Extracție 5 masele odata

21-09-2017
Neagu laura
Nu este medic/terapeut
Neagu laura
Buna seara, as vrea va rog sa ma ajutati cu un raspuns, sunt din Focsani si saptamana viitoare in weekend ma duc la Bucuresti la recomandarea stomatologului pentru a imi scoate 5 masele (ba cariate excesiv, ba resturi) pe partea dreapta. Mor de frica as vrea daca puteti sa imi spuneti cum va decurge toata operatia ce anestezie va folosi, se poate anestezie generala ? Postoperator la ce ma pot astepta ? Cand o sa pot manca normal ? Va rog din suflet sa imi spuneti sunt foarte fricoasa. Va multumesc P.S : am facut radiografie si asa a hotarat medicul ca ar fi la mai bine avand in vedere ca unele sunt excesiv de cariate si din altele a ramas doar resturi ( my guilty pt ca nu am fost foarte atenta la igiena dentara si la vizitele stomatologice tot de frica si am si periodic Infecții la ele ba ma umflu, ba ma dor.mereu iau augumentin si ketorol). O seara buna.
2 comentarii
0
22-09-2017, ora 08:42
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Nu trebuie sa va fie frica, deoarece:
1. Maselele vor fi extrase de catre un chirurg maxilo-facial ceea ce e foarte bine
2. Se va face anestezie loco-regionala, nu veti simti nimic
3.Este recomandat sa fie extrase toate intr-o sedinta pentru a se vindeca gingia uniform.
4.Veti putea manca normal, dar pe partea stanga
5. Veti avea niste restrictii alimentare( fara alimente dure, foarte reci sau fierbinti) doua zile
6. Foarte important post extractional este igiena, aici va depinde in totalitate de dvs.
7. Va indemn sa mergeti cu curaj la tratament deoarece veti scapa de acel focar de infectie care va obliga sa luati antibiotice si calmante in mod repetat.

Mult succes.
0
26-09-2017, ora 14:15
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua,
Poate fi facuta si anestezie generala daca cereti acest lucru dar depinde daca in cabinetul respectiv exista acest serviciu.
E posibil sa va umflati sau sa apara dureri locale care pot fi combatute cu antiinflamatoare si antialgice.
Este mai bine sa fie scoase toate in aceeasi sedinta pentru ca vindecarea si recupererea va fi mult mai usoara pentru dumneavoastra.
O sa fie totul foarte bine!
Multa increpare...
Zi frumoasa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •