Extractii multiple la parodontoza

17-07-2017
MireaM
Nu este medic/terapeut
MireaM
Am fost diagnosticat cu parodontoza avansata. Solutia data de medicul parodontolog, in colaborare cu o clinica de stomatologie, doar privind pe radiografie, este extractia a 10 dinti, dintre care doar doi molari se misca. Ceilalti sunt functionali desi exista retractie gingivala. Din experienta mea cand mi-am extras masele stiu ca radacinile sunt adanci. Sunt putin reticent la o solutie asa drastica (extractii urmate de implanturi in locul dintilor mei). As dori o opinie, poate un sfat, desi stiu ca nu sunt disponibile datele medicale exacte. Multumesc anticipat!
2 comentarii
0
17-07-2017, ora 10:10
Dr. Andra Custura
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Andra Custura
Buna ziua,
o sa va rog sa mi dati sa vad radiografia pe care s-a uitat medicul la care ati fost...este greu sa ne spunem parerea fara sa vedem si noi radiografia si sa va facem un consult eventual cu masurarea pungilor parodontale si vazut exact care e situatia. Cu atat mai mult ca spuneti ca unii dinti nu se misca...
Astept radiografia si apoi va raspund. Multumesc!
0
17-07-2017, ora 10:35
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Asa cum spunea si colega mea, o radiografie panoramica ne-ar fi de ajutor in stabilirea unui diagnostic.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomanda un stomatolog sau cauta unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 7000 de cabinete si clinici de stomatologie din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor stomatologice, cititi recomandari, va puteti programa online.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK