Extirparea nervului. Inca doare dupa 2 luni de la procedura

16-02-2014
deviant18
Nu este medic/terapeut
deviant18
Buna ziua! Din noiembrie anul trecut ma tot duc la dentist. Am avut o gramada de carii si extirpari de facut. Acum aproape am terminat. Norocul meu a fost ca am gasit un dentist excelent care m-a ajutat sa trec peste teama de stomatolog si sunt pe drumul de a avea dantura sanatoasa.
Am, insa, o problema. Prin decembrie mi-a extirpat un nerv la maseaua 4.5. Se sparsese maseaua si a necesitat obturatie. Dupa obturatie mi s-a mai facut o radiografie de control si totul arata bine. Maseaua in sine nu ma mai durea decat la presiune. Obturatia s-a facut cu acele, manual. Acum cateva zile, dat fiind faptul ca inca ma durea, mi s-a facut reobturarea canalului cu niste ace rotative, automate. Ma doare la fel ca inainte, la presiune. Aveam o infectie la baza radacinii, infectie care acum nu se mai vede deloc pe radiografie. Fiind tratata in prealabil si cu antibiotic. Doctorul mi-a spus ca daca nu merge nici asa, daca durerea nu imi dispare, va trebui sa-mi faca o rezectie la baza radacinii, sa extirpe bucata de masea care provoaca durerea. Credeti ca ar putea fi si alta cauza a durerii acesteia?
4 comentarii
0
16-02-2014, ora 13:41
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! In toata perioda aceasta de doua luni durerea s-a mentinut la presiune?! Momentan( si inca 7-10 zile ), durerea poate fi dupa reinterventia pe canal, apoi trebuie urmarit. Prea putine detalii pentru a stii daca este si alta cauza...
0
16-02-2014, ora 13:45
deviant18
Nu este medic/terapeut
deviant18
Da, durerea s-a mentinut doar la presiune. Acum este exact aceeasi durere, tot la presiune, la aceeasi intensitate. Nu stiu ce detalii as putea sa dau in plus, daca imi spuneti, vi le pot furniza. Multumesc
0
16-02-2014, ora 13:47
deviant18
Nu este medic/terapeut
deviant18
Maseaua a suferit o reconstructie de perete, acum fiind micsorata, pentru a urma o coroana peste ea. Dar pana nu imi trece durerea, si e totul in regula, nu voi primi coroana.
0
16-02-2014, ora 18:26
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Este important de vazut sa nu fie problema de la alt dinte vecin celui la care s-a lucrat:). In rest, daca s-a facut tratamentul de canal complet, cu protocolul endodontic complet, urmati sfatul dentistului, asta e de facut. Bafta!:)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Soluții pentru calmarea durerilor de dinți
  •