face hemodializa de un an de zile, in ultimul timp starea lui psihica s-a agravat..

05-02-2010
Gigisssss
Nu este medic/terapeut
Gigisssss
Buna ziua, tatal meu face hemodializa de un an de zile. In ultimul timp starea lui psihica s-a agravat in sensul ca este intotdeauna pus pe cearta si cauta orice fel de motiv sa provoace scandal. Problema este ca nu mai putem suporta accesele lui de furie si vroiam sa stim cum il putem ajuta sa se calmeze si daca exista vreun tratament medicamentos care sa ii permita sa fie mai linistit. Ne-am saturat de situatiile pe care le creeaza, cu toate ca este un om bolnav si vrem sa incercam sa luam legatura cu medicul psiholog de la centrul de dializa insa ne este teama ca acest lucru sa nu il faca si mai inversunat fata de noi.

Va rog sa ne ajutati. Suntem pe punctul de a ne destrama ca si familie din cauza purtarii lui inumane !!!
5 comentarii
0
05-02-2010, ora 15:07
Tweety 23
Nu este medic/terapeut
Tweety 23
Incercati sa vorbiti cu Psiholog-ul de la centru, dar, fara ca tatal vostru sa stie ca voi ati vorbit cu el. Ce mai puteti face e sa va rugati pt. el. Sa puneti la o biserica 40 de Sf. Lithurgi. Mult Noroc.
0
05-02-2010, ora 18:33
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Aceste manifestari ale tatalui tau sunt datorita bolii renale cronice.la bolnavii cu hemodializa, dupa un anumit timp apar manifestari de neuroencefalita ; devin anxiosi, nelinistiti, iritabili, le sare tandara din orice, au dureri de cap frecvente, dureri musculare, uneori devin prea somnolenti, au greturi si pot chiar varsa. Se considera ca de vina ar fi pierderea de vitamine hidrosolubile prin hemodializa.Probele renale sunt cat de cat bune ? De aceea pacientii ce fac dializa trebuie sustinuti intens cu vitamine [ complex B, C etc.].Poti vorbi cu psihologul, dar mai important este sa comunici starea lui urologului care-l are in supraveghere.
0
08-02-2010, ora 14:34
Gigisssss
Nu este medic/terapeut
Gigisssss
Chestia este ca el nu are stari de somnolenta...ba chiar dimpotriva are nopti in care nu doarme...si la fiecare zgomot pe care il aude in casa, sare ca ars din pat intreband "cine ma fura".si nimeni altcineva in afara de familie nu indrazneste sa intre in curtea lui. Problema este ca mai nou...a inceput sa tipe si la nepotica mea...si chiar sa o loveasca uneori. Nu mai putem rezista acestei situatii, acuza pe toata lumea ca vrem sa il omoram si ca de aia nu doarme el...ca ii este frica sa nu il omoram in somn. Oare este posibil sa se poarte asa de incalificabil cu oamenii care alearga pentru el si care l-au vegheat cat timp a fost internat in spital ??? Va rog sa ma credeti ca deja situatia a devenit insuportabila, ceea ce acum cateva luni nu exista, a inceput sa fie un calvar pentru noi.
0
22-12-2012, ora 22:05
liliia
Nu este medic/terapeut
liliia
Salutare tuturor sotul meu face dializa de 8 luni.La inceput se simtea bine dar de vreo doua luni chiar 3 se inadusa nu poate sa stea orinzotal dupa dializa prima zi e mai binisor dar apoi sta numai asezat se aude ceva in plamini.Medicul spune ca e hemoglobina e foarte joasa 70 a slabit foarte mult vreo 17 kg, ajutatine datine un sfat cum sa procedam noi suntem din Moldova, el e tinar are 39 ani cei mai bine pentru el, donar navem, si nici parale cum sa mergem mai departe.
0
22-05-2013, ora 09:19
michelle j.
Nu este medic/terapeut
michelle j.
Buna ziua! Sotul meu are 47 ani si in urma cu doi ani a fost diagnosticat cu adenom de prostata. I s-a prescris OMNIC si AVODART o pastila pe zi. I s-a recomandat atunci sa faca analizele si RONGEN. La analize, valoarea PSAa iesit, in urma cu doi ani, de 1, 34. In urma cu doua saptamani a facut din nou RONGEN si analizele si valoarea PSA a iesit tot...1.34. Medicul de familie m-a speriat si mi-a zis ca este suspect de neoplasm prostatic. Sunt disperata! I s-a recomandat BIOPSY, si asteptam programarea! Exista pericolul de neoplasm la o valoare de 1.34 PSA? pentru mine aceasta situatie reprezinta o trauma. Tatal meu a decedat in urma cu 17 ani de cancer de prostata. Va rog, dati-mi un raspuns! Cu deosebit respect, Michelle J.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semnale de alarmă ale unei posibile tulburări psihice
  • Monitorizarea activității creierului poate ajuta pacienții cu boli psihice
  • Metoda curentă de diagnosticare a bolilor psihice ar putea fi imprecisă
  •