extirpare de rinichi

07-03-2014
oana bizubac
Nu este medic/terapeut
oana bizubac
Mătuşa mea are probleme mari cu rinichii.Şi-a extirpat rinichiul drept vara trecută la Cluj dar se pare că acum i-au apărut pietre la cel stâng şi nu ştie ce să facă.Medicii de aici din Suceava nu-i dau un răspuns clar.A observat că după operaţie s-a îngrăşat foarte mult şi nu ştie de ce.
Dacă cineva poate oferi o părere, vă rog foarte mult să mă contactaţi.
9 comentarii
0
07-03-2014, ora 16:22
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna ziua !

Cauzele cresterii in greutate pot fi diferite; unele, majoritatea, tin de stilul de viata- supraalimentatia,
consumul excesiv de grasimi sau de dulciuri concentrate, consumul insuficient de fructe/ legume, lipsa de
miscare, sedentarismul, uneori stress-ul etc.-, altele pot avea legatura cu anumite tulburari aparute in
organism, mai ales la nivelul glandelor endocrine/ hormonilor. La o aceeasi persoana pot fi prezente mai
multe cauze, din ambele categorii.
Pentru evaluarea acestor cauze sunt necesare consultatie/ consultatii sianalize/ investigatii.
In cazul particular al matusii dumneavoastra, inafara celor mai sus-mentionate, ca element specific ar
fi nefrectomia- extirparea rinichiului-, operatie in urma careia, inevitabil, (foarte) probabil a fost eliminata/
extirpata si glanda suprarenala corespunzatoare (aceasta glanda este localizata in organism deasupra
rinichiului, deci exista, in mod normal, doua glande suprarenale); modificarile hormonale probabil apa-
rute astfel pot fi raspunzatoare de cresterea in greutate.
De aceea, v-as recomanda sa va adresati cu matusa dumneavoastra unui medic endocrinolog, dar,
cel putin tot atat de important, si unui medic internist/ cardiolog, avand in vedere riscul mare de aparitie/
agravare a hipertensiunii arteriale (chiar severe!) dupa operatia pe care a suferit-o.
Cu respect,

dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
0
07-03-2014, ora 17:11
oana bizubac
Nu este medic/terapeut
oana bizubac
Bună ziua, vă mulţumesc pentru răspunsul prompt!Din câte am înţeles, trebuie să repete din nou toate analizele şi s-a cam săturat să arunce cu banii pe fereastră.Este cam dificil când dai o grămadă de bani şi nici nu primeşti răspunsuri concludente.
Ne gândeam să căutăm o clinică specializată, unde să se interneze, să facă toate analizele şi să primească un tratament corect.
Vă mulţumesc mult şi apreciez interesul dumneavoastră!
O zi bună!
0
07-03-2014, ora 17:18
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
OANA eu sunt pacient si mie mia fost extirpat rinichiul drept in decembrie 2008, si dupa operatie mam ingrasat de la 106 la 114 kg intro luna, deoarece mancam cate ceva in timp ca stateam pe fotoliu si ma uitam la televizor, nu puteam face miscare din cauza operatiei mari, nu puteam iesi afara dar dupa circa doua luni cand operatia sa inchis bine am inceput cura de slabire naturala cu bicicleta medicinala, sport la aparate in parc ( numi place la sala), iesit aproape zilnic afara, beam apa inainte de masa pt a manca mai putin, iaurt cu cereale, ovaz, grau, arz, porumb, lapte cu 1, 5 grasime, fara felul doi, multa ciorba sau supa, fructe multe. Dupa aceasta ingrasare am avut si probleme cu ficatul care sau rezolvat odata cu aceasta cura.
0
07-03-2014, ora 17:39
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
OANA vezi ca multe probleme de sanatate le poti rezolva si la privat si la stat, sau nu doar ca pretul poate varia si de cateva ori.
Eu mam operat de trei ori la stat, am facut analize, controale, consultatii si la stat si la privat am fost de unele foarte multumit, dar am avut si unele de care am fost foarte nemultumit pe bani multi de exemplu un RMN de 2 000 ron in care mi se da rezultat AMBII RINICHI POZITIONATI NORMAL FUNCTIONALI si eu nu aveam unul de un an si ceva.
0
07-03-2014, ora 18:28
oana bizubac
Nu este medic/terapeut
oana bizubac
Mulţumesc de răspunsuri.Dar poate va găsi un medic competent, care o va ajuta cum trebuie.La ea nu mai este vorba de sport şi dietă, pentru că le-a încercat şi nu au dat rezultate.Vom vedea.
0
12-03-2014, ora 23:29
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
OANA daca erai mai aproape de BUCURESTI iti recomandam un medic foarte bun de aici.
0
11-07-2014, ora 04:02
marcela28
Nu este medic/terapeut
marcela28
Bună ziua.tatal meu a fost diagnosticat cu cancer la rinichi cu metastaze la plămâni şi ficat.a fost operat şi i sa extirpat rinichiul.doctorul ia prescris tratament cu medicamentul sutent.doar ca nu ştiu când o sa i se aprobe şi nu ştiu de unde as putea sa găsesc acest medicament.tin sa menţionez ca se simte foarte rău nu mananca nu doarme şi are nişte dureri îngrozitoare. Aştept un răspuns. Va mulţumesc frumos.
0
13-07-2014, ora 21:53
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
MARCELA eu sunt din Bucuresti si aiu sutent din noiembrie o sati dau mesaj pe privat cu mai multe detalii, intri la logare, modifica parola si la inbox mesaje primite.
Dosarul se depune la CNAS de catre tine in doua exemplare, cu referatul medicului curant, copii act de identitate, CT, RMN, externari din spital, adeverinta de salariat sau talon pensie, comisia se intruneste in fiecare luna la sfarsit, si dosarele se trimit la comisie pana pe data de 7 ale lunii acum sunt fonduri nu mai exista lista de asteptare, dar trebuie sa il depui la CNAS care este situata pe CARBU VACARESCU linia tranvai 5, dupa kaufland prima la dreapta 300 metri, daca il depui la o casa judeteana sau opsnaj nu faci altceva decat sa intarzii.
0
14-07-2014, ora 15:02
marcela28
Nu este medic/terapeut
marcela28
Bună ziua.multumesc pt răspuns. Am trimis dosarul pentru aprobare de medicament dar aştept de trei luni
.tatăl meu se simte forte rau are nişte dureri îngrozitoare şi nu ştiu ce sa mai fac.mesajul după privat nu pot sa îl citesc.multumesc şi multa sănătate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.