fac tratament pt angina pectorala, dar in ultima vreme am dureri in partea inimii

04-09-2010
Daviduta Antonina
Nu este medic/terapeut
Daviduta Antonina
buna ziua! am fost diagnosticata acum trei ani cu angina pectorala pentru care fac tratament, dar in ultima vreme am dureri in partea inimii uneori de parca mi-ar trece ceva prin inime, alteori de parca mi-ar strange in pumn inima si am senzatia de amorteala in mana stanga. ar putea fi semnele unui preinfarct? mentionez ca am 30 de ani si tensiune 12, 13/7 si uneori dureri in zona cefei de parca m-ar strange intr-o menghina. daca puteti va rog sa imi dati un sfat. va multumesc!
5 comentarii
0
05-09-2010, ora 18:11
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Sfatul este sa te intorci la cardiologie pentru noi investigatii si reevaluarea tratamentului.
0
13-02-2013, ora 18:02
molik
Nu este medic/terapeut
molik
buna ziua..acu un an am fost la un cardiolog si mia sa spus ca am tahicardie sinusala
bun...am luat tratament cu egilok de 25 6 luni cam fara efect
acum am renuntat la fumat si de 2 3 sapt alerg cate 3 km pe zi..problema este urmatoarea...ca at cand vin de la alergat tensiunea mea este mica..in loc sa fie mare
9 cu 7 sau 7 cu 7.foarte mica dupa asa efort...sau poate ca aparatul meu nu functioneaza bine
0
14-02-2013, ora 21:04
almma_almma2000@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
almma_almma2000@yahoo.com
buna ziua, daca am hipertensiune, inseamna ca inima este bolnava?.daca vorbesc mult sau merg mai repede incep sa ametesc.O intrebare poate prosteasca dar am nevoie de raspuns, daca unele vase de sange sunt ingrosate sau infundate partial., se vede la RMN?... si pot fi desfundate ?.multzumesc anticipat
0
18-03-2013, ora 13:18
Dimitriu mar
Nu este medic/terapeut
Dimitriu mar
Probleme cardiologice
Buna seara, citind comentariile de mai sus, mi-am spus ca indraznesc si eu la un sfat medical. Sunt hipertensiva de ani cu AVC-uri repetate. Am tratat mereu hipertensiunea. Anul trecu am fost la Tg.Mures si mi-am facut Coronarografie si mi s-a spus ca : sistem coronarian dominant drept. Trunchi ACS trifurcat, fara leziuni, ADA prezinta stenoza ostila 30% si ocluzie cronica la inceputul seg. II, periferia vasului se evidentiaza doar prin colaterale contralaterale. Prima artera diagnosticata este un ram important, bifurcat cu origine proximala, ce prezinta in zona mijlocie o stenoza de 80%. Ram intermediar cu stenoza 40-50% in zona mijlocie, ACX prezinta doar mici neregulatii. ACD vas foarte important, ce da colaterale epicardice si trasseptale spre ADA ; a. descendenta posterioara este stenotica 40-50% la origine. Mi-a sa recomandat operatie. Sincer sa fiu nu stiu ce sa fac, sunt la o varsta 66 ani, singura. Si nici nu stiu in ce parte sa o apuc. Sa stau cu tratamentul care mi s-a dat..
Iar ceva mai nou, la ultima investigatie un eco tiroidian a aparut un nodul care nu a existat in anul2010. Mi s-a recomandat o bioxie caci si bibrinogenul este 716. Sunt intr-o cumpana mare. Rog din suflet un sfat profesional. MARIA
0
01-04-2013, ora 14:23
teo51
Nu este medic/terapeut
teo51
Am 62 de ani si am avut 7 episoade de fibrilatie atriala paroxista, din 2 iesind prin socuri electrice. Tratamentul pe care il iau este: Betaloc 100, Propafenona, Prestarium si il urmez de 5 ani.


Credeti ca ar trebui sa schimb tratamentul pentru ca tot am fibrilatii???
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Îmi amorțesc mâinile des - ce ar putea însemna?
  • Îmi amorțesc mâinile când dorm - e normal?
  • Durerea cardiacă - de ce, când și cum apare?
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  •