Extrasistole

01-06-2014
btenn94
Nu este medic/terapeut
btenn94
Buna ziua, ma numesc Bogdan si am 20 de ani, locuiesc in SUA si nu am facut scoala in Romania, si vreau sa imi cer scuze de inainte pentru greseli ca nu stiu limba Romana la perfectie. De intodeauna am fost o persoana mai timida si mereu sunt anxios si ocazional am atacuri de panica. Altfel, am 1.80m inaltime si 72 de kilograme, nu consum deloc alcool nici droguri, nu beau coca-cola/pepsi, nu prea fac multe exercitii fizice, dar merg pe jos, ocazional beau cafea, poate un pahar slab in fie care 4-5 zile, nu fumez prea mult (sub 1/2 pachet pe zi), nu consum zahar excesiv, nu am diabet, parintii si bunicii nu au avut probleme de inima. Prima data am avut palpitatii/extrasistole in luna martie (anul asta), probabil de la stres enorm. In luna martie am avut foarte multe examene grele la universitate si mi-a fost teama ca nu reusesc, dormeam foarte putin noaptea sa studiez, si peste toate examenele, am trebuit sa caut sa ma mut la o alta casa in timpul scoli. Locuiam in chirie la o casa, si proprietarul (un constructor), mi-a dat ordine sa ma mut urgent de la casa aia fiindca a vrut sa demoleze casa si se construiasca altceva pe teren. Am fost foarte socat pentru mult timp. Intr-o seara, stateam intins pe pat si am simtit o singura bataie la inima foarte puternica, care simpteam in gat, si m-am speriat foarte tare dar nu am stiut exact ce sunt extrasistole atunci. Dupa ce au trecut examenele, si dupa ce m-am mutat, simteam senzatia asta cuidata in fie care zi, numai o singura data pe zi. Pe urma, am citit pe internet de tot felul de boli de inima, fibrilatie atriala si ventriculara, fenomenul R on T, si ca aritmiile poate si cauzeaza stop cardiac si m-am speriat mai tare. In luna mai, am fost la medic de familie si mi-a facut EKG, si mi-a luat sange. EKG-ul a iesit normal, dar a zis ca sunt putin anemic fiindca hemoglobina era 13.0. A recomandat sa iau supliment de fier 65mg pe zi cu 500mg vitamina C. Mi-a dat sa port un monitor holter pentru 24ore, si am reusit sa prind bataia puternica in gat pe aparat. A doua zi, mi-a dat rezultatele, si pe aparat au fost 3 extrasistole atriale (contractii atriale premature- PAC) (fiecare la diferita ora), si 0 extrasistole ventriculare in 24 de ore. Doctorul a zis ca am doar tahicardie sinuzala, mi-a dat reteta de xanax pentru atacuri de panica (dar nu am luat nicio pastila ca numai am fost asa de anxios), a zis sa nu imi fac probleme dar am insistat sa-mi dea o trimitere pentru ecocardiograma si stres test. Am fost la cardiolog sa aflu rezultatele si a zis ca toate rezultatele au iesit foarte bune, si a zis ca nu am nicio problema cu inima si a zis ca extrasistole atriale nu sunt periculoase.

In rest, m-am mai linistit dar tot simt o data la fie care 2-3 zile bataia asta puternica. Nu stiu cand o se scap de extrasistole, nu am avut niciodata pana in martie anul asta. Se intampla tot asa numai o singura data, nu am dureri in piept, nu am ameteli. Am observat ca bataia asta puternica nu se inampla in timp cand fac efort, nici cand ma sperii, deobicei cand stau relaxat, ocazional dupa mananc. Am citit ca iritatie la nervul vag poate se cauzeaza extrasistole. Este cineva care a avut o problema asemanatoare cu mine? Este normal la numai 20 de ani sa ai extrasistole? Am citit undeva pe internet ca extrasistole atriale poate se cauzeaza fibrilatie atriala si iar m-am speriat. Pe alt site am citit, ca extrasistole atriale nu se pot simtii, numai extrasistole ventriculare se pot simtii. Si de fie care data cand se intampla bataia asta puternica, nu stiu daca este atriala sau ventriculara desi monitorul holter care l-am purtat nu a aratat nicio extrasistola ventriculara.

Stiu ca am scris foarte mult, dar vreau sa multumesc pe toata lumea care are timp sa citeasca pagina mea aici pe forum. As aprecia foarte mult raspuns de la oricine cu o problema asemanatoare, sau cuvinte de incurajare. Va multumesc si multa sanatate la toti!

-Bogdan
4 comentarii
0
01-06-2014, ora 21:27
btenn94
Nu este medic/terapeut
btenn94
Am uitat sa spun: rezultatele la sange de potasiu, calciu, magneziu, si tiroida au fost normale. Toate au fost normale, singura care a fost putin mica a fost hemoglobina la 13.0.
0
04-06-2014, ora 14:23
lara_marik
Nu este medic/terapeut
lara_marik
Buna Bogdan. Stai linistit si nu te mai panica asa. 3 extrasistole atriale nu inseamna nimic. Toti oamenii fac extrasistole. Eu fac de 8 ani extrasistole ventriculare care sunt mai periculoase decat cele atriale. Mai fac si tahicardie paroxistica, salve de extrasistole si ritm bigeminat. Asta se intampla pt ca suntem cam anxiosi. Eu fac atacuri de panica in perioade cu stres mare. Nu mai citi pe internet nimic despre aritmii si in general despre nimic legat de sanatate. Ai fost la medic si ti-a spus ca nu ai nimic. Asa si este. Gandeste-te ca medicii au invatat ani de zile ce tu citesti pe internet in cateva minute. Nu este asa de simplu. Pe internet sunt puse asa informativ, nu ca sa ne punem noi diagnosticul singuri. Deci, nu te mai gandi la prostii pt ca nu patesti absolut nimic. Tu esti o persoana mai sensibila si din cauza asta dai importanta simptomelor si apoi se amplifica. Asa se simt extrasistolele, fie ca ti se opreste inima, fie simti o bataie in plus sau una mai puternica. Nu te gandi ca ai 20 de ani si ca esti bolnav. Nu esti bolnav, crede-ma dc ai 3 extrasistole. Sunt oameni care au mii de extrasistole pe zi. Unii nu le simt(norocosii) si unii ca noi care nu numai ca le simt dar chiar le amplifica. Cu cat te gandesti la ele cu atat nenorocitele vor fi mai puternice, m multe si mai deranjante. Poti sa ai perioade de acalmie de luni, ani si apoi dintr-o data sa apara si sa te deranjeze cateva zile, luni. Tu vezi-ti de viata ta, distreaza-te, plimba-te, invata, fa ceva sa te tina ocupat. Esti tanar si ar fi pacat sa iti pierzi viata intrebandu-te de ce ai extrasistole.
0
04-06-2014, ora 14:27
lara_marik
Nu este medic/terapeut
lara_marik
A, si am uitat sa iti spun sa extrasistolele apar dupa ce mananci. Nu manca mult, mananca putin. Cand esti balonat o sa vezi ca iar ai extrasistole. Sau cand esti obosit si stresat. Sau cand stai linistit pt ca atunci esti tu atent la ele. Chiar dc ai face extrasistole ventriculare nu ar avea semnificatie pe cord sanatos. Fibrilatia atriala se face de obicei dupa 50-60 de ani. Tatal meu are fibrilatie si ia tratament de 4 ani. Nu se moare din asta, este cea mai comuna aritmie. Dar nu te mai gandi la prostii, repet. Ce faci, in loc sa te bucuri de viata tu pandesti extrasistolele sau fibrilatia? Pai pana faci tu (daca faci) fibrilatie atriala poti sa mori de 1000 de ori in tot felul de moduri si situatii. Eu zic sa iei totusi o perioada de timp ceva pt anxietate. Anxietatea iti poate da extrasistole si multe alte simptome urate si ciudate. Sau mergi la psiholog. La intrebarea ta cand vei scapa de extrasistole sunt doua posibile raspunsuri: fie vor disparea dupa ce vei scapa de stres si anxietate fie nu vor disparea niciodata. Eu am extrasistole in fiecare zi cu mici exceptii. Imi amintesc ca traiesc si ca tb sa ma bucur de viata.
0
05-06-2014, ora 03:10
btenn94
Nu este medic/terapeut
btenn94
Buna lara_marik, multumesc mult ca ai citit si ai raspuns la mesajul meu pe forum, si iti multumesc foarte mult pentru sfaturi si incurajari. Ai dreptate, o sa fac un efort sa ma gandesc la lucruri mai pozitive si incerc sa numai le bag in seama. Am fost mai linistit dupa ce am aflat rezultatele de pe monitor luna trecuta. Nu am putut sa ma programez la ecocardiograma si la stres test pana pe 27 mai, in fie care zi abia asteptam sa ma duc sa fac testele. Cand a venit ziua, aproape nu am mai vrut sa mai ma duc, am zis ca daca cumva este ceva, mai bine nu stiu.

Cand am fost la stres test (ecocardiograma a fost separat de stres test, intai am avut ecocardiograma pe urma am avut stres testul), nu a fost prezent niciun doctor, testul era facut doar de o tehniciana si (probabil) o studenta sau colega. M-a conectat cu EKG-ul, si inainte sa incep sa alerg, vorbeau intre ele si spuneau ceva de "pare ca are atriul stang marit". Dintr-o data, m-am speriat, am intrebat-o daca vorbeste despre mine si m-a intrebat daca fac mult sport sau alergari, si am spus ca nu, si a zis ca pare ca atriul stang este marit. Ea nici nu mi-a explicat dece crede asta. Stiu sigur ca ea nu se uita la rezultat de ecocardiograma, ca rezultatele intai sa duc la doctor. Nu am nicio idee cum a putut sa traga concluzia asta. Deja eram stresat, pulsul era 110 bpm, si dupa ce a spus asta a crescut la 130 bpm si nici macar incepusem sa alerg lol! Am alergat pe banda, si am facut testul fara probleme sau dureri. A doua zi, am fost la cardiolog sa aflu rezultatele, si ecocardiograma si stres testul erau normale, nu era nimic marit. Facusem ekg si radiografie la inima la medicul de familie cand am purtat monitorul holter si rezultatele erau normale. Nici in ziua de azi n-am nicio idee cum tehniciana aia a putut sa-mi spuna asa ceva daca nu stia sau daca nu era sigura.

Inca o data, vreau sa multumesc pe toti care au avut timp sa citeasca mesajul meu pe forum. Multa sanatate la toti!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: