extractie molar de minte

06-02-2008
maseluta
Nu este medic/terapeut
maseluta
acum 6 zile am suferit o extractie de molar de minte ce e drept e ca maseaua era sanatoasa dar crestea in obraz.mi se inflamase obrazil si facusem afta in gingie (maseaua crescuse in gingie).asta e a 5 a seara cand nu pot dormi de durere ma doare toata partea dreapta a capului si articulatia foarte tare.am facut abuz de medicamente adika am folosit in 6 zile ketonal 150mg -20 comprimate, supozitoare ketonal 100 mg-5bucati, arcoxia 90mg-3 comprimate, algocalmin fiole-6bucati.durerile sunt foarte acute de imi vine sa ma arunc de la fereastra, simt ca organismul meu nu mai face fata medicamentelor si oboselii nu mai zic de durere am inceput sa iau acum la interval de 1-2oer fiole de algocalmin si nu mai au efect.ce sa fac ajutatima va rog.
7 comentarii
0
06-02-2008, ora 00:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
e posibil sa fi facut o complicatie dupa extractie.daca aceasta a fost laborioasa, complicata. nu exclud nici varianta unor dureri "normale " dupa extractia molarului de minte. consider ca ar trebui sa te mai duci la consult tinand cont ca a trecut o saptamana, si sa vezi ce este de fapt. iar cu excesul de antialgice.nu e bine caci iti distrugi ficatul !!
0
07-02-2008, ora 00:00
maseluta
Nu este medic/terapeut
maseluta
multumesc pentru raspuns.am fost la medic pe 05.02.2008 sa imi scoata firele de sutura si mi-a zis ca e totul normal.anul trecut am mai trecut printr-o astfel de extractie si desi a fost mai complicata durerile nu au fost asa de acute in comparatie cu cele de acum.
0
07-02-2008, ora 00:00
maseluta
Nu este medic/terapeut
maseluta
multumesc pentru raspuns.am fost la medic pe 05.02.2008 sa imi scoata firele de sutura si mi-a zis ca e totul normal.anul trecut am mai trecut printr-o astfel de extractie si desi a fost mai complicata durerile nu au fost asa de acute in comparatie cu cele de acum.
0
24-02-2008, ora 00:00
micaginghina
Nu este medic/terapeut
micaginghina
se implinesc 4 zile de la operatie(molar de minte, 38 inclus), ma simpt bine cu o exceptie, nu imi simpt jumatate de barbie, este normal?
0
26-05-2008, ora 00:00
raluca_20_85
Nu este medic/terapeut
raluca_20_85
Acum 4 zile mi s-a inflamat molarul de minte si am facut infectie.Am fost la medic iau antibiotice si imi da inapoi infectia.Am constatat ca maseaua e lipita de obraz fara a fi in sir cu celelalte.Vreau sa o extrag dar as dori o clinica calumea sa fiu sigura ca nu o sa-mi scoata creierii pe acolo.Eu merg mereu la stomatolog dar problema asta ma sperie rau.Stiu ca molarii de minte au multe radacini si sunt greu de scos.Ce clinica recomandati?Cat dureaza in medie pana se vindeca?Am si o carne crescuta acolo, presupun ca o vor taia, sau cum?Multumesc frumos
0
07-05-2009, ora 14:29
criss_9a3
Nu este medic/terapeut
criss_9a3
peste 6 zile trebuie sa merg sa imi extrag molarul de minte. norocul meu este ca am unul singur si nu 2, ca toti ceilalti. :D va durea dupa extractie?
va rog frumos sa-mi raspundeti. sunt fff stresata.

multumesc.
0
07-01-2010, ora 17:15
diana ade
Nu este medic/terapeut
diana ade
buna ma numesc diana si vreau sa stiu dak molarul de minte afecteaza maxilarul?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Osteita alveolară (alveolita postextracțională)
  • Când tratăm molarul de minte
  • Ce rol are măseaua de minte?
  • De ce doare locul extracției?
  • Un nou studiu arată că extracția celui de-al treilea molar are efecte pozitive pe termen lung asupra gustului
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •