Extrasistole si scrisoare medicala :-s

08-08-2011
ChristianoRolando
Nu este medic/terapeut
ChristianoRolando
In urma cu vreo 2 luni, in urma unei petreceri am inceput sa am stari din ce in ce mai nasoale...Simteam cum mi se oprea inima si intram in atac de panica.Nu am stiut ce sunt, am ajuns la urgenta, s'a speriat medicul cand s'a uitat pe EKG, mi'a dat 2 pastilutze (habar nu am ce) si m'a trimis la analize.Am fost la o clinica privata din Iasi am facut toate controalele posibile, rezultatul fiind acelasi :D PERFECT SANATOS ! Am ajuns si la sectia de cardiologie..am facut ecografie si toate analizele care se fac pe acolo(inafara de sange) si medicii au ajuns la urmatorul rezultat al examenului clinic : TA=120/80 (de obicei eu am 120/60 dar atunci probabil eram putin stresat :D ) mmHG, Murmur vezicular/ventricular(nu inteleg exact ce scrie :)) ) fiziologic, nu se percep (ceva ce incepe cu R dar nu inteleg :(( ), zgomote cardiace ritmice, 80/min, nu se percep sufluri pe cord sau pe arterele mari.
In urma EKG-ULUI A REZULTAT : TS:85 min, AVRl(cred) = +31(semnul de la grade Celsius) ; si un cuvant lung care incee cu mir.
Examen ECOGRAFIE :
DIMENSIUNI
BULB AORTIC : 27
AORTA ASC. 25
SEPT. i. v. 9
VS 37
PERETE POST 8
FE 56
FS 28
ATRIU STG. 23/33/34
ATRIU DREPT 36/34
VD 26
ARIA VM -
GRADIENT VD/AD -
GRADIENT VS/AO max=3, 7mmHG
ARIA VAO -
LICHID PERICARDIC 3mm
E/A FIZIOLOGIC
comentarii : NU INTELEG !
DIAGNOSTIC : ASPECT ECOGRAFIC NORMAL


Totusi pe ekg din cate am inteles am ceva extrasistole.Mi'a dat atunci doamna profesor 1 pastilutza de mtoprolol de 25mg (egilok) pe zi si 1 pastiluta de magnerot pe zi si mi'a spus sa merg la un control la psihiatrie.Am urmat tratamentul timp de 1 luna de zile.Acum la 1 luna dupa ce am incetat tratamentul am inceput iar sa am extrasistole...Cam 20 cred ca am avut ieri...insa nu mai simt ca la inceput ca si cum mi s'ar opri inima ci simt asa o lovitura mai puternica in piept.Ce'i drept m'am lasat de fumat 3 luni si acum cam o saptamana si ceva de cand am inceput sa fumez iar..acum vreau sa ma las din nou.Am tot felul de " filme " in cap seara inainte de culcare si chiar si ziua...Am o frica exagerata de moarte, asa de mare incat azinoapte am visat ca am murit tocmai din cauza asta, iar cand m'am trezit, brusc, am constatat ca desi eram speriat, inima nu batea foarte repede.AA si tin sa mentionez ca de obicei inima imi bate normal cand apar aceste extrasistole (70-75/min).Doar aseara mi'au urcatbataile undeva peste 90 si am simtit 3 la rand...Sunt speriat maxim, desi probabil nu ar trebui sa fiu :D De la psihiatrie mi'au dat ARKETIS dar nu am vrut sa le iau...consider ca sunt prea tanar pentru asta..Ce sa fac, ma mai duc la un control la inima ?! E grav ?! Mai am de trait ?! Am doar 18 ani..
5 comentarii
0
08-08-2011, ora 12:40
Katyella
Nu este medic/terapeut
Katyella
Scuze, dar eu cred ca tu nu ai nimic la inima.Si probabil ca da, au procedat corect trimitandu-te la psihiatrie
Si da, si eu cred ca esti prea tanar pentru asta dar alegerea iti apartine
Incearca sa-ti duci gandurile pana la capat:
unu la mana- si daca ai extrasistole din cand in cand - cu analizele tale e putin probabil sa mori de la ele :) Ele apar pe fond de stres, caderi de calciu, aport de cofeina.si e probabil ca si fumatul (renuntatul) sa fi influentat
doi- visezi ca mori si.? Nu uita ca pana la urma toti murim.,
Invingeti teama de moarte, fa sport si activitati care te abat de la aceasta ideatie
Daca o sa incepi sa iei de pe acum calmante si antidepresive prevad o traiectorie...trista
Ai grija de tine si invingeti singur temerile :)
Sanatate
0
08-08-2011, ora 15:21
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
Inceputul bolii mele e asemanator cu al tau dar sper ca evolutia ta sa fie una mai buna.Asa mi s a spus si mie ca am un cord sanatos acum 20 de ani desi aveam multe, multe extrasistole.Am fost trimisa la psihiatrie dar foarte tarziu am acceptat sa iau AD.Arketisul a fost o experienta neplacuta.A urmat cipralexul de care am cuvinte numai de lauda, a fost ca un prieten devotat vre o 4 ani dar s a suparat pe mine si mi raspunde ca un dusman.De azi am inceput sertralina care vad ca nu merge fara anxiar si sper sa mi faca bine.Nu mai stiu daca in perioada care mi a fost bine de la cipralex am mai avut sau nu extrasistole, dar efort nu puteam face chiar de atunci de cand s a instalat prima criza.Acum eu la inima am o aritmie numita fibrilatie si pe care tie nu ti le doresc.
Te sfatuiesc sa iei un AD insotit de un anxiolitic gen anxiar care s a dovedit ca da mai putina dependenta.
Te asigur ca nu vei muri in viitorul apropiat de boli psihice sau de inima.
Sanatate iti doresc si sa faci control cardiologic mai des, acolo la Iasi e si centru de cardiologie.
0
08-08-2011, ora 15:30
ChristianoRolando
Nu este medic/terapeut
ChristianoRolando
Da, este, la Spitalul " Parhon " dar eu am preferat sa merg la o clinica privata, la o doamna profesor care deasemenea este si la Parhon.Ma simteam rau si am vrut sa trec peste treaba cu programarile...

Inca o chestie :D Eu am reusit sa trec peste anxietate singur :D Nu am vrut nici in ruptul capului sa iau anxioliticele alea..Mama mea a luat si acum este dependenta de tot felul de calmante.
Dupa parerea mea, noi suntem cei mai buni doctori ai nostri..
0
08-08-2011, ora 15:35
ChristianoRolando
Nu este medic/terapeut
ChristianoRolando
@termina La mine e tocmai invers..mie mi s'a recomandat miscare :D Si am mai auzit eu asa pe ici-colo ca ar fi bine sa incerc periodic (o data la 2-3 luni ) cu putin THC (Cannabis). S'ar parea ca te linisteste...Acum nu stiu ce sa zic, nu m'as baga in treburi din astea.Eu sunt genul de om contra drogurilor, desi asta nu s'ar putea clasifica in sfera drogurilor :D
1
08-08-2011, ora 19:13
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Nycutz: ti s-a dat un tratament foarte bun, e adevarat ca unele persoane tolereaza mai greu Arketisul la inceputul tratamentului, dar ai toate sansele ca urmand un tratament de minim 6 luni cu el sa iti dispara complet simptomele.Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: