Extragere tija femur clasica fara prindere

05-03-2014
danielflorea
Nu este medic/terapeut
danielflorea
Buna ziua! In urma unei accidentari, la inceputul anului 2011 am avut o fractura inchisa de femur. Am fost operat si mi-a fost introdusa o tija clasica din cate stiu eu prin sold. Tija este introdusa cam 2/3 din lungimea osului si nu are nici o prindere pe lungimea osului. Problema este ca in urma unei depresii dupa operatie am luat foarte mult in greutate ( avand aproximativ 140 de kg la inaltimea 1, 72), Din aceasta problema nu am mai fost la doctor pentru extragerea tijei din femur. In acest moment am ajuns la o greutate normala si as dori sa o scot.
Mentionez ca am 26 de ani si in acest moment am reusit sa scad foarte mult in greutate, ajungand la aproximativ 95 de kilograme.
Intrebarea mea este daca se mai poate realiza acest lucru desi au trecut aproape 3 ani si 6 luni de la operatie?
5 comentarii
0
05-03-2014, ora 14:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Tija se poate extrage oricand, insa trebuie analizata situatia radiologica.
Greutatea normala la inaltimea D-voastra se situeaza intre 65 si 70 kg (deci aveti actualmente 25-30 kg in exces..).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
05-03-2014, ora 16:05
danielflorea
Nu este medic/terapeut
danielflorea
Va multumesc foarte mult pentru raspuns! Voi merge la un control in cateva luni, si voi mai incerca sa mai dau jos cateva kg pana atunci.
O zi excelenta va doresc!
0
26-03-2016, ora 00:54
Botond
Nu este medic/terapeut
Botond
Buna seara,


Am 30 de ani.
Acum un an jumate am avut un accident de masina in urma caruia, printre multe altele am suferit si fractura bilaterala de femur inchisa.
Mi-au fost introduse tije centromedulare zavorite cu cate 2 suruburi la capatul din spre genunchi. Acum mai bine de un an mi-au fost scoase suruburile si de atunci merg normal si ma simt bine, doctorul a zis ca tijele sa le scot doar daca ma deranjeaza.
Am radiografi la 2 luni dupa scoaterea suruburilor si doctorul a zis ca tijele sunt la locul lor nu s-au deplasat, se vede un inceput de calcifiere la partea de sus a tijei din piciorul drept.
De aproape un an nu am mai facut nici o radiografie la femur, incerc sa evit iradierea prea mult. In schimb am facut radiografi in Noiembrie la umeri, plamani si stern ( complicati in urma accidentului ).
Deocamdata nu ma deranjeaza, dar toata lumea ( cunostintele) tot insista sa scot tijele pentru ca mai tarziu va fi mai greu.
Sincer imi este groaza de perioada post operatorie ( cand trebuie sa ma recuperez si nu pot face nimic ).
Ce recomandati? Sa merg sa le scot? Cat de dificila va fi operatia mai tarziu? Pot aparea complicatii? Sunt tije din aliaj de titan.

Va multumesc anticipat,
0
28-03-2016, ora 22:15
Dr. Mihai Gavrila
Identitate neconfirmată
Dr. Mihai Gavrila
Buna seara,
De principiu tijele centromedulare nu necesita intotdeauna extragerea lor dupa consolidarea fracturii. Solicitarea mecanica permite lasarea lor acolo fara probleme. Insa este adevarat ca in timp se depune calus pe capetele ei, ceea ce ar putea face tija mai greu de gasit si de extras. Recuperarea este mai rapida dupa extragere, deoarece fractura s-a vindecat, insa uneori este o adevarata aventura sa gasesti si sa scoti un implant.Decizia de a o scoate va apartine dumneavoastra in coroborare cu medicul care va evalueaza.
Puteti citi pe site-ul meu la Articole un material mai detaliat legat de extragerea materialelor de osteosinteza.
Cu stima,
Dr. Mihai Gavrila chirurg umar si cot
0
29-03-2016, ora 20:18
Botond
Nu este medic/terapeut
Botond
Va multumesc pentru raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul