Extractie in timpul menstruatiei

04-12-2012
Haniela
Nu este medic/terapeut
Haniela
Buna ziua.Am si eu o intrebare.Am auzit ca extractia in timpul menstruatiei nu este recomandata..este adevarat?? Eu ar trebui sa imi scot molarul de minte si nu stiu ce sa fac..mi'e frica sa nu patesc ceva mai grav dupa.Multumesc anticipat:)
4 comentarii
0
04-12-2012, ora 13:20
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
nu e nici o problema eu mi-am scos de multe ori si masele, ultima oara in timpul menstrautiei, mi-am scos caninul, dar eu am intrebat doctorita inainte sa fiu sg ptr ca si eu stiam ca nu se fac extractii in perioada asta.doctorita ma asig ca nu e nici o probl.
0
04-12-2012, ora 13:46
Haniela
Nu este medic/terapeut
Haniela
Multumesc:)
0
04-12-2012, ora 13:48
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Azi dimineata mi-am scos o masea si sunt la menstruatie. Am intrebat medicul si mi-a spus ca nu-i absolut nici o problema. Singura recomandare pe care am primit-o de la doi stomatologi a fost sa nu-mi extrag maselele seara, dar am si uitat motivul pentru care mi s-a spus asta.
0
05-12-2012, ora 10:43
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Probleme in timpul menstruatiei ar putea fi o probabila (dar nu obligatorie) singerare mai mare la locul extractiei, precum si o sensibilitate generala mai mare a pacientei. Dar nici unul dintre aceste motive nu reprezinta o contraindicatie de a se face extractii in perioada menstruatiei.

"Singura recomandare pe care am primit-o de la doi stomatologi a fost sa nu-mi extrag maselele seara"
E un mit. Nefondat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Extracția dentară
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Osteita alveolară (alveolita postextracțională)
  •