extensie la coroana de portelan

09-12-2011
catalin_2401
Nu este medic/terapeut
catalin_2401
buna ziua...m-am hotarat sa imi imbrac toti dintii si maselele de sus (in total11+2 extensii). si as avea niste intrebari:
1).in partea dreapta o sa imi fac o punte ca imi lipsesc 1 premolar si un molar(dinte pauza dinte pauza)..iar in partea stanga mai am decat un singur premolar dupa canin...tin sa mentionez ca in partea stanga am sinusul prea jos si din cate am inteles eu trebuie sa fac un lifting de sinus pt implant, iar doctorita unde am inceput lucrarea spune ca nu este nici o problema(ca are pe ce sa stea sa nu se rupa) daca imi fac o extensie in partea stanga, si de aceea apelez la dvs pentru niste sfaturi ca totusi sa dau 10mil pentru 2 extensii si sa se rupa nu prea imi convine..credeti ca este mai bine cu o singura extensie? si pe parcurs sa imi fac un sinus lift pt implant, ca din cate am inteles eu extensia se poate decupa(taia) f usor si nu afecteaza cu nimic lucrarea

2). mi-a mai spus cineva ca dupa ce se scot nervi la toti dintii este bine sa se puna si pivoti din fibra de sticla inainte de amprentare pentru o rezistenta mai buna a lucrarii??

3). considerati ca este mai bien ca lucrarea sa fie dintr-o singura bucata(11 dinti) sau din 2 bucati

am uitat sa mentionez ca dintii vor fi din portelan IVOCLAR pe suport de zirconiu

MULTUMESC ANTICIPAT PENTRU RASPUNSURI SI PARERI
4 comentarii
0
09-12-2011, ora 07:34
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Nu sunt medic, scriu din propria experienta:
1. ia de bun ce-ti spune dr...el, ea..stie mai bine;
2. lucrarea dintr-o singura "bucata" sa fie;
3.n-am inteles: DE CE sa-ti scoata nervii de la TOTI dintii?!?

Sanatate,
cele bune,
0
09-12-2011, ora 11:54
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Extensii pe zirconiu? Categoric NU.
In general nu se recomanda extensiile, dar daca totusi se fac, atunci suportul trebuie sa fie obligatoriu metalic. (Problema nu este atit daca se rupe sau nu extensia, ci cit suporta dintele de sprijin... forta masticatorie se aplica in afara lui. vezi pirghiile de la fizica... concluzia: lucrarea poate ca nu se rupe, dar vai de dintele de care e prinsa).

De ce nu incepeti cu sinus liftul si implanturile? Iar lucrarea pe toti dintii + implanturi abia la sfirsit si fara nici o extensie? Lucrarile facute in etape diferite e cam greu sa iasa exact la aceeasi culoare.

'10mil pentru 2 extensii'???????... in medie zirconiul pe UN singur dinte costa atita.

De ce sa scoateti nervii la toti dintii? Nervii se scot doar atunci cind exista un motiv, in nici un caz nu recomand scoaterea lor pe banda rulanta.

Acolo unde este posibil, este bine ca lucrarea sa fie impartita in cit mai multe bucati. Repet, unde este posibil.

De exemplu, daca dintii din fata trebuie imbracati (din varii motive) si sint prezenti toti pe arcada si nu sint foarte distrusi de carii, atunci e bine ca fiecare din ei sa aiba coronita separata. Motivele sint atit estetice si profilactice in ce priveste sanatatea gingiei, cit mai ales de igiena bucala mult usurata astfel.
0
09-12-2011, ora 16:35
catalin_2401
Nu este medic/terapeut
catalin_2401
am gasit voucher pe internet la 500 ron dintele pe zirconiu, de aceea costa atat

iar de scos nervii la toti dintii, am inteles ca este mai bine, ca sa nu apara dureri complicatii dupa cimentarea definitiva

nu am cum sa mai astept cu sinus lift si implant deoarece eu nu mai am masele pe ce sa mananc, asa o sa am in partea dreapta si in stanga o sa rezolv pe viitor

multumesc pt raspunsuri..poate mai vine cineva cu vreo parere despre extensia pe zirconiu..eu am inteles ca zirconiul este la fel de dur, ca este si el tot un metal...

intreb pentru ca nu stiu si nu am habar
0
10-02-2012, ora 03:08
catalin_2401
Nu este medic/terapeut
catalin_2401
Imi pare foarte rau ca trebuie sa las un asemenea comentariu...am luat niste vouchere de pe net cu 100 euro dintele de zirconiu...s-a grabit sa imi slefuiasca dintii, si nu terminase de devitalizat toti dintii( nu avea cum sa se mai pupe dintii pe amprenta luata, dupa ce termina ea de opturat, deoarece nici o modificare nu mai este posibila dupa ce se ia amprenta).mentionez ca mi-a facut o slefuire de tot rasu de mi s-a rupt 4 dinti de am fost nevoit sa imi pun pivoti(alti bani in plus)..nu e vorba de bani, e vorba ca mi-a distrus dinti buni.
nu mai spun de tratamentele de canal...nu stiu cum se numea pasta respectiva ce o folosea pt devitalizare...mi-a opturat dintele cu nerv mort pe canal( nu a curatat cum trebuie) de a trebuit sa stau cu antibiotic pe canal 21 zile) ca se infectasera toti dintii care ii opturase dansa(vreo 7)...
Pur si simplu nu stiu de ce si-a batut joc de mine in halul asta(i-am platit inainte tratamente de canal si mai trebuia sa ii dau banii pe dintii la prima proba)...precizez ca mi-a slefuit dintii la sfarsitul lunii noiembrie 2011 si azi suntem in luna februaie 2012 si din cauza doamnei doctor am stat atata timp fara dinti..
Poate ea o lucra bine, dar eu unul sincer nu o recomand..inainte sa av duceti la ea ganditi-va bine.

era sa uit..doamna asistenta se tot plimba pe usa si dupa ce revenea in cabinet fara sa se spele pe maini sau macar sa poarte manusi, se apuca sa faca bulete de vata sau sa faca material pt amprenta..
am scris acest comment sa nu mai pateasca si altcineva ca mine..eu sincer am cautat inainte despre dansa dar nu gasisem nimic
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul