Extractie pivot dentar

19-05-2017
amf55
Nu este medic/terapeut
amf55
Astazi sunt programat pentru incercarea extragerii pivotului dentar, am o infectie sub o lucrare pusa acum 3 ani si chirurgul mi-a spus ca rezectia apicala nu ar avea succes la mine si numa sa incerc sa imi scoata pivotul pentru a face tratament de canal, daca nu se poate trebuie extrasa toata maseaua, Mi-au explicat ca extractia pivotului se face cu ceva aparat cu ultrasunete.Oare care este procedura mai exact? doare ceva? ca nu gasesc niciunde detalii despre o astfel de procedura si sunt speriat pentru ca nu am mai facut nicio data asa ceva, Multumesc
1 comentarii
0
19-05-2017, ora 22:21
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! Nu este cazul sa va speriati de aceasta procedura. Se poate freza intre pivot si dinte, se pot folosi ultrasunetele, sunt mai multe metode si se aplica in functie de situatia clinica. Apoi, dupa ce se scoate pivotul, se va trata canalul respectiv. Poate fi nevoie de mai multe sedinte pentru scoaterea pivotului, este o procedura migaloasa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul