extractie dentara

08-06-2012
MI44
Nu este medic/terapeut
MI44
buna ziua
in octombrie 2011 am fost operata la paris de sarcom sinovial laterocervical dreapta
am facut radioterapie pana pe 6.01.2012.
a aparut un abces in timpul terapiei la un molar din dreapta jos
cei din paris m-au programat pentru extractie la sfarsitul lunii iulie, daca nu reusesc sa rezolv problema in tara
va rog sa ma ajutati daca stiti vreo clinica la noi in tara care face astfel de extractii ca eu nu am gasit
medicul meu dentist a facut o anestezie si a chiuretat abcesul, dar dupa 10 zile a reaparut...
multumesc
3 comentarii
0
11-07-2012, ora 14:39
stomatologie.moderna
Identitate neconfirmată
stomatologie.moderna
faceti o radiografie acolo sa vedeti exact cauza abcesului. poate ca se poate salva printr-o rezectie apicala
0
11-07-2012, ora 14:50
MI44
Nu este medic/terapeut
MI44
Radiografie mi-au facut in Paris si concluzia dumnealor a fost ca trebuie facuta extractie, maseaua are un stift metalic care ajunge in pulpa dentara. (sper ca am retinut corect)
In Piatra Neamt nu am gasit o clinica stomatologica care sa aiba o minima experienta cu pacienti care au facut radioterapie in zona cap-gat. Nu imi inchipui totusi ca sunt singura cu o astfel de problema
Multumesc !
0
11-07-2012, ora 15:31
stomatologie.moderna
Identitate neconfirmată
stomatologie.moderna
Probabil ca acl stift metalic de care vorbiti depaseste apexul (varful radacinii) si aceasta este cauza abcesului. despre ce molar este vorba? deoarece daca este prea in spate nu se poate face rezectie apicala dar daca este primul molar atunci este accesibil.
Eu vorbesc teoretic aici, daca cei din Paris au spus ca trebuie scos ori au avut un motiv ori nu se complica cu asa ceva. parerea mea este sa mai mergeti cu radiografia la altcineva sa mai cereti pareri sau sa imi trimiteti pe mail radiografia sa vad exact despre ce este vorba. -*


(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •