe obraz la nivelul maselelor din spate, mi s-a umflat carnea ca si cand am muscat pe obraz, iar deasupra umflaturii am buba respectiva (afta) alba si cu o gaura!ma dor si maselele de la ea! Tura asta, ca si cand nu ar fi de ajuns ticaloasa asta de buba, ma ustura si cerul gurii, mananc de parca as fi o baba fara dinti in gura si imi miroase si respiratia! Aftele pe care le-am mai facut se mareau fioros de mult si-mi apreau oriunde, obraz, sub limba buza! Ultima data cand am luat antibiotice a fost acum 7 luni! Inainte de asta nu am mai luat probabil de buni ani! Inainte (de cand eram copil) imi aparea mereu herpes la exterior, pe buza, nas, acum (de aprox 2 ani) afte in interiorul gurii si f rar herpes! Medicul meu de familie fiind in alt oras, nu am putut ajunge la el, mi-a spus, prin telefon sa iau nistatin de 500 odata la 5 ore! Aveti vreun sfat pentru mine, in afara de a a merge la medic caci in viitor voi face asta!Va multumesc mult ca mi-ati citit palavrageala! Sanatate!
0
12-01-2013, ora 13:09
maddy-maddy
Nu este medic/terapeut
maddy-maddy
Domnule Dr. Dorin Mihalache - Dermatovenerologie Iasi, tin sa va spun ca persoanele care elibereaza medicamente in farmacie au mai multe cunostinte medicale chiar si decat multi medici. Asa ca, in loc sa aruncati cu noroi in FARMACISTI, ar fi bine sa va faceti meseria cum trebuie. Oricine poate fi increzut, nu toti pot fi destepti bag de seama!
Adaugă un comentariu / răspuns
42 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: