Extractie masea cu puroi

12-07-2013
cosmin_angh3l
Nu este medic/terapeut
cosmin_angh3l
Buna ziua. Acum o saptamana m-am trezit cu obrazul umflat de la o masea. M-am dus la farmacie si mi s-a dat amoxicilina de 500. Dupa 4zile de antibiotic(luni)abrazul inca era umflat si am fost la o clinica de stomatologie deschisa seara. S-a uitat la masea, mi-a spus sa ma duc la o radiografie si sa revin marti seara pentru extractie. Marti seara nu a mai extras maseaua, mi s-a facut drenaj+curatare canale si mi-a spus sa revin luni pentru extractie si sa continui cu antibioticele. Ieri de dimineata(joi) m-am trezit si mai umflat. De nervi m-am dus sa mai fac o radiofrafie si mi-am facut programare la o clinica la care mai fusesem si am fost multumit. La pranz m-am dus la clinica si mi-a extras maseaua(nu a mai avut ce sa salveze), a curatat cat a putut locul de infectie si mi-a pus in gaura ramasa o pastila de antibiotic. Aseara am bagat vreo 2 tigari ca nu mai puteam. Azi(vineri) ma simt ok, nu am dureri dar obrazul inca e umflat si in zona maselei tare. Ultima pastila de antibiotic am luat-o aseara pe la 23:00(am luat 7zile) si de azi nu mai vreau sa iau deoarece ma doare stomacul de 2 zile de la ele si m-am stricat la burta. Doctorita mi-a spus ca ii este teama sa nu fac alveolita la ce infectie am. Voi ce parere aveti despre cele intamplate? Era necesar sa continui cu antibibiotice? Se poate sa apara complicatii? In cate zile am sanse sa scap de teama de infectie si sa treaca umflatura? Va multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •