extractie masea dupa punctie sinusala

27-02-2011
suris
Nu este medic/terapeut
suris
In 18 febr. in Timisoara, la o clinica ORL, in baza unei radiografii mi s-a facut punctie pentru sinusita maxilara stg. Mentionez ca in lunile dec.si ianuarie am luat cate 10 zile de antibiotic pentru puroi in gat. Dupa punctie am luat 5 zile Klacid cate 2 pe zi.Am o lucrare dentara la maxilar stg. care s-a desprins in fata si mai este cimentata in spate. Dupa punctie am observat ca de sub lucrare ies prin gingie radacinile la o masea (parca 2 simt si cu limba si cu degetul ) si parca sunt mai mult in exterior decat in gingie(inainte am crezut ca simt cimentul de la lucrare ). Poate fi cauza sinusitei?Trebuie extractie ? Poate fi facuta imediat extractia sau numai dupa un timp de la punctie si este foarte dureroasa in acest caz ? Poate fi facuta la cabinet stoma sau numai in clinica de chirurgie maxilo?Precizez ca iau zilnic pentru inima si hipertensiune olicard retard de 40 mg;bisotens de 5 mg 1/2 pe zi; prestarium de 5 mg.1/2 pe zi si aspenter. Ma tem pentru ce poate urma si ma tem sa nu recidiveze infectia. Va rog mult sa imi raspundeti repede. Va multumesc
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •