Exudat faringian cu rezultat streptococ auriu, ulterior patogen - rezultate analize de sange

13-12-2008
RALUCA IZABELLA
Nu este medic/terapeut
RALUCA IZABELLA
Am facut un exudat faringian la care mi-a iesit un stafilococ auriu. Am urmat un tratament in acest sens;apoi am facut un al doilea exudat si mi-a iesit stafilococ patogen. Am fost la un medic ORL-ist care m-a consultat si mi-a dat sa fac un set de analize de sange. De la bun inceput si fara sa vada rezultatele analizelor mi-a spus ca recomandarea lui este sa scot amigdalele. Am fost foarte revoltata pentru ca ma asteptam, ca pentru inceput sa-mi dea un tratament, mai ales ca problema mea cu amigdalele era una noua si mai ales ca nu am avut probleme cu ele. M-am gandit sa fac un exudat pentru ca simteam o senzatie de jena in gat, ceva inecacios, nicidecum dureri sau alte probleme. Rezultatele analizelor de sange au fost urmatoarele:
FIBRINOGEN - 505 mg/dl
ASLO - 29 Ul/ml
PROTEINA C reactiva - 6 mg/l
VSH - 26 mm la 1h

Am inceput cu un tratament cu PENICILINA. Astept saptamana viitoare sa-mi repet analizele. Sunt un pic ingrijorata pentru ca am cautat pe internet materiale despre valorile acestor analize si m-am speriat un pic.
Pe toata perioada tratamentului cu Penicilina senzatia aceea de jena in gat mi-a disparut, insa a aparut la o saptamana dupa.
Ma puteti ajuta, va rog?
Va multumes mult!
RAluca
6 comentarii
0
21-12-2008, ora 13:05
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Buna ziua,
Sunt multe persoane purtatoare sanatoase de Staphylococcus aureus. In mod normal nu se face tratament decat la persoanele imunodeprimate sau la cei care urmeaza sa sufere o interventie chirurgicala. Stafilococul auriu (acelasi cu stafilococul patogen care v-a iesit si a doua oara) nu da niciodata faringo-amigdalite, el e implicat in cu totul alte infectii... Pentru eradicarea lui de multe ori nu merge numai tratamentul sistemic ci e nevoie de aplicarea unui unguent antistafilococic la nivelul narilor, locul in care sta cantonat. Mai e posibila si reinfectia de la persoanele din anturaj, eventual purtatoare si ele de stafilococ auriu.
Intr-adevar aveti un fibrinogen crescut, la fel si VSH, ceea ce ar indica o infectie... ASLO e 29 sau 290?
Nu cred ca e nevoie sa scoateti amigdalele...
Numai bine!
0
24-02-2010, ora 21:57
elenaadriana
Nu este medic/terapeut
elenaadriana
buna seara. am facut un exudat faringian care a iesit pozitv pentru stafiloco auriu.
analize.
vsh=14/25 mm
fibrinogen=250mg/dl
ph =6
medicul de fam mi-a prescris gentamicina 7 zile (1/12 ore)
ce ma sfatuiti sa fac?
0
25-02-2010, ora 17:44
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Si pentru dumneavoastra sunt valabile sfaturile de mai sus. Daca nu aveti infectii ale pielii date de stafilococ sau alte neplaceri (nu stiu de ce ati facut exsudatul faringian, poate ca ati avut faringita...) probabil ca sunteti purtator sanatos de stafilococ si nu e nevoie sa-l tratati. Oricum el se afla acolo datorita unei disbioze oro-faringiene data de diverse tratamente cu antibiotice, asa ca administrand din nou antibiotic nu facem decat sa accentuam dezechilibrul florei orale si nu numai.
Analizele sunt bune si nu ar indica un proces inflamator in desfasurare.
Numai bine!
0
25-02-2010, ora 21:35
elenaadriana
Nu este medic/terapeut
elenaadriana
in legatura cu ce am spus mi sus, am facut exudatul pentru ca de cativa ani ceva ma jeneaza in gat(incerc sa tusesc sau sa rapesc dar este in zadar senzatia persista). nu am dat importanta dar din ce in ce devine mai insuportabil. aproximativ acum un an mi-au iesit cateva furunguri dar au trecut insa de cateva zile la subrat imi mai apar 2. are vre-o legatura? poate fii vre-o infectie?
ce ma sfatuiti sa fac?
cu respect! va mulumesc!
0
26-02-2010, ora 17:12
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Daca aveti si aceste manifestari la nivelul pielii, furunculoza, merita sa incercati tratamentul, insa pe langa gentamicina recomandata e bine sa folositi si Bactroban, unguent nazal, macar o saptamana. Problema este ca daca persoanele din anturaj sunt purtatoare de Stafilococ auriu e posibil sa va reinfectati.
Atentie la Bactroban sa fie unguent nazal pentru ca exista si Bactroban care nu e indicat pentru utilizare nazala.
Multa sanatate!
0
24-12-2010, ora 00:45
roxycutza21
Nu este medic/terapeut
roxycutza21
Buna ziua!
As dori sa va spun ca am fost diagnosticata cu stafilococul auriu in urma unor exudate faringian si nazal facute la institutul de sanatate publica si am inceput sa imi fac vaccinul...cei de-acolo mi-au spus ca daca prietenul meu are si el stafilococul fac degeaba vaccinul ca pot sa iau inapoi stafilococul dp ce ma vindec...prietenului meu i-a iesit si lui ca e infectat si lui i-au dat antibiotice...e in regula?eu de ce fac vaccin si el primeste antibiotice?unde se mai pot face analize in ceea ce priveste acest stafilococ?doar la acest institut?Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Streptococul beta hemolitic de grup B în sarcină
  • Amigdalele umane absorb nanoplasticele, sugerează cercetătorii
  • O combinație de probiotice ar putea preveni sindromul șocului toxic
  • Peptidele din susan au dovedit că pot combate E. coli și S. aureus
  •