fac cat mai mult sport si nu reusesc sa slabesc

09-03-2007
irinaaida
Nu este medic/terapeut
irinaaida
buna ziua!am 16 ani, 1, 62m si 59kg.vara trecutra m-am apucat de fitness (pe atunci aveam doar 53 de kg)pe care mi le-am mentinut o perioasa buna de timp.anul acesta in ianuarie nefiind multumita de felul in care arat am consultat un medic nutritionist si am urmat o dieta destul de stricta.am slabit in 2 sapt in jur de 4 kg insa apoi am intrerupt dieta si m-am ingrasat! acum 3 sapt iar am urmat aceasta dieta, apoi iar m-am lasat de ea..si intr-un final am ajuns la greutatea aceasta 59 kg!acum imi dau seama de greseala comisa!fac sala...cat mai mult sport insa nu slabesc.vreau macar sa ajung la greutatea de 54 de kg si sa ma mentin.nu ma pot accepta cu 59 kg. :( va rog mult sa ma ajutati! va multumesc!
3 comentarii
0
11-03-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
buns irina!
ceea ce trebuie sa faci este sa mananci echilibrat, mai ales ca la 16 ani esti inca in crestere. mananca 3 mese pe zi si 2 gustari (gustare inseaman un fruct), adica din 3 in 3 ore. bea 1, 5-2 litri de apa. Fa sport minim 30 de minute, macar de 3 ori pe saptamana. cand pleci la sala mananca un sandici si un fruct, la intoarcerea de la sala bea suc de grapefruit facut de tine si mananca cina.
pe 24 de ore poti sa mananci asa:
-200 g paine (adica 10 felii subtiri de franzela mica)
-2 linguri de garnitura-cartofi pireu, paste fierte, orez fiert
-1 litru de lapte sau iaurt DEGRESAT
-400 g fructe (mere, portocale) sau 200 g banane sau 800 g grapefruit (adica 4 mere mijlocii, 2 banane mici sau 2-3 grapefruit)
-500 g legume amestec (rosii, ardei, castraveti, morcovi etc) din care faci salata, cu sare, otet si o lingurita de ulei
-1 ou fiert moale sau oki in teflon
-100 g branza proaspata de vaci
-200 g carne gratar-vita sau piept de pui fara piele sau 250 g peste
-1 lingurita de unt
Nu vei slabi in scurt timp, dar 1-2 kg pe luna le vei da jos, dar le si vei mentine mai usor cu acest meniu. sa ma tii la curent cu evolutia greutatii la fiecare 2 sapt sa ajustam dieta, bine?
0
11-03-2007, ora 00:00
irinaaida
Nu este medic/terapeut
irinaaida
va multumesc pentru sfaturi!voi avea grija sa le urmez! peste 2 sapt va voi anunta cum a decurs in aceasta perioada totul!va multumesc inca o data!o saptamana placuta!
0
11-03-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
cu placere si pastram legatura. succes!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.