Fac cistita des... | Forumul Medical ROmedic

Fac cistita des...

05-02-2012
denisa_333
Nu este medic/terapeut
denisa_333
Buna ziua, am 25 de ani si aproximativ de 2 ani ma chinui cu cistita.
Au inceput simptomele pe cand lucram intr-un restaurant, si datorita modului in care se face curatenie acolo eram mai mereu uda la picioare, uneori trebuia sa intru in congelator la -18 grade.
Dupa ce am renuntat la locul acela de lucru nu am simtit nici o imbunatatire.
In iunie 2011 am facut infectie urinara, cu Eschericia coli, am facut urocultura si la recomandarea medicului am luat ciprofloxacina.
Dar simptomele au reaparut la 2 saptamani dupa.
Am facut din nou urocultura si mi-au iesit eritrocitele 19 /uL, iar valoarea normala e =17/uL.
Medicul de familie mi-a recomandat sa iau 3 luni de cystone, Himalaya.(2 pastile de cate 2 ori pe zi)
Dupa aceste 3 luni m-am simtit mai bine, am luat foarte rar urinex( mai putin de 15 pastile in 3 luni), dar totusi simt o senzatie de arsura, un discomfort, cateodata dupa baie, posibil de la gelul de dus, cateodata de la lenjeria intima,
sau de la frigul de la picioare.De la absorbante parfumate always am avut un discomfort, un fel de arsura care a disparut cand le-am inlocuit cu alta marca fara parfum.
Beau zilnic cel putin 1 litru de lichide, beau ceai de coada calulul, de matase de porumb, sau de codite de cirese.
Am nevoie de un sfat: ce analiza sau control medical ar trebui sa fac acuma?
multumesc
4 comentarii
0
05-02-2012, ora 20:46
denisa_333
Nu este medic/terapeut
denisa_333
Am uitat sa spun ca daca beau lichide destule, urinez o cantitate normala si fara usturime.
Dar dimineata urinez foarte putin ( si simt ca fac pe mine daca nu ajung la toaleta repede, mai ales daca aud apa de la robinet curgand )si urina e concentrata, dupa am iar discomfort.
multumesc
0
05-02-2012, ora 22:02
Marisam
Nu este medic/terapeut
Marisam
Buna, incearca si remediul unui doctor homeopat, cu incredere. Multa sanatate !
0
05-02-2012, ora 22:51
tema
Nu este medic/terapeut
tema
In primul rand nu mai bea ceaiuri si mai ales de coada calului.
Apoi, este posibil ca focarul de infectie sa nu fie la vezica ci in vagin.
O infectie vaginala cu e-coli, enterococ, streptococ, enterobacter, se poate manifecta asa cum descrii tu, cu urgenta la urinat plus restul.
Si de la infectia vaginala se poate irita uretra si simti acele usturimi uneori, de aceea si problemele se accentueaza la ciclu.

Trebuie sa faci o alta analiza si anume - analiza de - secretie vaginala cu antibiograma.
Numai in antibiograma iti scrie ce bacterie patogena este si la ce antibiotic este sensibila

Pentru analiza - nu te speli in vagin, nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte de recoltare si sa treaca 10 zile cel putin de la ultimul antibiotic luat (daca ai luat), ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.

Sa speli lenjeria, pantalonii, chilotii si prosoapele la peste 70 de grade sa se dezinfecteze, iar ce nu se poate, calci cu abur, dupa ce incepi tratamentul.
Nu este bine sa bei ceaiuri in timpul tratamentului, deoarece ceaiurile sunt diuretice si golesc des vezica, iar antibioticul nu mai are timp sa isi faca efectul. Cred ca intelegi cum merge treaba!
Oricum, ai incercat deja cu ceaiuri si alte diuretice si ai vazut ca nu functioneaza. Poate ameloireaza cumva, dar atat.
Nu combina ca sa nu micsorezi efectul tratamentului si sa nu consumi lactate, ca si acestea pot reduce sau chiar anula efectul unor antibiotice.
Vezi ca si grepfruitul interactioneaza cu multe medicamente, nu doar antibiotice, anuland efectul benefic si crescand efectele adverse.
Poti citi mai multe pe net, cautand - alimente interactiuni. Si nu mai bea ceaiul acela. Este mai mult pentru uz extern.
Bea apa, ca organismul stie singur ce sa faca, daca urmezi un tratament corect.
Daca bei apa plata, uita-te la continutul de sodiu ( Na) adica - sare, sa fie cel mai scazut, ca sa nu irite rinichii si sa retina apa in corp.
0
06-03-2012, ora 00:32
nataliadica
Nu este medic/terapeut
nataliadica
Buna ziua! De la inceput vreau sa spun ca am sterilet, doi ani a fost totul ok, acum e al treilea an de cind il am si am dureri in partea dreapta, am facut ecografie, crezind ca poate ceva nu e in regula cu steriletul, poate e miscat, dar nu, medicul mi-a spus ca e fixat bine, adica nu de la sterilet ma doare in partea dreapta. Am facut un tratament, parca era mai bine, nu mai aveam dureri in partea dreapta, dar acum iar simt acea durere, am scurgeri in exces de culoare maro, mai ales dupa ciclu sint de culoare maro inchis. Foarte des am usturimi la urinare, e destul sa simt un pic de frig la picioare si indata am usturimi. Va rog sa ma ajutati cu un sfat, ce analize sa fac? Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dacă ai cistită îți poÈ›i infecta partenerul sexual?
  • Tratarea cistitei - medicamente, remedii, sfaturi utile
  • Cistita în timpul sarcinii
  •