Extracție masea, alveolita

27-07-2017
Adela32
Nu este medic/terapeut
Adela32
Bună ziua.După o extracție de masea am făcut alveolita, am fosy se 2 ori sa ma curete, de câte ori mai trebuie sa merg la dentist sa îmi curețe locul, cât timp o sa mai am dureri și când o sa pot manca pe partea cu măseaua scoasa?Mi s-a prescris ca antibiotic Ospen. E bun sau e prea slab?Vă multumesc
2 comentarii
0
27-07-2017, ora 16:10
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Dupa extractie igiena orala este foarte importanta. Trebuue sa periati usor locul extractiei chiar daca sangereaza sau doare putin.
Perioada de vindecare este intre 10-14 zile.
Ospenul este bun in infectii dentare.
Ar fi indicat sa luati si un antiinflamator.
0
30-07-2017, ora 15:45
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua,
asa cum a zis si colega mea e bine sa luati si un antiinflamator cat si sa aveti o igiena foarte buna a locului extractiei prin spalaturi locale pe care vi le puteti face si singura acasa. ( cu o seringa fara ac in care sa aveti ser fiziologic sau apa de gura sau ceai de salvie)

O zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Osteita alveolară (alveolita postextracțională)
  •