extrasistolele sunt grave?

31-01-2010
monicka
Nu este medic/terapeut
monicka
Am fost diagnostocata cu extrasistole nedocumentate, si mi-s-a prescris tratament cu concor de 2, 5. Am inceput tratamentul de 2 saptamini si parca nu are nici un efect. Am zile in care simt extrasistolele ca inainte de tratament. Am citit pe prospect ca, Concorul este pentru tensiune si nu pentru extrasistole.Am citit pe internet ca un tratament mai bun pentru acestea ar fi Coenzima Q10.
Aseara stind in pat la una dintre extrasistole am simtit o durere in zona stinga si pentru o fractiune de secunda am simtit ca ametesc. Mi-e frica sa nu patesc ceva. Daca cineva a patit la fel ca mine va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Oare e necesar sa mai consult si alt medic, intrucit mi s-a spus ca la inima nu am nimic. Si atunci de ce se fac aceste extrasistole.
poti sa mori din cauza lor? Sunt foarte speriata si desi ma calmez singura tot stau cu teama.

Multumesc!
8 comentarii
0
01-02-2010, ora 09:44
julie v
Nu este medic/terapeut
julie v
Monicka, nu te speria, sunt foarte multi cei care au ce simti tu !
Eu am 3 ani de cand le simt, uneori mai tare alteori mai putin.
Iti dau un link despre astea si-ai sa te elucidezi in legatura cu esv-urile.
Ai cateva sute de pagini cu experientele altora.

http://forum.romedic.ro/prod/extrasistole_ventriculare_05640.html

Sanatate !
0
01-02-2010, ora 18:13
monicka
Nu este medic/terapeut
monicka
iti multumesc pentru raspuns si pentru link-ul pe care mi l-ai dat. Inteleg ca tu ai asa ceva de 3 ani, crezi k ar trebui sa mai consult si alti medici sau degeaba?
Ma tot intreb care e cauza lor ?
La fel cum spui si tu nici eu nu le simt tot timpul, sau uneori mai tare alteori mai incet. Ma gindeam ca tratamentul cu concor da rezultate dar vad ca degeaba. e ceva deranjant care iti da viata peste cap.
0
01-02-2010, ora 22:03
julie v
Nu este medic/terapeut
julie v
Eu am avut intre cateva sute si cateva mii ( pe zi ), mai brutale sau mai usoare, ca tratament am luat sotalol, concor ( care mi-a redus pulsul prea tare si ma speriam ca nu reuseam sa respir ca lumea ), lokren, distonocalm, s.a.m.d.
Bineinteles, nu toate odata !
Chiar si azi am simtit vreo cateva, dar m-am mai obisnuit cu ele.
Depinde si de cati ani ai si cate sunt pe zi !
Nu te speria ( desi toti ne-am speriat de moarte, la un moment dat ! ), nu mori de la ele !
-*

O seara buna !

(*modificat de administrator)
0
01-02-2010, ora 22:26
monicka
Nu este medic/terapeut
monicka
merci mult, vreau sa iti spun ca dupa ce am citit mesajele de pe primul link pe care mi l-ai dat m-am mai linistit oarecum. Este posibil ( ma gindesc eu sa fie si din cauza tiroidei, am uitat sa specific ca am 2 noduli tiroidieni). Oricum acum in februarie o sa merg la endocrinolog cu analizele pe care le repet la 3 luni sa vad daca s-a modificat ceva. Acum 3 luni nu erau modificate. Apropo am 35 de ani, si numarul lor pe zi nu pot sa il precizez, citeodata sunt mai multe, citeodata nu le simt si asta deobicei in cursul zilei daca am activitate. Cel mai suparator e seara. Pentru linistea mea mi-am mai facut inca o programare la un alt cardiolog in Bv pe 18 februarie, desi in urma cu o luna am fost si mi s-a facut ekg , si mi-a zis a nu am nimic la inima.merci mult.
o seara buna ,
0
02-02-2010, ora 22:30
julie v
Nu este medic/terapeut
julie v
Ai reusit sa le citesti pe toate ( parca sunt vreo 700 )?!
Linisteste-te, mai du-te la un control cardiologic, eventual sa-ti puna holter de ekg, ca sa stii mai exact cate esv-uri si de care sunt, si ai grija cu calcemia si magnezemia, pentru ca dezechilibrele electrolitice pot da asemenea manifestari.
Mai ia cate 1/2 sau chiar 1 distonocalm ( calmogen ) la nevoie.
Si dupa aceea intra si pe al doilea link pe care ti l-am dat si vezi ce te sfatuieste si armmdt !
Sanatate si noapte buna !
0
02-02-2010, ora 22:46
julie v
Nu este medic/terapeut
julie v
Acum am vazut ca te-ai inscris si dincolo !
Ai sa vezi ca ti se va schimba starea de spirit pe masura ce vei intra in dialog cu ceilalti !
In bine, evident !
Numai bine !
0
03-02-2010, ora 18:27
monicka
Nu este medic/terapeut
monicka
da, intradevar mi-au schimbat total starea de spirit. Nu am reusit sa citesc tot dar m-au incurajat.
Azi mi-am repetat analizele pt tiroida pe care trebuie sa le fac la 3 luni, o sa merg la control si dupa aceea o sa merg la un alt cardiolog. Azi m-am simtit chiar bine parca nu am avut nici macar o extrasistola, desi am avut o zi extrem de incarcata.
multumesc1

te tin la curent
1
03-02-2010, ora 21:01
julie v
Nu este medic/terapeut
julie v
Ma bucur pentru tine !
Si chiar daca mai ai si zile proaste, gandeste-te ca sunt altii care au probleme cu adevarat mai grave decat noi, si totusi isi mentin optimismul pe linia de plutire.
Si mai gandeste-te ca nu esti singura, chiar daca asa ti se pare !

Sanatate sa avem, ca le vom duce noi pe toate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: