Extractie premolari pentru aparat dentar

11-07-2013
Bbunny
Nu este medic/terapeut
Bbunny
Buna ziua! In urma unui consult stomatologic mi s-a spus ca trebuie sa mi se extraga primii premolari de sus inainte sa mi se puna aparatul dentar fix, deoarece am maxilarul prea mic. Precizez ca am incisivii incalecati, dar premolarii sunt perfecti sanatosi. Sau o alta posibilitate ar fi sa-mi extraga maselele de minte si sa-mi puna un fel de aparat care sa-mi impinga toti dintii in spate. Inteleg ca scoaterea premolarilor este o tehnica des folosita, dar am citit pe mai multe site-uri ca implica o schimbare a fizionomiei fetei (face fata mai slaba) si nu-mi doresc asta. Nu exista o alta metoda pentru indreptarea dintilor, care nu implica scoaterea unor dinti perfect sanatosi? Ce parere aveti, e mai bine sa-mi scot premolarii sau molarii de minte? Heeeelp!!! :(
1 comentarii
0
28-08-2013, ora 11:26
Dr. Zlotea Mircea
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Zlotea Mircea
Totul depinde de cat de mare este lipsa de spatiu. Analizand dosarul ortodontic, doar medicul ortodont va stabili planul de tratament. Intr-adevar, extractia premolarilor in scop ortodontic este o tehnica des folosita, metoda este inca si astazi intens dezbatuta, existand pareri pro si contra. Facand apel la extractia premolarilor, tratamentul este mai rapid, dar cazul poate fi rezolvat si prin extractia molarilor de minte, tratamentul este mai indelungat dar nu imposibil de realizat. Indiferent de metoda, o modificare in bine a aspectului estetic este inevitabila.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul