Extractia primului molar

07-04-2011
doru1982
Nu este medic/terapeut
doru1982
Buna seara!Mi-a fost extras primul molar in partea de sus acum 3 zile.M-a durut in primele 2 zile apoi imi trecuse.Azi dimineata nu ma mai durea, dar acum seara mi s-a umflat obrazul si ma doare foarte tare.Durerea si inflamatia ajunge pana sub ochi.Am citit undeva ca nu e bine sa mananci lactate dupa o extractie de masea pentru ca exista risc crescut de infectie.Din pacate eu nu am stiut lucrul acesta si am mancat chiar foarte multe produse de gen in ultimele zile deoarece momenan tin un regim alimentar pentru gastro-duodenita eritematoasa.As vrea sa stiu ce medicamente as putea sa iau pentru combaterea infectiei.Pentru durere d-na doctor mi-a recomandat ibuprofen 600, dar in caz de infectie nu a specificat nimic. Va rog mult un raspuns daca stie cineva.
1 comentarii
0
08-04-2011, ora 08:34
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Ar trebui sa mergeti din nou la medic sa va vada. Este probabil o alveolita (o inflamatie a locului in care a fost maseaua) si in acest caz trebuie facut tratament local asociat cu tratament antibiotic - Augmentin de 1g 2/zi (una la 12 ore) si tratament antiinflamator
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul